Ta ustawa zrówna nauczycieli z posłami, senatorami czy sędziami. Będą surowe kary

warszawawpigulce.pl 18 godzin temu

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekt zmian w prawie oświatowym. Główna propozycja dotyczy nadania nauczycielom statusu funkcjonariusza publicznego. Tym samym status ochrony prawnej zrówna ich m.in. z posłami, senatorami czy sędziami.

Fot. Pixabay / Warszawa w Pigułce

Co zawiera projekt?

Projekt nowelizacji ustawy – Prawo oświatowe został opublikowany 14 kwietnia 2025 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów. Proponowane zmiany przewidują, iż nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy pedagogiczni zostaną uznani za funkcjonariuszy publicznych. Według obecnej ustawy nauczyciele, podobnie, jak np. ratownicy medyczni, nie są w tej chwili uznawani za funkcjonariuszy publicznych, ale stosuje się do nich ten sam szczególny reżim ochronny co do funkcjonariuszy publicznych podczas pełnienia swoich funkcji. Nadanie nauczycielom statusu funkcjonariuszy publicznych zwiększy kary za naruszenie ich nietykalności cielesnej, jednocześnie zwiększając kary dla nich. Dzieje się tak jednak tylko w niektórych przypadkach np. przekroczenia uprawnień.

Zmiana ma objąć wszystkich pedagogów zatrudnionych zarówno w placówkach publicznych, jak i niepublicznych – przedszkolach, szkołach oraz innych placówkach działających na podstawie ustawy Prawo oświatowe z 14 grudnia 2016 r.

Jakie przepisy będą chronić nauczycieli?

Po przyjęciu nowelizacji lista podmiotów uznawanych za funkcjonariuszy publicznych, zawarta w art. 115 § 13 Kodeksu karnego, zostanie poszerzona o nauczycieli, wychowawców i pracowników pedagogicznych.

Dzięki tej zmianie nauczyciele zyskają ochronę prawną, podobną do tej, jaką mają w tej chwili policjanci, strażacy czy urzędnicy państwowi. Kodeks karny szczególnie chroni funkcjonariuszy publicznych – za czynną napaść na nich czy naruszenie ich nietykalności cielesnej grożą surowsze kary.

Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje, iż projekt zostanie przyjęty przez Radę Ministrów w drugim kwartale 2025 roku. Dokładna data wejścia w życie nowych przepisów nie pozostało znana.

MEN argumentuje, iż nadanie nauczycielom statusu funkcjonariusza publicznego zwiększy bezpieczeństwo tej grupy zawodowej. Według ministerstwa nauczyciele powinni być chronieni w podobny sposób jak inne służby państwowe, zwłaszcza iż coraz częściej muszą mierzyć się z agresją. Zmiana ta może także podnieść prestiż zawodu nauczyciela i wzmocnić ich pozycję w kontaktach z rodzicami i uczniami.

Idź do oryginalnego materiału