Tajemne składniki do rosołu. Dodaj je do zupy, a uchronisz dziecko i siebie przed przeziębieniem

mamadu.pl 2 lat temu
Zdjęcie: Rosół z dodatkiem imbiru i czosnku postawi na nogi w każdym przeziębieniu. 123rf.com


Zrobiło się zimno, deszczowo i jesiennie, a wraz z taką aurą przychodzą katary, infekcje, przeziębienia. Gdy czujemy się kiepsko, a dziecko znowu ma katar, warto sięgnąć po sprawdzone babcine sposoby, czyli rosół. Bulion to zupa, która pomaga na przeziębienie. Dodaj do niego czosnek i imbir, a gwałtownie pozbędziecie się infekcji.


Rosół to zupa, która wyjątkowo rozgrzewa, ale też działa prozdrowotnie - wspomaga leczenie infekcji, których jesienią nie brakuje.

Aby rosół miał adekwatności typowo lecznicze, warto do niego dodać przed samym podaniem starty korzeń imbiru oraz posiekany ząbek czosnku.

Zarówno czosnek, jak i imbir mają działanie przeciwzapalne, wspomagające leczenie przeziębienia, ale również rozgrzewają, co dodatkowo działa pozytywnie na organizm w jesienną, deszczową pogodę.


Rosół na jesienne rozgrzanie


Przyszła jesień, zimno, deszcz, a wraz z nimi infekcje: katar, kasłanie i osłabienie organizmu. Dzieci w szkołach i przedszkolach już zaliczają pierwsze przeziębienia, mimo tego, iż nie ma jeszcze połowy września. Jak to mówią babcie – najlepsze na przeziębienie, zmarznięcie i osłabienie są proste domowe sposoby. Dlatego zaczynamy już robić syrop z cebuli, dla dzieci zakręcamy gałganki Aliny na katar i gotujemy domowy rosół, który ma rozgrzewać.

Istnieje przekonanie, iż różne składniki, które dodajemy do bulionu, nie tylko sprawiają, iż ma wyjątkowy smak i aromat. Są też składniki, które mogą pozytywnie wpływać na zdrowie, wspierać leczenie i łagodzić objawy infekcji. Stąd znane są przepisy na rosół z pieczonych warzyw, z dodatkiem curry lub dużej ilości natki pietruszki czy rosół z bluszczykiem kurdybankiem. Żeby rosół nie tylko rozgrzewał i poprawiał samopoczucie, ale miał wyjątkowo lecznicze działanie, warto do niego dodać również czosnek i korzeń imbiru.

Leczniczy rosół z imbirem i czosnkiem


Rosół to zupa, która rozgrzeje i podniesie na zdrowiu, ale musi być przygotowana z naturalnych składników, najlepiej z mięsa z ekologicznego pewnego źródła i warzyw od pani z targu. Do rosołu, który ugotujemy z mięsa i warzyw (lub samych warzyw w wersji wege) warto dodać starty korzeń imbiru i posiekany ząbek czosnku, które w czasie infekcji wzmacniają organizm i działają jak naturalne antybiotyki. To klucz do sukcesu i szybkiego postawienia się na nogi, gdy dopadnie nas przeziębienie.

Imbir znany jest ze swoich leczniczych adekwatności, szczególnie w formie świeżej, jako starty kawałek korzenia do potraw czy napojów. Imbir ma działanie przeciwbólowe, pozytywnie wpływa na ciśnienie krwi, działa przeciwzapalnie, rozgrzewająco i wspomaga organizm w walce z drobnoustrojami. Natomiast czosnek to naturalny antybiotyk, ma adekwatności lecznicze, zwalcza wirusy i hamuje namnażanie bakterii. Najlepiej działa rozgnieciony lub posiekany i z ciepłym napojem – taki jak rosół właśnie czy znane wszystkim babciom mleko z czosnkiem.

Dokładny przepis krok po kroku na prawdziwy babciny rosół znajdziesz w naszym serwisie tutaj: "Sekrety babcinego rosołu". Po wrzuceniu do garnka mięsa i warzyw, a później przypraw, należy go gotować na małym ogniu przez kilka godzin. Na koniec przed podaniem, do miski, w której włożysz makaron, należy dorzucić ząbek posiekanego czosnku i ok. 1-centymetrowy kawałek obranego, posiekanego korzenia imbiru. Całość należy zalać bardzo gorącym bulionem oraz dodać pokrojoną marchewkę i natkę pietruszki – w takiej wersji rosół będzie wyjątkowo rozgrzewał i równocześnie leczył.

Rosół na ostro


Pan Tabletka, znany w internecie z mnóstwa swoich porad dotyczących zdrowia, domowych metod leczenia i budowania odporności u dzieci także wspomina o tych składnikach do rosołu w swoim przepisie na "Turborosół". Zaznacza, iż dzięki przyjmowaniu czosnku i imbiru w gorącym płynie, który dodatkowo jest tłusty, zwiększamy szansę na lepsze i szybsze zadziałanie na organizm.

W cieple i tłuszczu te składniki uwalniają najwięcej prozdrowotnych substancji, które w sobie zawierają. W wersji znanego twórcy internetowego i farmaceuty, do leczniczego i rozgrzewającego rosołu można też dodać płatki chili, ale to wersja dla tych, którzy lubią (lub nie przeszkadza im) wyjątkowa ostrość zupy.

Idź do oryginalnego materiału