We wtorek, a dokładniej 6 maja 2025 roku, polscy uczniowie przystąpili do matury z matematyki na poziomie podstawowym. Czekało na nich 31 zadań, za które łącznie mogli uzyskać 50 punktów. Arkusze, które otrzymali, dostępne są już na stronie CKE, tak więc w prosty sposób możesz sprawdzić, czy udałoby ci się zdać (trzeba mieć 30 proc.). Poniżej znajdziesz jedno z przykładowych równań, które zawierały. Początkowo może wydawać się skomplikowane, jednak ostatecznie odpowiedź jest prosta. Podejmiesz wyzwanie i spróbujesz podać odpowiedź?
REKLAMA
Zobacz wideo Byliśmy na maturze Szkoły w Chmurze. Na stadionie egzamin dojrzałości napisało 5 tysięcy osób
Egzamin maturalny z matematyki. Poradzisz sobie z tym zadaniem?
W 29 zadaniu na uczniów czekało równanie, w którym mieli wskazać, ile wynosi suma x oraz y. W jego treści wskazano, iż średnia arytmetyczna siedmiu liczb: 1, 2, 3, 4, 5, x, y jest równa liczbie 3. Jaka więc liczba kryła się za dwoma niewiadomymi? Wbrew pozorom rozwiązanie nie było tak trudne, jak mogłoby się zdawać. Tym bardziej iż zadanie miało charakter zamknięty i do wyboru był cztery możliwe odpowiedzi.
A. 4
B. 5
C. 6
D. 7
jeżeli chcesz podjąć rękawicę i spróbować samodzielnie rozwiązać zadanie, uważaj, gdyż w dalszej części artykułu znajdziesz rozwiązanie. Dlatego nie przewijaj, póki nie wskażesz odpowiedzi. Dopiero wtedy zjedź niżej i sprawdź, czy była prawidłowa.
Zadanie z matury z matematyki w 2025 roku Matura z matematyki. Fot. cke.gov.pl
Rozwiązanie matematycznej zagadki. Tyle wynosi wynik
Na samym wstępie warto przypomnieć, czym jest średnia arytmetyczna. To nic innego, jak suma liczb podzielona przez ich liczbę. Właśnie dlatego potocznie nazywa się ją po prostu średnią. Tak więc w przypadku powyższego zadania należy zsumować wszystkie cyfry, co da nam:
15+x+y dzielone przez 7 (zapisane w formie ułamka) = 3.
Następnie, by pozbyć się "siódemki", należy całość (obie strony) pomnożyć przez siedem. Dzięki temu po lewej stronie zostanie nam jedynie 15+x+y, zaś po prawej 21. Ostatni zabieg będzie polegał na odjęciu z obu stron 15. Po tym pozostanie nam już tylko ostateczna odpowiedź. Poniżej znajdziesz cały proces.
Matura z matematyki. Przykładowe zadanie z rozwiązaniem Matura z matematyki. Fot. cke.gov.pl / opracowanie własne
Oznacza to, iż aby uzyskać za to zadanie jeden punkt, należało wskazać opcję C. Tobie też tak wyszło? Maturę, z jakiego przedmiotu wspominasz najgorzej? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.