„Tęczowy Piątek” w gdańskich szkołach z myślą o LGBTQIA+

wbijamszpile.pl 3 tygodni temu

W piątek, 25 października, w Polsce odbędzie się 8. edycja akcji edukacyjnej „Tęczowy Piątek”. Wydarzenie, organizowane przez Stowarzyszenie na Rzecz Osób LGBT Tolerado, ma na celu promowanie akceptacji i wsparcia dla młodzieży LGBTQIA+.

Tegoroczna edycja wzbudza jednak wiele kontrowersji, szczególnie w kontekście wprowadzania tej tematyki do szkół. W Gdańsku planowany jest briefing prasowy, podczas którego zostaną omówione działania lokalnych placówek edukacyjnych w ramach tej akcji.

Briefing w Gdańsku z udziałem władz i aktywistów. „Tęczowy Piątek”

Briefing prasowy, zaplanowany na godz. 9.00, odbędzie się w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich przy ul. Legionów 7 w Gdańsku. W wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele władz miasta oraz organizacji wspierających osoby LGBTQIA+. Obecność Moniki Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, oraz innych lokalnych polityków podkreśla zaangażowanie miasta w tę inicjatywę.

Dyskusja na temat „Tęczowego Piątku” dotyczy przede wszystkim wprowadzenia ideologicznych treści do szkół, co budzi sprzeciw wśród części rodziców i środowisk konserwatywnych. Czy szkoły są odpowiednim miejscem do promowania określonych wartości światopoglądowych? W wydarzeniu wezmą udział także działacze organizacji takich jak Tolerado, która od lat promuje prawa osób LGBT w regionie, co dla wielu staje się kwestią ideologiczną i rodzi pytania o neutralność światopoglądową szkół.

Czytaj więcej: Tęczowy Tramwaj w Gdańsku. Ostra krytyka Młodzieży Wszechpolskiej

Akceptacja czy ideologia? Głosy w debacie publicznej

„Tęczowy Piątek” przedstawiany jest przez organizatorów jako dzień wsparcia dla młodzieży LGBTQIA+ oraz symbol solidarności. Akcja ma na celu przeciwdziałanie hejtowi i promowanie akceptacji, jednak jej krytycy zarzucają, iż promuje ona określone poglądy światopoglądowe, które mogą budzić niepokój wśród rodziców. Coraz częściej pojawiają się głosy, iż tego typu inicjatywy powinny być ograniczone do przestrzeni pozaszkolnej i iż ich miejsce nie jest w edukacji publicznej.

Zastępczyni prezydent Gdańska Monika Chabior oraz przedstawiciele organizacji Tolerado podkreślają, iż akcja ma charakter edukacyjny i ma na celu budowanie bezpiecznego środowiska dla wszystkich uczniów. Jednak nie wszyscy podzielają tę opinię. Wśród uczestników briefingu znajdą się również działacze, tacy jak Jan Suchanek, adwokat i aktywista, oraz Nina Katka z Młodzieżowego Sejmiku Województwa Pomorskiego, którzy będą mówić o potrzebie promowania równości. Jednak część społeczeństwa obawia się, iż działania te mogą prowadzić do wprowadzenia do szkół treści niezgodnych z wartościami wyznawanymi przez większość rodziców.

Szkoły wspierają akcję, ale czy to odpowiednie miejsce?

Zwolennicy akcji „Tęczowy Piątek” wskazują na konieczność edukowania młodzieży o różnorodności i przeciwdziałania dyskryminacji. Uważają, iż takie inicjatywy są niezbędne, aby młodzież LGBTQIA+ mogła czuć się akceptowana i bezpieczna w szkołach. Przeciwnicy natomiast argumentują, iż tego typu działania powinny odbywać się poza murami szkół, aby zachować ich neutralność światopoglądową. Szkoła, ich zdaniem, powinna być miejscem, gdzie dzieci zdobywają wiedzę, a nie platformą do promowania określonych poglądów.

W piątkowym briefingu, oprócz przedstawicieli Tolerado, udział wezmą także m.in. Katarzyna Gęba, Gdańska Rzeczniczka Praw Uczniowskich, oraz Agnieszka Tomasik, dyrektorka Zespołu Szkół nr 8 w Gdańsku, które aktywnie wspierają tę inicjatywę. Wyraźne wsparcie ze strony władz miasta budzi pytania o to, czy akcje takie jak „Tęczowy Piątek” nie stają się narzędziem promowania określonej ideologii w publicznych placówkach.

mn

Dołącz do naszej społeczności!

Śledź nas na naszych mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!
Idź do oryginalnego materiału