Ten komunijny prezent to marzenie wielu dzieci. "To jak wpuścić złodzieja do domu"

mamadu.pl 6 miesięcy temu
Zdjęcie: Pomysły na prezenty komunijne coraz bardziej zadziwiają. fot. Karol Porwich/East News


Komunia Święta to dla dziecka niezwykłe przeżycie. Nie ma co ukrywać, iż dzień ten także wiąże się z prezentami. Goście coraz częściej stawiają na nowoczesne i oryginalne upominki. Jednym pomysłów są choćby gogle VR. Warto jednak pamiętać, iż to nie jest tylko nowoczesny gadżet, ale i olbrzymie zagrożenie.


Dla współczesnych rodziców wychowywanie dziecka niemalże zatopionego w nowoczesnej technologii to niełatwe zadanie. Niestety szereg badań pokazuje, iż olbrzymim problemem jest zrozumienie zagrożeń, z jakimi wiąże się korzystanie z tych wszystkich nowoczesnych gadżetów. Wiele osób przez cały czas uważa, iż skoro dziecko nie wychodzi z domu, to jest bezpieczne. Rodzice często nie dostrzegają zagrożeń płynących z korzystania z wirtualnej rzeczywistości.

Komunijny hit prezentowy


Gogle VR to świetna zabawa (sama testowałam i jestem pod olbrzymim wrażeniem). Wirtualna rzeczywistość pozwala dzieciom grać w gry 3D ze znajomymi w roli awatarów, cofać się w czasie, a choćby podróżować w kosmos, a wszystko to bez konieczności wychodzenia z salonu. Trudno się dziwić, iż dzieci dostają taki gadżet z okazji Komunii. Jednak czy to bezpieczna zabawa?

Naukowcy z Duke University i North Carolina State University doszli do bardzo niepokojących wniosków. Otóż badacze twierdzą, iż współcześni rodzice nie przejmują się bezpieczeństwem dzieci tak bardzo, jak powinni – zwłaszcza jeżeli chodzi o przekazywanie danych osobowych swoich pociech reklamodawcom i dużym firmom.

Godzą się na przekazanie danych


Naukowcy przebadali 20 rodziców dzieci w wieku od 6 do 17 lat, którzy korzystają z VR w domu. Okazuje się, iż choć większość rodziców traktuje VR jak inne technologie, takie jak np. media społecznościowe czy telefony, to jednoczenie nie ma świadomości, iż urządzenia VR zbierają znacznie więcej danych o swoich użytkownikach niż strony internetowe czy aplikacje. Jak to możliwe?

Badacze tłumaczą, iż np. gdy dziecko walczy z wirtualnymi smokami lub gra w symulowanego minigolfa, kamery i czujniki VR zbierają również dane, takie jak to, gdzie patrzą jego oczy, układ pokoju, w którym się bawi, nagrywa głos i inne dźwięki w domu, a także ruchy głowy i dłoni. To wszystko można wykorzystać np. do określenia wieku, płci, lokalizacji, pochodzenia etnicznego i stopnia niepełnosprawności, ostrzegają.

To jak wpuszczenie obcych do domu


Rodzice martwili się o to jak takie gogle mogą wpływać na wzrok czy słuch dzieci. Bali się także o fizyczne urazy, gdyż podczas zabawy dziecko nie widzi zagrożeń w pomieszczeniu. Niepokój wzbudził także fakt, iż dzieci wchodzą w interakcję z obcymi, a w związku z używaniem gogli, rodzice nie widzą, co dokładnie ich pociecha robi. Mieli świadomość, iż może być narażona na molestowanie, cyberprzemoc lub nieodpowiednie treści w grach VR.

Główny problem polega jednak na tym, iż gogle VR udostępniają zebrane informacje stronom trzecim, takim jak reklamodawcy czy duże firmy w celach zarobkowych. Większość ankietowanych rodziców na ogół nie przejmuje się takimi zagrożeniami dla prywatności ich dzieci. Około połowa respondentów stwierdziła, iż ​​nigdy wcześniej nie myślała o tych kwestiach w odniesieniu do VR, argumentując, iż technologia ta jeszcze nie zyskała popularności.

Niewielu rodziców biorących udział w ankiecie faktycznie zapoznało się z polityką prywatności urządzeń VR, z których korzystają ich dzieci. – W tym badaniu zaobserwowaliśmy, iż wielu rodziców tak naprawdę nie wiedziało, jak działa VR – stwierdziła, autorka badania, Pardis Emami-Naeini.

Eksperci przypominają również, iż większość gogli VR jest przeznaczona dla dzieci powyżej 13 roku życia. Naukowcy twierdzą, iż aby lepiej chronić dzieci, rodzice powinni sami wypróbować urządzenia VR i zapoznać się z oferowanymi przez nie funkcjami nadzoru rodzicielskiego, a także dokładnie czytać to, na co się godzą.

Źródło: today.duke.edu


Idź do oryginalnego materiału