Ten symbol rozpoznają tylko ci, którzy dokładnie uważali na lekcjach historii. Wiesz, co oznacza?

gazeta.pl 3 tygodni temu
Zdjęcie: Fot. Herb Jagiellonow / Poznaniak / Wikimedia Commons / Mikołaj Kuras / Agencja Wyborcza.pl


W czasie wielu lat naszej szkolnej edukacji przyswajamy ogrom wiedzy. Na lekcjach języka polskiego uczymy się poprawnej pisowni, czytamy i omawiamy dzieła wielu wybitnych literatów, matematyka to przede wszystkim działania na liczbach. Na lekcjach historii uczymy się o losach minionych pokoleń, przez pryzmat wielkich wydarzeń. Oprócz wkuwania dat uczniowie skupiają się również na niektórych znakach, obrazach i grafikach.
Heraldyka to dość wąska dziedzina historii, która zajmuje się badaniem rozwoju i znaczenia oraz zasadami kształtowania się herbów. A tych w historii Polski nie brakuje. Są one obecne w wielu współczesnych miejscach, a jak się okazuje, tylko niektórzy potrafią poprawnie odczytać informacje na nich zawarte. Bo chociaż wydają się być dość "ubogie", mówią więcej, niż moglibyśmy przypuszczać. Zatem czy rozpoznajesz ten symbol? To herb jednego z rodów, który na trwale wyrył sobie miejsce w polskiej historii.

REKLAMA







Zobacz wideo Fundacja Piotra Głowackiego ma misję. W tle wspinaczka i program dla szkół [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]



Herb, który każdy kojarzy, ale nikt nie wie, co oznacza
Zgodnie z adekwatną heraldyce nomenklaturą godło jest tylko elementem herbu, np. godłem Polski jest Orzeł Biały, natomiast tenże orzeł w polu czerwonym o uzbrojeniu (szpony i dziób) złotym oraz takiej koronie otwartej, jest już herbem Polski, a więc pełniejszą i dostojniejszą formą identyfikacji. To oczywiście jedna z podstawowych informacji, o której uczą się dzieci już w podstawówce na lekcjach historii.
Jednak im dalej w las - tym pojawia się więcej zagadnień i tematów. Uczniowie na lekcjach historii uczą się o wielkich rodach, a wraz z tymi opowieściami, pojawiają się ich "znaki szczególne". Od portretów i obrazów - po herby. Niestety, nie wszyscy są w stanie poprawnie wskazać i omówić charakterystyczne "znaki rodów". Przykładów wcale nie trzeba daleko szukać. Weźmy np. znak krzyża lotaryńskiego, który został umieszczony na niebieskim tle.





Herb Jagiellonów Fot. Herb Jagiellonów / Poznaniak / Wikimedia Commons


Znak ten początkowo był stosowany przez jednego z naszych króli, jako herb osobisty, a następnie przez jego następców jako herb dynastyczny. Mowa oczywiście o Władysławie Jagielle i dynastii, której dał początek.



Krzyż jagielloński, bo o nim mowa, to krzyż lotaryński, którego belki są zakończone prostopadle, równej długości i rozmieszczone symetrycznie – zwykle krzyż jest złoty, a tło niebieskie, choć popularne jest również tło barwy czerwonej. Jako ciekawostkę można tu wspomnieć, iż chociaż Jagiełło zasiadał na polskim tronie, ten krzyż jest zaliczany do grona symboli narodowych Litwy.


Krzyż jagielloński - wyższość religii katolickiej nad pogaństwem?
Geneza krzyża jagiellońskiego, chociaż bardzo ciekawa, przez cały czas pozostaje niewyjaśniona. Część historyków zajmujących się heraldyką uważa, iż ów krzyż pochodzi od krzyża patriarchalnego, który miał symbolizować zwycięstwo chrześcijaństwa nad pogaństwem. Wszak sam Jagiełło, wstępując na tron Polski, musiał wpierw przyjąć chrzest.
Inna, mniej popularna wersja, sugeruje, iż mógł zostać zaczerpnięty z herbu Węgier przez samego Jagiełłę, ale dopiero po ślubie z Jadwigą.
Idź do oryginalnego materiału