W piątek Muzeum KL Plaszow otworzyło dla zwiedzających odnowiony teren byłego obozu oraz wystawę plenerową „KL Plaszow. Miejsce po, miejsce bez”. Ekspozycja jest pierwszym przewodnikiem umożliwiającym zlokalizowanie w obecnej przestrzeni zdarzeń z historii obozu.
Ekspozycja jest częścią prac wykonanych w terenie poobozowym, których celem było podkreślenie i opisanie zachowanych śladów przeszłości tego miejsca: cmentarzy żydowskich, dróg i ścieżek, reliktów zabudowy obozowej. Założeniem Muzeum KL Plaszow było pozostawienie terenu dawnego obozu w możliwie niezmienionym i autentycznym stanie.
− Otwarcie wystawy i uporządkowanego poobozowego terenu to szczególny, symboliczny moment. Po latach wspólnych wysiłków i starań pokazujemy, jak ważne jest to miejsce dla miasta, mieszkańców i wszystkich, którzy chcą, by pamięć o obozie przetrwała, by to miejsce było objęte adekwatną opieką. KL Plaszow to historia Krakowa i historia krakowian, ale jednocześnie także część historii świata. To część historii wojny, która pochłonęła wiele ofiar – także w Krakowie, dokładnie w tym miejscu. Obejmując je troską, zapewniając mechanizmy ochrony w postaci działalności muzeum, oddajemy ofiarom należny szacunek. Niech ten teren – świadek i miejsce pamięci dla wszystkich którzy go odwiedzają będzie też przestrogą i apelem o pokój − mówi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
fot. Bogusław Świerzowski/krakow.pl
W uroczystości, poza prezydentem Krakowa, wzięli udział także Yacov Livne − ambasador Izraela, Helena Jakubowicz − przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie oraz Lili Haber − przewodniczącą Związku Krakowian w Izraelu i członkini Rady Muzeum KL Plaszow. Obecni byli także członkowie rodzin świadków wojennych wydarzeń w Krakowie. Został odczytany fragment listu wojewody małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczara. Przemawiający podkreślali, jak ważne jest adekwatne upamiętnienie byłego obozu, a zrealizowane działania są świadectwem troski współczesnych o pamięć o jego ofiarach. Monika Bednarek, dyrektorka Muzeum KL Plaszow podziękowała wszystkim zaangażowanym w proces upamiętnienia i zaprosiła do oglądania wystawy i uczestnictwa w wydarzeniach proponowanych przez instytucję.
Obecnie, po zakończeniu pierwszego etapu inwestycji, Muzeum KL Plaszow prezentuje zwiedzającym wystawę plenerową „KL Plaszow. Miejsce po, miejsce bez”, zlokalizowaną na terenie poobozowym. Ekspozycja składa się z 15 tablic, których treść łączący przekaz historyczny ze słowami świadków. Uzupełnia ją 41 punktów terenowych, informujących o lokalizacji obiektów istotnych dla historii obozu. W terenie znajdują się także trzy okna archeologiczne.
Teren miejsca pamięci poddany został także dodatkowym zabiegom uczytelniającym: przy pomocy betonowych znaczników określone zostały granice dwóch cmentarzy żydowskich; plac apelowy otoczony został żwirową opaską, a dwa ciągi schodów terenowych ułatwiają dostęp do bardziej stromo położonych części upamiętnienia. Koszt realizacji pierwszego etapu inwestycji wyniósł blisko 7,6 mln zł.
Wstęp na teren obozu objęty opieką Muzeum KL Plaszow, na którym prezentowana jest wystawa, jest bezpłatny.
W najbliższą niedzielę, 17 marca, na teren KL Plaszow przejdzie tegoroczny Marsz Pamięci, w związku z przypadającą na 13-14 marca rocznicą likwidacji krakowskiego getta. 6 tysięcy mieszkańców przesiedlonych zostało do obozu koncentracyjnego w Płaszowie, 2 tysiące do Auschwitz-Birkenau, a około tysiąc osób zostało zamordowanych na Umschlagplatzu getta – dzisiejszym placu Bohaterów Getta.
Uczestnicy marszu przejdą z placu Bohaterów Getta, ulicami: Lwowską, Limanowskiego, Wielicką, Jerozolimską i Heltmana, przed pomnik na terenie byłego obozu KL Plaszow. Początek wydarzenia o godz. 12.00.
Patrycja Bliska