To banalne działanie rozwiążą dzieci z podstawówki. ChatGPT sobie z nim nie radzi

mamadu.pl 7 miesięcy temu
Zdjęcie: ChatGPT wygenerował do działanie. mat. własne


Poprosiłam ChatGPT, by wygenerował jedno proste działanie. Takie zadanie bez większego trudu rozwiążą uczniowie ze szkoły podstawowej. Okazuje się jednak, iż z kolejnością wykonywania działań problem mają nie tylko dorośli, ale i sztuczna inteligencja. A jak pójdzie tobie?


Podczas gdy jedni jeszcze się zastanawiają, do czego może się przydać ChatGPT, to inni już robią z niego spory użytek. Wspólny język ze sztuczną inteligencją gwałtownie odnaleźli choćby uczniowie, którzy chętnie korzystają z tego narzędzia przy odrabianiu prac domowych. Nauczyciele się skarżą, iż nie są w stanie odróżnić autorskiego tekstu od tego wygenerowanego przez AI.


To rzeczywistość naszych dzieci, ale nie tylko uczniowie są zapatrzeni w tę nowinkę. Czy jest to takie "fantastyczne" narzędzie, któremu bezgranicznie można ufać? Okazuje się, iż niekoniecznie.

Zadanie od AI


Postanowiłam poprosić ChatGPT o wygenerowanie dla was działania. Miało ono zawierać dodawanie, odejmowanie, dzielenie, mnożenie i nawiasy. Otrzymałam to:

(8+3)×4−6÷2= [zapis znaków był dokładnie taki]


To bardzo proste zadanie na kolejność wykonywanych działań. Obliczy to w pamięci większość uczniów starszych klas szkoły podstawnej. Dorośli mogą mieć jednak nieco trudniejsze zdanie. Wszystko dlatego, iż często nie pamiętają, w jakiej dokładnie kolejności wykonywało się poszczególne działania.


Przypomnijmy: nawiasy, potęgi, mnożenie i dzielenie (od lewej do prawej), dodawanie i odejmowanie (od lewej do prawej). Teraz to działanie z pewnością wygląda prościej, prawda?

ChatGPT nie dał rady


Choć sama znam odpowiedź, to postanowiłam poprosić ChatGPT o wynik. Gdy uzyskałam błędną odpowiedź, poprosiłam o dokładne rozpisanie obliczeń. Jakież było moje zdziwienie, gdy... podał prawidłowy wynik dopiero za trzecim razem! Poprawną odpowiedź wygenerował dopiero po moich dwóch uwagach. Jak to możliwe?

ChatGPT grzecznie mnie przeprosił i ostatecznie podał prawidłowy wynik. Udowadnia to jednak, iż zamiast ufać sztucznej inteligencji, to może jednak lepiej poćwiczyć własne szare komórki. Regularne rozwiązywanie działań matematycznych, łamigłówek i zagadek pozytywnie wpływa na pamięć i koncentrację, pozwala też zachować po prostu sprawność umysłu.

Jak widać AI, nie jest nieomylne, warto o tym pamiętać i nauczyć tego własne dziecko.

Idź do oryginalnego materiału