Szefowa resortu edukacji Barbara Nowacka poinformowała o podpisaniu rozporządzenia, które wprowadza dwie istotne zmiany w lekcjach religii. Obie wejdą w życie od 1 września 2025 roku, czyli od nowego roku szkolnego. A czego dotyczą? Liczby godzin tego przedmiotu w ciągu tygodnia oraz ich umieszczenia w siatce zajęć. Zresztą zobaczcie sami.
REKLAMA
Zobacz wideo Czy religia powinna wyjść ze szkół? [SONDA]
Duże zmiany w lekcjach religii. Będzie o połowę mniej godzin
Od 1 września 2025 roku dzieci będą miały tylko jedną lekcję religii i wyłącznie jako pierwsze lub ostatnie zajęcia danego dnia. Co za tym idzie, będzie tych lekcji o połowę mniej niż dotychczas, a ich umieszczenie w planie zajęć nie będzie skutkowało okienkami dla uczniów, którzy nań nie uczęszczają.
To nie tylko nasze zobowiązanie wyborcze i konkret, który obiecywaliśmy, ale też zdrowy rozsądek
- powiedziała Barbara Nowacka w nagraniu opublikowanym na platformie X Ministerstwa Edukacji.
Warto dodać, iż od 1 września 2024 roku religia (jak i etyka) nie wlicza się już do średniej ocen, więc stopień z tego przedmiotu nie pomoże już zdobyć świadectwa z wyróżnieniem.
Lekcje religii są nieobowiązkowe. Co zrobić, aby się z nich wypisać?
Rodzice i uczniowie muszą wiedzieć, iż religia (etyka) to wyłącznie przedmiot dodatkowy i nie ma obowiązku uczęszczania na nią. Co za tym idzie, nie ma też konieczności wypisywania dziecka z tych zajęć, bo najpierw musi się na nie ono zapisać. Tyle teoria, bo w praktyce często się zdarza, iż szkoły z automatu zapisują na religię całe klasy i wówczas rodzice (lub pełnoletni uczeń) musi podpisać oświadczenie o rezygnacji z uczęszczania na te lekcje. Choć oczywiście nie powinno to mieć miejsca.
Oddaj swój głos w drugiej edycji plebiscytu Jupitery Roku! Kto zostanie Gwiazdą Roku, a kto zgarnie statuetkę za Międzyplanetarny Hit Roku? O tym decydujesz Ty!