To wyjątkowe imię nosi tylko 1 kobieta w Polsce. Nadano je ponad pół wieku temu

top.pl 14 godzin temu
Zdjęcie: /123RF/PICSEL


Istnieje imię, które zostało nadane w Polsce tylko raz i to ponad pół wieku temu. Od tamtego czasu żaden rodzic nie odważył się nazwać tak swojego dziecka. A może po prostu nikt nie wpadł na takie rzadkie imię? Z pewnością większość osób nie słyszała o nim.

Na porodówkach królują tradycyjne, polskie imiona, ale też takie rzadko spotykane, wręcz bardzo fantazyjne. A może by tak połączyć tradycję ze współczesnością? Te dwie wartości łączy w sobie oryginalne imię Nolesława, skryte w cieniu popularnej Neli czy Nel. Skąd takie imię i co adekwatnie oznacza? Sprawdź już teraz.

Nolesława - najrzadsze imię w Polsce

Imię Nolesława nadano 1 kobiecie, która urodziła się w 1971 roku i mieszka w Rawie Mazowieckiej, leżącej w województwie łódzkim. Od tamtej pory nikt nie nazwał tak swojej córki.

Kobieta postanowiła napisać do Rady Języka Polskiego z pytaniami dotyczącymi swojego imienia. Była ciekawa, ponieważ nigdzie nie mogła znaleźć informacji o Nolesławie. Dzięki temu mogliśmy dowiedzieć się o istnieniu takiego unikatu.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Imię Henryk - znaczenie, popularność, imieniny. Nosi je wielu dziadków i znów wraca na szczyt

Skąd pochodzi imię Nolesława?

Rada Języka Polskiego postanowiła pomóc mieszkance Rawy Mazowieckiej. Kobieta otrzymała wiadomość zwrotną od prof. dr hab. Aleksandry Cieślikowej. Z jej odpowiedzi wynikało, iż rzeczywiście imię Nolesława nadano tylko raz, dlatego nie jest objaśnione w żadnym słowniku.

Oprócz tego wyjaśniono również, skąd pochodzi takie imię. Nolesława wpisuje się w tradycyjne, polskie imiona tj. Dobrosława, Miłosława czy Władysława.

Człon -sława używano w językach słowiańskich do tzw. imion życzących, czyli takich, które miały przynieść dziecku chwałę i uznanie. W tym przypadku litera -o pełni funkcję łącznika.

Z kolei cząstka -nel pochodzi od samego imienia Nel albo Nela. To pierwsze imię jest kojarzone z główną bohaterką powieści Henryka Sienkiewicza "W pustyni i w puszczy", natomiast drugie uznaje się za zdrobnienie Petroneli albo Korneli.

W związku z tym możemy uznać, iż imię Nolesława łączy w sobie zarówno staropolską tradycję, jak i nowoczesność. Tak właśnie zasugerowała prof. Cieślikowa mieszkance Rawy Mazowieckiej.

Czy imię Nolesława ma szansę powrócić na porodówki?

Obecnie rodzice pragną, aby imię ich dziecka ładnie brzmiało, ale też wywoływało pozytywne skojarzenia. Jeszcze innym zależy na nadaniu oryginalnego imienia, które wyróżni pociechę wśród tłumu.

Takie właśnie jest imię Nolesława, będące prawdziwym unikatem. Jego niepojawianie się w rejestrze może być dużym plusem dla wielu rodziców.

Poza tym wpisuje się w obecne trendy, czyli powracanie do tradycji, jednak z nutą nowoczesności. Właśnie dlatego ma szansę, aby wrócić na porodówki.

Zobacz też:

To najlepszy kosmetyk dla pań po 40-tce. Nawilża i napina skórę za mniej niż 15 złotych

Zmieszaj 3 składniki i nałóż na twarz. Działa jak botoks, a kosztuje grosze

Każdy miał koleżankę o tym imieniu. Należy do najstarszych w Polsce, ale dziś mało popularne

Idź do oryginalnego materiału