„Wszystkie światy Mellera” w Lublinie
W Teatrze Starym we wtorek (20.05) kolejna odsłona cyklu „Bitwa o literaturę”, której gościem będzie dziennikarz, publicysta, pisarz, niegdyś dyrektor wydawnictwa – Marcin Meller.
Od lat komentuje sprawy społeczno-polityczne, rozmawia z przedstawicielami świata szeroko pojętej kultury, a także zaprasza czytelników do wspólnych literackich podróży.
Ta wtorkowa – w Teatrze Starym – pod hasłem „Wszystkie światy Mellera” rozpocznie się o godz. 18.00. Spotkanie poprowadzi Wojtek Szot.
Wydarzenie transmitowane będzie na stronie internetowej i Facebooku Teatru Starego.
Fot. Basia Meller / teatrstary.eu/
Katarzyna Groniec w Teatrze Starym
W środę (21.05) w Teatrze Starym w Lublinie koncert Katarzyny Groniec „Bliżej”. Artystka, znana z umiejętności interpretacji piosenek oraz tworzenia emocjonalnych tekstów, zaprasza do swojego muzycznego świata, gdzie spotykają się melodie z różnych epok i stylów.
Podczas koncertu artystka zaprezentuje znane utwory ze swojego bogatego repertuaru, ale także kompozycje mniej popularne.
Na scenie Teatru Starego wystąpią: Katarzyna Groniec – wokal, Adam Skrzypek – bass, moog, Robert Jarmużek – klawisze. Koncert rozpocznie się o godzinie 19.00.
Fot. Alex Kaczkowska / teatrstary.eu/
„Akcent” po raz 180.
W środę (21.05) odbędzie się prezentacja 180. numeru kwartalnika literackiego „Akcent”. W numerze pojawią się teksty między innymi: Grażyny Lutosławskiej, Piotra Biłosa, Wacława Oszajcy, Iwony Hofman, Doroty Seweryn-Puchalskiej, Piotra Szewca czy Małgorzaty Stępnik.
Do lektury zachęcą: dr Marta Ryczkowska – historyczka i krytyczka sztuki, współodpowiedzialna za projekt Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029 i ks. dr. hab. Marek Słomka, prof. KUL, filozof, redaktor naczelny czasopisma „Ethos”.
Początek spotkania w Studiu im. Zbigniewa Stepka Radia Lublin, ul. Obrońców Pokoju 2 o godzinie 18.00.
Fot. materiał organizatora
Święto studenckiego teatru
Akademickie Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka w Lublinie ponownie stanie się centrum studenckiego świata teatralnego. W środę (21.05) rozpoczyna się 13. edycja Studenckiej Wiosny Teatralnej. Odbędzie się pod hasłem „CZASO/PRZESTRZEŃ” i zgromadzi zespoły teatralne z całej Polski.
Jak zapewniają organizatorzy, widzowie mogą liczyć na trzy dni intensywnych wydarzeń: spektakli, warsztatów, wystaw i rozmów. To wyjątkowa okazja, by zobaczyć, co tworzy i czym żyje współczesny teatr studencki. Festiwal to także przestrzeń integracji, wymiany doświadczeń i wspólnego celebrowania sztuki scenicznej.
13. Studencka Wiosna Teatralna potrwa do piątku (23.05). Szczegółowy program dostępny jest na facebookowej stronie wydarzenia.
Fot. materiał organizatora
Tango spotka jazz
W czwartek (22.05) w Klubie Muzycznym Centrum Spotkania Kultur zagra zespół Bandonegro z programem „Tango Meets Jazz”. Występowali w ponad 30 krajach na 4 kontynentach, zdobywając uznanie na największych festiwalach tangowych i prestiżowych scenach muzycznych.
Muzycy wykształcili swój własny styl zachęcając słuchaczy do poznania gatunku w zupełnie nowym świetle. Mają na koncie pięć albumów wydanych przez prestiżowe wytwórnie muzyczne. Ich autorski album „Hola Astor”, łączący tango z elementami jazzu i rocka, został uznany przez krytyków za rewolucję gatunku\.
Nagrania zostały zrealizowane w kultowym Fortmusic Studio w Buenos Aires, z gościnnym udziałem światowej klasy argentyńskich muzyków jazzowych m.in. Daniela Pipi Piazzolli – wnuka Astora Piazzolli oraz wybitnych producentów muzycznych.
Zagrają: Michał Główka – bandoneon/akordeon, Jakub Czechowicz – skrzypce, Marek Dolecki – fortepian, Marcin Antkowiak – kontrabas.
Koncert rozpocznie się o godzinie 19.00.
Fot. Centrum Spotkania Kultur
Monika Kowalczyk „Między Słowami”
W księgarnio-kawiarni „Między Słowami” w czwartek (22.05) koncert Moniki Kowalczyk.
Monika jest wokalistką, autorką tekstów i kompozytorką młodego pokolenia. Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „Gdzie poezja łączy się z muzyką”, który podkreśla znaczenie słowa w kształtowaniu muzycznej warstwy twórczej, a także uwrażliwienie na potrzeby związane z kulturą i literaturą…zwiększenie zainteresowania wśród odbiorców projektu twórczością lokalnej i ogólnopolskiej sceny alternatywnej oraz zachęcenie młodych twórców do podejmowania prób pisania i komponowania utworów muzycznych.
Spotkanie w ramach cyklu „Gdzie poezja łączy się z muzyką” w księgarnio-kawiarni „Między Słowami” przy ul. Rybnej 4, rozpocznie się o godzinie 19.00. Wstęp wolny. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Edukacji i Kultury „Literat”.
Fot. Robert Grablewski / archiwum RL
SuPer / opr. ToMa
Zdjęcie główne, fot. Krzysztof Radzki