Tradycyjny polonez na zakończenie

uw.edu.pl 2 tygodni temu
Zakończyła się 69. edycja wakacyjnego kursu języka polskiego i kultury polskiej organizowanego przez Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców „Polonicum”. W tym roku uczestniczyło w nim 105 osób. Ostatniego dnia kursanci zatańczyli tradycyjnego poloneza w Ogrodach Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie.

Kurs organizowany jest rokrocznie w sierpniu i trwa cztery tygodnie. Jego program obejmuje nie tylko lektorat języka polskiego na różnych poziomach zaawansowania, ale również wykłady i konwersatoria o historii i kulturze Polski, które prowadzone są po polsku oraz angielsku.

Tegoroczna edycja rozpoczęła się 5 sierpnia, a udział wzięło w niej łącznie 105 uczestników. Dominowali kursanci z Niemiec, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, ale nie zabrakło gości także z innych krajów. Studenci uczestniczyli w 78 godzinach lektoratu oraz warsztatach gramatycznych, komunikacyjnych, literackich, komiksowych i z zakresu języka medycznego.

– W tegorocznej edycji wprowadziliśmy współpracę ze szkołą improwizacji teatralnej. Chcieliśmy stworzyć takie warunki, w których nauka języka polskiego będzie spontaniczna. To nowość dydaktyczna, która nie pojawiła się dotychczas w Polsce na żadnej uczelni. Jesteśmy dumni, iż przecieramy nowe szlaki – mówi Małgorzata Malinowska z „Polonicum”, prowadząca kursy dla obcokrajowców.

W programie uwzględniono także spacer z przewodnikiem po kampusie UW przy Krakowskim Przedmieściu, projekcje filmowe, prezentacje narodów, a także wizyty w muzeach Powstania Warszawskiego oraz Warszawy.

Inspirujące zajęcia

– Moją główną motywacją do nauki języka polskiego jest moja rodzina, ze strony mamy mam polskie korzenie, dlatego chciałam poświęcić czas na naukę języka polskiego. w tej chwili mieszkam i pracuję w Brukseli, gdzie mieszka wielu polskich emigrantów, znajomość języka polskiego przyda mi się więc również tam – mówi Hannah Phillips, uczestniczka kursu i dodaje: – Nie spodziewałam się, iż będzie tak różnorodnie, po zajęciach językowych mieliśmy warsztaty kulturalne. Każdy mógł wybrać to, co najbardziej go interesowało. Szczególnie podobały mi się inspirujące zajęcia z zaproszonymi gośćmi, Jakubem Rużyłło i Anną Rabczuk oraz zajęcia z sitodruku.

Uczestnicy kursu nie muszą znać języka polskiego. Do dyspozycji jest dziewięć grup językowych w zależności od poziomu językowego zaawansowania. Większość uczestników kursu to osoby związane ze środowiskiem akademickim: studenci, doktoranci, pracownicy naukowi, choć udział biorą również osoby niezwiązane z uczelnią – przedstawiciele biznesu, dyplomacji oraz dziennikarze.

– Po raz pierwszy przyjechałam do Polski w 2021 roku, aby przez trzy lata pracować naukowo na Wydziale Lingwistyki Stosowanej. Od razu zaczęłam uczyć się języka polskiego, ponieważ bardzo chciałam porozumieć się ze wszystkimi osobami, które poznawałam. Po kilku miesiącach stało się jasne, iż znajomość języka polskiego przyda się w różnych miejscach, nie tylko na uczelni. Ze względu na dofinansowanie nowego projektu naukowego będę w Polsce łącznie sześć lat. Jak się okazało, wcześniejsze rozpoczęcie nauki było doskonałym pomysłem – mówi dr Valentina Ragni, która wzięła udział w ostatniej edycji kursu.

Na koniec kursu uczestnicy zatańczyli tradycyjnie poloneza. Choreografię ułożyła Magdalena Ptak.

Informacje o działalności Polonicum oraz możliwości zapisu na kursy znajdują się na stronie: https://polonicum.uw.edu.pl/

Idź do oryginalnego materiału