Dostępność i wygoda korzystania z pieluch jednorazowych sprawia, iż rodzice nadmiernie przeciągają moment odpieluchowania. Czy tak jest faktycznie? Jak donoszą najnowsze badania przeprowadzone wśród nauczycieli w Anglii i Walii na temat gotowości dzieci do samodzielnego korzystania z toalety (a przynajmniej nocnika) - jest to dość trudne. Okazuje się, iż jedno na czworo dzieci w pierwszej klasie przez cały czas potrzebuje pieluch.
REKLAMA
Zobacz wideo Jak odpieluchować nasze dziecko?
Odpieluchowanie dziecka. Problem, który dotyczy nie tylko dzieci z Anglii
W Wielkiej Brytanii dzieci zaczynają naukę w klasie wstępnej (reception year) mając ukończone cztery lata. I tu pojawiają się problemy, bo okazuje się, iż ogromna część maluchów nie jest gotowa na ten krok.
Nauczyciele wskazują, iż mają w grupie dzieci, które np. nie potrafią siedzieć bez podporu, mają problem z wchodzeniem i schodzeniem ze schodów, jednak najliczniejszy odsetek stanowią maluchy, które przez cały czas nie umieją korzystać z nocnika. "Aż 25 proc. dzieci rozpoczynających naukę w pierwszej klasie w Wielkiej Brytanii korzysta z pieluch, co wskazuje na rosnący problem z gotowością szkolną" - czytamy na portalu rynekzdrowia.pl. Skąd zatem taki problem? Specjaliści obarczają winą rodziców, którzy nie mają czasu, by odpowiednio zająć się dzieckiem i nauczyć go korzystania z toalety. Często obarczają tym zadaniem placówkę.
Znam dzieci, które noszą pieluszki, gdy są jeszcze starsze i jest to uwarunkowane np. mniejszym pęcherzem i zaburzeniem czucia głębokiego. Korzystają z pieluchy np. podczas drzemek czy w nocy i jest to podyktowane kwestiami np. zdrowotnymi albo emocjonalnymi, ale dla nas, pracowników przedszkola, najgorsi są ci rodzice, którzy myślą, iż placówka za nich nauczy dziecko korzystać z toalety. Tak się nie da. To zadanie rodzica, a my możemy jedynie go w tym wspomóc
- zaznacza nauczycielka wychowania przedszkolnego w rozmowie z portalem eDziecko.pl. - Wpadki się zdarzają choćby w starszych grupach, w przedszkolu. Najczęściej, kiedy dzieci są skupione na zabawie, nie zdążą zgłosić, iż muszą do toalety. Jednak jest różnica między wpadką a ciągłym waleniem w gacie. Nie mówię tu o maluchach ze żłobka, które dopiero się uczą tego, a o dzieciach przedszkolnych, w tym wypadku choćby sześciolatkach - dodaje.
Gotowość emocjonalna to jedno. najważniejsze jest tu podejście rodziców
W temacie odpieluchowywanie warto zauważyć, iż każde dziecko żegna się z pieluszką we adekwatnym dla siebie czasie, a nie dla otoczenia. W epoce pieluch tetrowych rodzicom zależało, by maluch jak najszybciej nauczył się załatwiać swoje potrzeby do nocnika. Nikt wtedy nie czekał na gotowość emocjonalną dziecka.
Zatem kiedy jest najlepszy moment na odpieluchowanie? Duża część ekspertów podkreśla, iż idealny czas na odpieluchowanie dziecka to wiek od 12 do 18 miesięcy. jeżeli maluch ma trzy lata lub więcej, a przez cały czas ma problem z kontrolowaniem fizjologii, może być to sygnał dla rodziców, by rozważyć konsultację ze specjalistą. Podłożem może być problem natury medycznej.
Tu też nie ma uniwersalnej recepty. Najważniejsze, to podejść do tego ze spokojem, wyrozumiałością i zrozumieniem. Aby zacząć myśleć o nauce korzystania z nocnika, maluch musi być już na takim etapie, iż komunikuje rodzicom swoje potrzeby.