Zdaniem naukowców i psychologów istnieje kilka ważnych powodów, które sprawiają, iż Holandia znalazła się na szczycie listy. Każdy z rodziców chciałby chyba poznać sekret, zdobyć tę tajemniczą wiedzę, dowiedzieć się o tym "czymś", co holenderskie dzieci czyni najszczęśliwszymi.
Asertywny styl rodzicielstwa
Holendrzy przeważnie wychowują dzieci zgodnie z asertywnym stylem rodzicielstwa. Słuchają zdania i opinii swojego dziecka, ale jednocześnie komunikują mu, co uważają za słuszne. Taka relacja zmniejsza liczbę konfliktów pomiędzy dziećmi a rodzicami. Ważne, by asertywności nie mylić z agresywnością, bo to dwa odmienne pojęcia.
W asertywnym wychowaniu rodzice wyrażają swoje potrzeby i uwagi z szacunkiem, słuchają ze zrozumieniem i wykazują się uczciwością. Kluczową rolę odgrywają dla nich miłość, bliskość i rodzinne ciepło.
Brak nadmiernej opiekuńczości
Zdaniem Veronique van der Kleij, psycholożki dziecięcej z Holandii, holenderscy rodzice nie są nadmiernie opiekuńczy i nie zamykają swoich dzieci w szczelnej bańce. Pozwalają im uczyć się na błędach, zdobywać własne doświadczenia i z euforią odkrywać świat. Kiedy maluch się przewróci, pomagają mu podnieść się po upadku i zachęcają do dalszego "podboju" świata.
Dobra komunikacja
To właśnie ona jest kluczem do zbudowania silnej relacji. Holenderscy rodzice otwarci są na różne tematy, choćby te, w których rodzice z innych państw czują się niekomfortowo. Potrafią zaszczepić w dzieciach pewność siebie i uczą je wyrażania własnych poglądów. W holenderskich domach panuje wolność słowa i wyrażania uczuć. Każdy domownik jest tak samo ważny.
Rodzina przede wszystkim
Holendrzy bardzo cenią swoją rodzinę i zawsze stawiają ją na pierwszym miejscu. choćby jeżeli mają niezwykle napięty grafik w pracy, nigdy nie zapomną o zrobieniu czegoś dla swoich bliskich. Rodzice regularnie jedzą z dziećmi co najmniej jeden posiłek w ciągu dnia – jest nim najczęściej kolacja.
Uczestniczą również w wielu zajęciach, które ich pociechom sprawiają przyjemność. Co więcej, zarówno ojciec jak i matka odgrywają taką samą rolę w wychowaniu dziecka.
Szkoła bez rywalizacji
Kolejnym ważnym aspektem jest szkolnictwo i edukacja. Holendrzy bardzo cenią sobie różnorodność i tolerancję. Podejście rodziców do dzieci i ich przyszłości jest bardzo zdrowe. Postrzegają je jako niezależnie jednostki, a nie przedłużenie samych siebie. Nie wywierają na nich presji, nie koncentrują się wyłącznie na dobrych wynikach w nauce i osiąganiu jak najlepszych ocen.
Pozwalają podążać dziecku drogą, którą wybierze i zawsze wspierają jego decyzję. Realistycznie oceniają mocne strony i zapewniają swobodę w odkrywaniu swoich granic.