Kłopoty w szkole zawsze niepokoją rodziców. Słabe oceny, niechęć do chodzenia do szkoły czy nieodpowiednie zachowanie na zajęciach, wcale nie muszą jednak oznaczać, iż dziecko ma trudności w nauce. Problemem za to może okazać się bark skupienia na lekcjach.
Koncentracja pozwala przyswajać materiał, który jest przerabiany w szkole. Warto wiedzieć, iż pomaga ona także spokojnie usiedzieć w ławce. Oznacza to, iż chodzenie do szkoły dla dziecka, któremu jest się trudno się skupić, będzie nie lada wyzwaniem. Problemy z koncentracją w szkole mogą być jednak spowodowane bardzo różnymi czynnikami.
Dlaczego dziecko nie może się skupić w szkole?
Oto 10 najczęstszych przyczyn, przez które uczniowie mają trudności z koncentracją na zajęciach:
1. Nowa sytuacja
Wielu uczniów klas pierwszych i czwartych ma trudności z koncentracją tylko dlatego, iż znalazły się w zupełnie nowym środowisku. Może się to zdarzyć również starszym dzieciom po przerwie w szkole, np. po wakacjach czy feriach.
2. Nie rozumie materiału
To, co może wyglądać na brak koncentracji, może w rzeczywistości oznaczać brak zrozumienia materiału. Taki uczeń przestaje się koncentrować na zajęciach, a w konsekwencji pozostaje w tyle.
3. Nudzi się
Dla niektórych dzieci to, co jest przerabiane na zajęciach, nie stanowi wystarczającego wyzwania. To sprawia, iż tracą zainteresowanie materiałem i całkowicie przestają koncentrować się na lekcji. Np. dzieje się tak czasem, gdy rodzice w domu wyprzedzają materiał przerabiany w szkole.
4. Zbyt dużo bodźców
Klasa to często miejsce pełne rozpraszaczy: od gadających kolegów po zagracone stanowisko pracy. Niektórym dzieciom trudniej ignorować to, co dzieje się dookoła. Zwracanie uwagi na nauczyciela w takich warunkach staje się większym wyzwaniem.
5. Brak motywacji
W niektórych przypadkach problemy z koncentracją twojego dziecka mogą w rzeczywistości być problemem z motywacją. To z kolei może prowadzić do braku zainteresowania materiałem. Czasem wynika to z charakteru dziecka: po prostu musi wiedzieć, po co ma coś robić.
6. Niedopasowana metoda nauczania
Warto pamiętać, iż każdy z nas ma nieco inny styl uczenia się. jeżeli nauczyciel prowadzi lekcje w formie wykładu, a twoja pociecha jest typowym wzrokowcem, może jej być trudno skupić się na omawianym temacie.
7. Zbyt mało snu i zła dieta
Jeśli twoje dziecko nie będzie spać 8–10 godzin każdej nocy, to nie będzie miało energii niezbędnej, by koncentrować się na zajęciach. Pomijanie śniadania to kolejna poważna przyczyna braku skupienia na lekcjach. Warto wiedzieć, iż głodny uczeń, jest bardziej podatny na rozpraszanie się.
8. Problemy z organizacją pracy
Jeśli twoje dziecko traci czas na poszukiwanie przyborów, zeszytów i materiałów potrzebnych na danej lekcji, ma chaos na biurku, może mieć problem ze skupieniem się na samym temacie lekcji.
9. Fobia szkolna
Uczniów, którzy są przytłoczeni lub zestresowani danym przedmiotem, może paraliżować strach. Tracą pewność siebie, a niepokój związany ze szkołą lub ocenami może prowadzić właśnie do braku koncentracji.
10. Trudności w nauce
Jeśli twoje dziecko ma poważne problemy z opanowaniem materiału, dostosowaniem się do zasad panujących w klasie i kiepskimi ocenami, a ty wykluczyłaś inne przyczyny problemów z koncentracją, warto o pomoc poprosić specjalistę.
Przyczyną problemów ze skupieniem w klasie może być wada wzroku czy słuchu. W niektórych przypadkach dzieci mogą mieć trudności w nauce ze względu na zaburzenia integracji sensorycznej, dysleksję, ADD lub ADHD. Dziecko z nadpobudliwością ruchową, czy deficytem uwagi, będzie miało problemy z koncentracją.
Specjalistyczna diagnoza oraz rozpoznanie zaburzenia dają szansę na odpowiednią terapię i skuteczną pomoc dziecku. Metody dostosowane do indywidualnych potrzeb twojej pociechy przyniosą efekty, szybciej niż myślisz.