Tym kołem kręci Pani Iwona…

bogatyregion.pl 1 tydzień temu

Pani Iwona poza byciem liderem wielu projektów oraz pracy jako nauczyciel z powołania, ma również wiele pasji. Jedną z nich są motocykle, na których jeździ od kilkunastu lat. Jazda daje Pani Iwonie, niesamowitą wolność, siłę, pewność siebie i odwagę.

Ryszard Rynkowski w jednym ze swoich utworów śpiewał „Dzisiaj będzie dobry dzień”, ale nie przewidział chyba, iż mogą być dni wspaniałe a taki właśnie przeżyliśmy w minioną niedzielę. 20 października w Pomorskiej Wsi, gmina Milejewo, odbyły się warsztaty kulinarne. Ale powiedzieć jedynie „warsztaty kulinarne” to powiedzieć nic bo był to pokaz kulinarny na najwyższym znanym nam poziomie.

Nasz reporter, który pojawił się tego dnia na miejscu od razu przekazał nam, iż to co tu widzi zaskoczy czytelników nie na 100 %, a na 1000 %…

I miał rację… otóż, Panie z Koła Gospodyń Wiejskich pod przywództwem Pani Prezes Iwony Wojciechowskiej – Salamon, złamały wszelkie zasady! Oczywiście w dobrym słowa tego znaczeniu.

Dostaliśmy menu i się zaczęło.

Przystawka: Chleb drożdżowy z masłem żurawinowym, pietruszkowym i czosnkowym.

Zupa: Krem z dyni i jabłek z dodatkiem boczku, prątkami dyni i orzechów.

Danie główne: Kamyki ślimakowe z gęsiną w otoczce puree z pietruszki i gruszki.

Deser: Budyń z Pałacu w Słobitach z pieczoną gruszką w miodzie.

Jakaż to była organizacja, smaki unosiły się w powietrzu, od gotowania, blendowania po krojenie, szatkowanie i na koniec próbowanie. To wszystko trwało 4 godziny, okazało się, iż danie z najkrótszą listą składników, zajęło najwięcej czasu…

Niemniej nie o czas tu chodzi, bo dla takich dań, to moglibyśmy zostać i do rana. Dziewczyny tworzyły – to było dzieło kulinarne, najlepsi szefowie kuchni, uwierzcie nam, byli by zaskoczeni! Może to jakość dobranych produktów, oczywiście, ale główny składnik to doświadczenie, fantazja i serce oddane, a ponad wszystko wysublimowany smak Warmii i Mazur.

Nawet Pani Sołtys Pomorskiej Wsi, która użyczyła sali na ten pokaz dzieła ( wielkie podziękowania!), Pani Barbara Citowicz, zaangażowała się do lepienia „Kamyków ślimakowych”

Degustacja przyrządzonych potraw przepięknie podanych do stołu była wypełnieniem tego dnia. Cztery dania i każde inne. Cztery uniesienia i każde inne! Poezja kulinarna…

Czegoś takiego pierwszy raz doświadczyliśmy, aż nasuwa się pytanie, czemu Panie nie otworzą własnej gastronomii? Przy takich umiejętnościach i tym co widzieliśmy znalazło by się mnóstwo chętnych by też mieć okazję spróbować takich dań!

Kołu Gospodyń Wiejskich w Kamienniku Wielkim przewodzi Pani Prezes: Iwona Wojciechowska – Salamon, kobieta wulkan, kobieta z wizją na przyszłość, kobieta która dowodzi, organizuje, prowadzi i ” kręci kołem”.

Koło powstało w grudniu 2022 roku za sprawą Pani Iwony Wojciechowskiej-Salamon. Założycielka i prezeska Koła motywuje członkinie oraz wieś do działania i rozwoju. W 2023 dziewczyny prężnie działały w akcjach charytatywnych, konkursach, warsztatach, organizacji imprez we wsi takich jak: piknik, festyn, upamiętnienie 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika i posadzenie dębu – nadanie mu imienia Mikołaj Kopernik. Upiększanie wsi kwiatami, odmalowanie przystanku i wiele innych. Za swoją pracę zostały nominowane do konkursu w plebiscycie Mistrzowie Agro i dzięki ogromnemu poparciu wsi oraz znajomych i wielbicieli Koła zdobyły 1 miejsce w województwie warmińsko-mazurskim oraz 3 w Polsce w plebiscycie Koło Roku 2023. Nagrodę dziewczyny odbierały w Zamku Królewskim w Warszawie.

Nie sposób opisać wszystkich działań podjętych przez dziewczyny z Koła. W roku 2023 takich inicjatyw było 54 (szkolenia, warsztaty, konkursy, praca na rzecz wsi, pomoc przy szyciu plecako-worków dla dzieci z onkologii, szycie poduszek dla kobiet po mastektomii i wiele innych). Ktoś by pomyślał, iż dziewczyny w roku 2024 odpoczną. Nic bardziej mylnego. Do połowy października ,,Kamienniczanki” podjęły już 56 inicjatyw: warsztaty, szkolenia, konkursy kulinarne, nagrania telewizyjne i na YT, akcje charytatywne. Mogą się pochwalić przepisami w dwóch książkach kucharskich, filmiku o gotowaniu na YT. Wygranymi konkursami. Najbardziej jednak cieszą się, iż mogą coś tworzyć razem, bawić się, śmiać.

To wszystko nie miało by miejsca gdyby nie charyzmatyczna Pani prezes Koła – Iwona Wojciechowska-Salamon. To ona nadaje ton i organizuje wszelkie wyjazdy na szkolenia, warsztaty, pikniki, festyny. To ona pisze projekty, szuka historii dań i robi zgłoszenia na konkursy. Pani Iwonie zależy na profesjonaliźmie w każdym calu. Dziewczyny znają się nie tylko na kulinariach, ale i na modzie. Swoim ubiorem wyróżniają się na tle wszystkich kół gospodyń wiejskich w Polsce. Kamienniczanki noszą przepiękne czerwone garnitury i wysokie czarne szpilki – to klasa sama w sobie. Zawsze gdy są gdzieś na warsztatach czy szkoleniach wyróżniają się eleganckim jednolitym strojem. Pani Iwona po wielu poszukiwaniach odnalazła również stroje regionalne swojej wsi. By upamiętnić to znalezisko powstały lalki w tychże strojach regionalnych – aż dwa rodzaje.

W 2023 roku Pani Iwona została zgłoszona do tytułu lider społeczności Roku i w województwie warmińsko-mazurskim była na siódmym miejscu. To lider, który patrzy na dobro i rozwój innych. Promuje nie tylko Koło Gospodyń Wiejskich, ale i gminę Milejewo. Pani Iwona dzięki temu, iż jest osobą otwartą, życzliwą i uśmiechniętą zjednuje sobie ludzi do współpracy. Nie ma dla niej rzeczy niewykonalnych. Jak sama mówi: nie ma rzeczy niemożliwych, trzeba tylko znaleźć odpowiednią drogę.

Pani Iwona to nauczyciel z długoletnim stażem, uczy matematyki i fizyki. Ale to osoba o wielu talentach. Sama nauczyła się odnawiania mebli, głównie krzeseł i foteli, które zachwycają (prace te można obejrzeć na FB lub instagramie Pani Iwony). W szkole, wśród młodzieży rozwija pasje do mody. W maju 2024 roku zorganizowała we współpracy z Folwarkiem w Kadynach pokaz mody ,, Z modą przez wieki”. Do projektu zaprosiła ponad 60 osób: nauczycieli oraz uczniów z technikum i branżówki. Pokaz oraz przepiękne zdjęcia można zobaczyć na FB Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Usług w Elblągu. w tej chwili Pani Iwona przygotowuje kolejne projekty, o których dowiemy się niebawem. Ale już teraz możemy Państwa zaprosić na kolejny pokaz mody, który odbędzie się w maju (na który już wraz z uczennicami przygotowuje kreacje).

Jak mówią członkinie Koła: ” Bez Pani Iwony nie było by nas. Jak dodaje Pani Iwona: ” Bez moich wspaniałych koleżanek nie zdziałałabym sama tak wiele. Razem mamy moc…”

Pani Iwona poza byciem liderem wielu projektów oraz pracy jako nauczyciel z powołania, ma również wiele pasji. Jedna z nich są motocykle, na których jeździ od kilkunastu lat. Jazda daje Pani Iwonie, niesamowitą wolność, siłę, pewność siebie i odwagę.

Jako Redakcja Gazety Bogaty Region dziękujemy, iż mogliśmy być z Wami i mamy wrażenie, iż to dopiero początek… Z optymizmem czekamy na kolejne wspólne chwile.

Idź do oryginalnego materiału