Około 50 uczniów szkół z regionu wzięło udział w konkursie recytatorskim, poświęconym poezji i prozie okresu II wojny światowej. Organizatorem jest kielecka delegatura Instytutu Pamięci Narodowej. W piątek (29 września) rozpoczęły się przesłuchania w IV edycji konkursu.
Kacper, uczeń Publicznej Szkoły Podstawowej w Obrazowie zaprezentował wiersz Tadeusza Różewicza – „Ocalony” oraz fragment „Pamiętnika z Powstania Warszawskiego”, Mirona Białoszewskiego.
– W porównaniu do ubiegłego roku poszło mi lepiej, stres był znacznie mniejszy niż wtedy – mówił Kacper.
Po raz drugi w konkursie bierze udział także Julia, na co dzień również uczennica szkoły w Obrazowie.
– W tym roku przyjeżdżam, żeby pokazać coś więcej. Myślę, iż dobrze mi poszło. Recytowałam fragment Aleksandra Kamińskiego „Kamieni na szaniec” oraz „Jestem kolejną liczbą” Bogusława Suchanka – informuje Julia.
Z kolei Michalina z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Kielcach zdecydowała się na recytację fragmentu utworu „Wariat”, autorstwa Idy Fink oraz wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego „Pocałunek”. Jak mówi, są to bardzo wymagające teksty dla młodych ludzi.
– Na pewno nam jest to ciężko zrozumieć, bo nie przeżyliśmy tych strasznych chwil, które przeżyły osoby starsze. Dzięki takim konkursom możemy poznać doświadczenia tych, który żyli podczas wojny. W ten sposób możemy też zainteresować się historią – uważa Michalina.
Konkurs recytatorski został zorganizowany przez kielecki IPN w ramach obchodów Dnia Polskiego Państwa Podziemnego.