Uczniowie ze szkoły w Bałtowie mają ekopracownię!

naostro.info 1 rok temu

Szkoła Podstawowa w Bałtowie systematycznie wzbogaca wyposażenie swoich pracowni. Z jednej strony zdobywanie wiedzy staje się atrakcyjniejsze dla uczniów, z drugiej szkoła podnosi również swój prestiż.

Dzięki środkom z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej doposażona została ekopracownia. Sala wyposażona jest w modele odnawialnych źródeł energii: model wiatraka, model instalacji fotowoltaicznej, jak i pojazdu wodorowego.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dzięki zakupionym pomocom nauka chemii i fizyki nie będzie nudna.

Małgorzata Wąsik, nauczyciel matematyki, techniki i informatyki w Szkole Podstawowej w Bałtowie tłumaczy, iż sala składa się z pomocy fizycznych, służących m.in do badania rodzaju naświetlenia, uczniowie mogą również wykonywać doświadczenia odnośnie energii wiatru i energii Słońca.

– Przy globalnym ociepleniu musimy dbać o źródła energii odnawialnej. Mamy odczynniki do mierzenia ph gleby, przyrządy są do badania elektryzowania, dzieci mogą również przeprowadzać proste doświadczenia. Wszystkich tych pomocy uczniowie mogą dotknąć i z nich korzystać – tłumaczy Małgorzata Wąsik.

Małgorzata Wąsik, nauczyciel przedmiotów ścisłych w Szkole Podstawowej w Bałtowie
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Jolanta Kogut, wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Bałtowie podkreśla, iż cieszy się, iż szkoła ma wsparcie w dobrych ludziach, bo tylko dobrzy ludzie mogą dbać o dobro młodego pokolenia.

– Mam nadzieję, iż wychowamy tak młode pokolenie, aby przyszłość była dla nas dobra, abyśmy oddychali czystym powietrzem, abyśmy mogli korzystać ze wszystkich źródeł naturalnych. Mam nadzieję, iż dzieci zrozumieją istotę tego projektu, a sala będzie służyła przy okazji różnych zajęć, w tym warsztatów, zajęć pozalekcyjnych. Mamy się czym pochwalić – wyjaśnia Jolanta Kogut.

Z nowej możliwości zdobywania wiedzy cieszą się uczniowie Szkoły Podstawowej w Bałtowie.

– Pracownia pomoże nam zrozumieć, co daje nam ekologia, w czym nam pomaga, co dzięki niej zyskujemy – tłumaczy Natalia Różalska, uczennica VIII klasy. Przyznaję, iż uczniowie chętnie włączają się proekologiczne akcje, jak np. zbieranie plastikowych nakrętek, czy zużytego sprzętu elektronicznego. Biorą też udział w zajęciach plastycznych i konkursach na temat ekologii.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Weronika Zugaj, uczennica klasy VI podkreśla, iż o życie w zgodzie z przyrodą dba także w domu.

– Segreguję śmieci, używam mniej plastikowych rzeczy, w szkole korzystam z pojemników do segregacji śmieci – tłumaczy. Dodaje, iż to nie pierwsza innowacyjna pracownia w szkole.

– Mamy salę do zajęć emocjonalno-społecznych, gdzie mamy zajęcia z panią pedagog – tłumaczy.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów dziękował parlamentarzystom (Annie Krupce, Agacie Wojtyszek i senatorowi Jarosławowi Rusieckiemu) obecnym na konferencji za wsparcie rządowe, które płynie do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, a za pomocą którego możliwa jest realizacja tego typu programów, służących uczniom szkół podstawowych.

– Jest to niezmiernie ważne, abyśmy edukowali od najmłodszych lat nasze społeczeństwo, iż odnawialne źródła energii są w zasięgu naszej ręki i są możliwe do wykorzystania. Niestety wciąż funkcjonuje wiele stereotypów o oddziaływaniu odnawialnych źródłach energii. Na terenie naszej gminy mamy niezwykle dogodne warunki do różnego rodzaju pozyskiwania energii odnawialnej. Już w okresie międzywojennym istniała elektrownia wodna, przy młynie i tartaku. Mamy doskonałe warunki do budowy farm fotowoltaicznych i wiatrowych – tłumaczy wójt.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Anna Krupka, wiceminister sportu i turystyki podkreślała, iż czyste powietrze jest wyjątkowo ważne, zwłaszcza w tak malowniczych i turystycznych gminach, jak Bałtów.

– Warto dbać o czyste powietrze na terenie gminy Bałtów i warto od najmłodszych lat pokazywać dobre wzorce. Są z nami uczniowie, którzy już nie mogą się doczekać kiedy będą mogli korzystać z tej ekopracowni. Bardzo ważna inicjatywa, dziękuję każdemu, kto przyczynił się do tego, iż możemy uczestniczyć w otwarciu tej ekopracowni – mówiła Anna Krupka.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Agata Wojtyszek, Poseł na Sejm RP przypomina, iż gdyby nie dobrze napisany wniosek przez dyrekcję szkoły, to pracowni w bałtowskiej szkole by nie było. W sumie w całej Polsce tylko w aktualnym naborze przeznaczono 1 750 000 zł ma ekopracownie i pracownie przyrodnicze. Na terenie województwa świętokrzyskiego powstały 23 pracownie: ekopracownie, pracownie przyrodnicze, i pracownie OZE.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Edukacja przyrodnicza, ekologiczna powinna się zaczynać od najmłodszych lat i to właśnie w szkole. Takich ludzi w dorosłym życiu będziemy bowiem mieli. Przyroda daje nam życie. Cieszę się bardzo, iż gmina Bałtów rozwija się różnych dziedzinach. Także w tej edukacyjnej dziedzinie nie szczędzi pieniędzy – podkreśla Agata Wojtyszek.

Jarosław Rusiecki, Senator RP dodaje, iż ekopracownia pozwali na naukę, jak żyć w zgodzie z naturą.

– Tak, aby tę naturę szanować dla siebie i dla przyszłych pokoleń. Walory przyrodnicze całej gminy Bałtów są niesamowite. Pan wójt od początku swojej działalności, ale również jako mieszkaniec gminy Bałtów zabiegał, aby infrastruktura w obszarze ochrony środowiska była równolegle realizowana. To się nazywa kompleksowy, rozwój człowieka, ale też zrównoważony rozwój całej gminy. Dziś mówimy o pięknym programie edukacyjnym, są też inwestycje w obszar ochrony środowiska, a i samo piękno gminy Bałtów nas zachwyca – mówił Jarosław Rusiecki.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach mówił, iż chciałby, aby w każdej ze szkół województwa świętokrzyskiego takie pracownie, czy to przyrodnicze czy ekopracownie się znalazły.

– Ci młodzi ludzie, którzy będą w tej chwili korzystać z tej sali, lada chwila staną się inżynierami, którzy będą pracować przy odnawialnych źródłach energii. Będą wiedzieć jak powstaje wodór, skąd się bierze prąd ze Słońca, czy z wiatru. I po to właśnie te edukację prowadzimy. Ta świadomość w województwie świętokrzyskim jest coraz większa. Widzimy to także w naszym otoczeniu – podsumowuje Ryszard Gliwiński.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info
Idź do oryginalnego materiału