Szóstoklasiści ze Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Zręczycach stworzyli wyjątkowe, własne gry planszowe – z królem Bolesławem Chrobrym w roli głównej. To jeden z elementów walki o tytuł „Szkoły Tysiąclecia” i udziału szkoły w programie „1000-lecie Królestwa Polskiego”. Celem przedsięwzięcia jest uczczenie pierwszego władcy Polski oraz poszerzanie wiedzy – w atrakcyjnej formie – o średniowiecznej historii kraju. W SP w Zręczycach udało się to znakomicie.
W ramach programu, w zręczyckiej podstawówce zorganizowano m.in. „Dzień z Bolesławem Chrobrym”. Powstał m.in. atrakcyjny „Euro Chrobry” i inne gry planszowe.
– Praca nad grami rozpoczęła się od zapoznania się z historią Bolesława Chrobrego, jego panowaniem, ważnymi wydarzeniami i decyzjami, które miały wpływ na rozwój Polski w X i XI wieku. Na tej podstawie uczniowie zaprojektowali gry planszowe – dla rozwijanie wiedzy o historii Polski w sposób interaktywny. Był to tylko jeden z wielu elementów, które uczniowie przygotowali w ramach przystąpienia szkoły do konkursu o tytuł „Szkoły Tysiąclecia”. Dzięki zaangażowaniu i pomysłowości klasy 6, szkolny Dzień z Bolesławem Chrobrym stał się niezapomnianym wydarzeniem, które w interesujący sposób przybliży historię Polski kolejnemu pokoleniu młodych ludzi – opisuje wychowawczyni klasy 6 Anna Dudek na stronie internetowej Szkoły Podstawowej w Zręczycach.
Program edukacyjny „1000-lecie Królestwa Polskiego” – dla szkól podstawowych oraz średnich – prowadzą Muzeum Historii Polski, Polskie Towarzystwo Historyczne oraz Instytut Historii i Archiwistyki UMK. W ramach przedsięwzięcia realizowanego w okresie marzec – maj 2025 szkolne drużyny pod opieką nauczycieli-koordynatorów wykonują interesujące zadania związane z Bolesławem Chrobrym i średniowieczną historią Polski, walcząc tym samym o certyfikat i tytuł „Szkoły Tysiąclecia”. – Ponadto spośród szkół, które w najbardziej kreatywny sposób podejdą do realizacji zadań, organizatorzy wyłonią dwadzieścia, które będą zaproszone na galę finałową do Muzeum Historii Polski – czytamy na stronie programu.
zdjęcia: materiały SP w Zręczycach