Uniwersytet Jana Kochanowskiego nawiązał współpracę z Akademią Kopernikańską. Jej celem będzie m.in. promocja polskiej nauki zagranicą. Porozumienie o współpracy podpisano dziś (środa, 19 lipca) w Warszawie w siedzibie Akademii.
Akademia Kopernikańska, to nowa instytucja w systemie polskiej nauki, powołana w lutym tego roku. Oparta jest na pięciu filarach, odpowiadających obszarom dokonań Mikołaja Kopernika, które stały się podstawą organizacji izb akademii. Są to: astronomia, ekonomia, prawo, medycyna oraz teologia i filozofia.
Jak mówi profesor Grzegorz Górski, sekretarz generalny Akademii Kopernikańskiej, wybór do współpracy kieleckiego uniwersytetu nie był przypadkowy.
– Województwo świętokrzyskie to dla nas interesujący obszar, dlatego jest pierwszym, z którym zawieramy umowę. Mimo iż jest to mały region i oddalony od centrum, to pokazuje prężną działalność uniwersytecką i politechniczną, o czym świadczą m.in. sukcesy kieleckich studentów w międzynarodowych zawodach łazików marsjańskich. Ponadto w województwie prężnie działa Starachowicka Strefa Ekonomiczna, która charakteryzuje się dużą dynamiką inwestycyjną, to fantastyczne rzeczy, z których chcemy skorzystać i które chcemy wzmocnić – dodaje.
Jarosław Karpacz, prorektor ds. rozwoju i finansów Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach ocenia, iż kooperacja z Akademią Kopernikańską będzie wielowymiarowa.
– Będziemy działać od razu tak, aby iść za ciosem. Po podpisaniu umowy liczymy na poszerzenie naszej współpracy naukowej, szczególnie w wymiarze zagranicznym. Ponieważ takie cele jak umiędzynarodowienie nauki stawia sobie akademia. Również dla nas jest to istotne – mówił.
W podpisaniu umowy wziął udział poseł Krzysztof Lipiec, pełnomocnik kieleckiego okręgu Prawa i Sprawiedliwości, który podkreśla, iż nawiązanie współpracy to dobra wiadomość dla całego regionu.
– To pierwsza umowa, którą akademia podpisała z lokalnym uniwersytetem. To wielkie korzyści dla kieleckiego ośrodka akademickiego. Otwiera bowiem możliwości rozwoju nauki nie tylko na arenie krajowej, ale również międzynarodowej i światowej. To z pewnością wzmocni pozycję UJK, nasi naukowcy skorzystają z owoców partnerstwa Akademii Kopernikańskiej, przełoży się to również na rozwój województwa świętokrzyskiego- stwierdził.
W wydarzeniu wziął udział wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski, który podkreśla, iż Akademia Kopernikańska została powołana na wniosek Prezydenta RP Andrzeja Dudy, a jej głównym celem jest wzmacnianie umiędzynarodowienia polskiej nauki. Jak dodaje, podpisanie umowy pomiędzy UJK i Akademią, ma służyć wspólnym inicjatywom w tym celu.
– To niezwykle istotny element, każdego rozwijającego się państwa, aby w badaniach naukowych korzystać z doświadczeń i patentów mających charakter międzynarodowy. Akademia robi dziś pierwszy krok w tym celu, liczymy, iż w przyszłości pojawią się kolejne instytucje i podmioty, które podpiszą takie porozumienie – dodaje.
Akademia Kopernikańska podpisała również umowę o współpracy ze Specjalną Stefą Ekonomiczną Starachowice. Jak mówi jej prezes, Marcin Perz, chcąc budować nowoczesną gospodarkę musimy budować mocne filary współpracy pomiędzy biznesem a nauką.
– Misja Akademii Kopernikańskiej czyli promocja polskiej myśli naukowej na świecie jest dla nas tym obszarem, który chcemy wykorzystać w swojej działalności. SSE skupia 270 firm z różnych obszarów aktywności gospodarczej. To firmy, które dysponują ogromnym kapitałem ludzkim, ale również naukowym. W ramach współpracy będziemy apelować o promocję polskiej gospodarki i nauki po to, aby tworzyć mocne podstawy naszego krajowego biznesu- dodaje.
Docelowo Akademia Kopernikańska ma zrzeszać 100 członków, w tym 50 z Polski i 50 z zagranicy. Współpracę z Akademią Kopernikańską zawiązała także Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice”.