Unijne wsparcie dla uczniów i ich nauczycieli z Powiatu Tczewskiego

powiat.tczew.pl 1 tydzień temu

16 października 2024 r. Powiat Tczewski podpisał umowę nr FEPM.05.08.-IZ.00-0079/23-00 o dofinansowanie projektu pn.: „Postaw na dobry zawód – podniesienie jakości edukacji zawodowej w powiecie tczewskim – etap II”. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+), Priorytetu 5 Fundusze europejskie dla silnego społecznie Pomorza (EFS+), Działania 5.8 Edukacja ogólna i zawodowa w ramach programu Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027 (FEP 2021-2027).

Projekt jest skierowany do min. 500 uczniów, w tym 150 uczniów z Zespołu Szkół Technicznych w Tczewie (ZST), 250 uczniów z Zespołu Szkół Budowlanych i Odzieżowych w Tczewie (ZSBiO) oraz 50 uczniów z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Gniewie (ZSP). Przewiduje się, iż przedsięwzięcie będzie realizowane co najmniej do 30.11.2028 r. W ramach projektu prowadzone będą działania wspierające następujące branże specjalistyczne: elektroniczno – mechatroniczną, teleinformatyczną, spedycyjno – logistyczną, budowlaną oraz mechaniczną.

Minimum 500 uczniów odbędzie staże uczniowskie w następujących zawodach:

  1. technik mechatronik,
  2. technik automatyk sterowania ruchem kolejowym,
  3. technik informatyk,
  4. technik programista,
  5. technik logistyk,
  6. technik spedytor,
  7. technik eksploatacji portów i terminali,
  8. technik budownictwa,
  9. technik mechanik.

W ramach projektu przewidziano realizację licznych kursów specjalistycznych, tj.:

  1. metody montażu i napraw złożonych pakietów elektronicznych z uwzględnieniem przewodów połączeniowych i komponentów typu BGA,
  2. wyładowanie elektrostatyczne ESD z uwzględnieniem obsługi pakietów elektronicznych,
  3. CISCO Routing&Switching z egzaminem,
  4. tester manualny z egzaminem ISTQB Fundation,
  5. podstawy języka C#,
  6. podstawy języka PYTHON,
  7. wózki jezdniowe podnośnikowe,
  8. mocowanie ładunków,
  9. magazynowanie towarów,
  10. MS Excel dla logistyków,
  11. prawo jazdy kat. B,
  12. SEP do 1 KV,
  13. AutoCad st. I,
  14. AutoCad st. II,
  15. spawanie w technologii TIG 141,
  16. spawanie w technologii MIG 145.

Powyższe kursy podzielone będą na 3 szkoły biorące udział w projekcie.

Ponadto w ramach projektu przewiduje się udział uczniów w wizytach studyjnych w zakładach pracy oraz na wyższych uczelniach, a także udział w targach edukacyjnych na terenie kraju.

Wsparciem projektowym zostanie również objęte grono pedagogiczne z 2 szkół ponadpodstawowych tj. 4 nauczycieli z Zespół Szkół Technicznych w Tczewie oraz 3 z Zespołu Szkół Budowlanych i Odzieżowych w Tczewie. Nauczyciele zyskają możliwość doskonalenia swoich kompetencji poprzez możliwość uczestnictwa w stażach zawodowych u lokalnych pracodawców, kursach i szkoleniach zawodowych.

Dodatkowym bardzo istotnym działaniem projektowym jest doradztwo edukacyjno-zawodowe dla uczniów i nauczycieli.

Celem projektu jest podniesienie jakości szkolnictwa zawodowego poprzez dostosowanie szkół zawodowych powiatu tczewskiego do zmieniającej się gospodarki, w tym w szczególności do potrzeb branż kluczowych wymienionych powyżej. W wyniku realizacji projektu nastąpi zwiększenie udziału i usystematyzowanie współpracy szkół zawodowych z pracodawcami oraz szkołami wyższymi, a uzyskane wsparcie projektowe lepiej przygotuje uczniów do przyszłej kariery na zmieniającym się rynku pracy.

Wartość projektu 3 579 462,40 zł, dofinansowanie 3 221 516,16 zł.

Idź do oryginalnego materiału