Uroczyste obchody Dnia Patrona

hetman.edu.pl 5 miesięcy temu

29 maja cała społeczność Hetmana świętowała Dzień Patrona. W roli prowadzących świetnie sprawdzili się uczniowie klasy IIId: Iga Kwarciany, Julia Tworek i Iwo Czech. Wydarzenie rozpoczęło się wprowadzeniem sztandaru szkoły, odśpiewaniem hymnu przez szkolny chór oraz przemówieniem Pana Dyrektora, Pawła Dobrowolskiego. Jednym z najważniejszych punktów programu, związanym z obchodami Dnia Patrona, jest uhonorowanie osób szczególnie zasłużonych dla naszej szkoły. Każdego roku jedna z osób otrzymuje tytuł „Zasłużony Profesor Hetmana” oraz inna tytuł „Zasłużony dla Hetmana”. Wspomniane tytuły przyznaje Rada Szkoły. W tym roku tytuł „Zasłużonego Profesora Hetmana” został przyznany Panu Januszowi Szewerniakowi, wieloletniemu nauczycielowi języka niemieckiego, natomiast tytuł „Zasłużonego dla Hetmana” powędrował w ręce prezesa TSTO Pana Tadeusza Żaka.

Tradycją Dnia Patrona jest przedstawienie sylwetki Hetmana Jana Tarnowskiego, a także przybliżenie jego osiągnięć oraz zasług dla naszego regionu i całej Rzeczpospolitej. W związku z tym, uczniowie klasy 3d – Krzysztof Kos i Jan Gospodarczyk zaprosili zgromadzonych w podróż śladami tego wielkiego człowieka. Julia Tworek i Emil Trela na zakończenie podróży przez życie Hetmana Jana Tarnowskiego wyrecytowali elegię Jana Kochanowskiego pt. „O śmierci Jana Tarnowskiego” zadedykowaną synowi hetmana Janowi Krzysztofowi. Kolejnym punktem programu był taniec dworski wykonany przez uczniów klas I: Maję Lutomską, Emilię Mikulę, Antoninę Dąbrowską (1c), Kacpra Półgrabię (1b), Karola Bąka (1d) i Aleksandra Przybysza (1c), który wprowadził widownię w atmosferę renesansowych obyczajów.

W przerwie zgromadzeni mogli wziąć udział w Hetmańskim Konkursie W Rzucie Beretem. Tę rywalizację w pięknym stylu wygrał Pan Grzegorz Serwan. Na podium stanęli także Michał Grdeń(2a) i Mateusz Marczyk (1a). W międzyczasie uczestnicy wydarzenia posilić się mogli chlebem ze smalcem przygotowanym przez Panią Urszulę Żak, przegryzając ogórkami kiszonymi od Pana Jerzego Pawelaka.

Podczas części oficjalnej obchodów Dnia Patrona wystąpił szkolny chór Vox Hetmaniae przygotowany przez p. Joannę Szpyt. Chórowi towarzyszył zespół instrumentalny w składzie: skrzypce – Aleksandra Zawiska, altówka- Roksana Dziura, flet poprzeczny- Julia Krząstek, gitara basowa – Natalia Jugo, pianino i aranżacja utworów – Joanna Szpyt. W pierwszej kolejności społeczność szkolna wysłuchała uroczystego „Gaudeamus Igitur”, który wybrzmiał podniośle i radośnie, w pełni oddając przesłanie utworu. Następną pieśnią, jaką wykonali nasi uzdolnieni artyści była „Nieście chwałę mocarze” sandomierskiego kompozytora epoki renesansu Mikołaja Gomółki do słów psalmu Jana Kochanowskiego. W dalszej części uroczystości wysłuchaliśmy współczesnej francuskiej kompozycji autorstwa Bruno Coulais pt. „Cerf-volant”, utworu pochodzącego ze ścieżki filmu „Pan od muzyki”. Młodzi artyści, zarówno chórzyści, jak i instrumentaliści, włożyli ogrom serca, wiele tygodni ćwiczeń i prób, aby przygotować wielogłosowy repertuar. Stanęli na wysokości zadania, bo wykonane niełatwe utwory charakteryzowały się czystością oraz harmonią. Cieszymy się, iż wystąpili także chórzyści – tegoroczni absolwenci szkoły: Zofia Nowicka, Zuzanna Świstek, Weronika Furdyna oraz Jakub Radzim. Wszystkim wykonawcom gratulujemy pięknego występu!

Tegoroczny koncert z okazji Dnia Patrona nawiązywał do wartości, którymi kierował się w swym życiu Hetman Jan Tarnowski. Na początku popłynęły ze sceny mocniejsze dźwięki. A to za sprawą uczniów, którzy zwyciężyli w tegorocznym Miejskim Konkursie Pieśni i Piosenki Patriotycznej. W kompozycji „Tułacze” projektu „Panny wyklęte” wspaniale zaprezentował się szkolny zespół Lumina w składzie: Klaudia Huk, Roksana Dziura, Natalia Jugo, Lena Kwarciany i Iga Kwarciany. Natomiast drugim nagrodzonym utworem była piosenka „Tułacze” z filmu „Czas Honoru” pięknie i przejmująco wykonana prze tegoroczną absolwentkę Julię Kutyłę. Kolejny utwór w wykonaniu Patrycji Gorczycy również wywarł na słuchaczach ogromne wrażenie – to pięknie zaśpiewany „Dziwny ten świat” Czesława Niemena, który wniósł nadzieję na lepsze jutro, wiarę w ludzi oraz wiarę w nas samych. W utworze o innym charakterze, ale również bardzo wymownym i przejmującym, zaprezentował się Emil Trela. Jego wykonanie piosenki Marka Grechuty pt. „Świecie nasz” jak zwykle zaczarowało publiczność. Następnie Milena Furtak w poetyckim utworze „Sen we śnie” wzruszająco opowiedziała o trosce o najbliższych, miłości i rozstaniu. Wybrana piosenka to kompozycja z 2022 roku, pochodząca z repertuaru Sanah i Grzegorza Turnaua. Kolejnym utworem, którym zachwyciła się publiczność była piosenka „O nich, o Tobie” pięknie zaśpiewana i zagrana przez Natalię Gazdę. Towarzyszył jej zespół utalentowanych dziewcząt: Julia Barnaś (gitara akustyczna), Lena Kwarciany (perkusja) oraz Natalia Jugo (gitara basowa). O marzeniach i życzeniach opowiedziała Maja Zioło w pięknej kompozycji pt. „To, co w sercu masz”. Piosenka o tym tytule pochodzi z najnowszej produkcji Disneya – filmu „Życzenie”. Utwór „Kocham Cię, życie” Edyty Geppert wybrzmiał z hetmańskiej sceny jako ostatni. Wspaniale – z energią i euforią wykonała go Aniela Roman. Z życzeniami spełniania swoich najśmielszych marzeń zakończyliśmy piękny, momentami bardzo wzruszający i przejmujący koncert. Gratulujemy wszystkim wykonawcom wspaniałych występów!

Po zakończonej części koncertowej rozpoczął się piknik. Za budynkiem szkoły Pan Leszek Horoszko z pomocą Pani Doroty Skórskiej i uczniów klas 3b i 3c wraz z wychowawcami, Panią Magdaleną Ciach i Panem Krzysztofem Wolskim, przygotowywali swój specjał – kociołek hetmański oraz kiełbaski z grilla.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w obchody Dnia Patrona. Uczniom klasy 3d wraz z wychowawczynią, Panią Anną Niedźwiedź, zaangażowanym w przygotowanie części oficjalnej. Wielkie dowody uznania należą się również nauczycielom odpowiedzialnym za organizację koncertu Pani Joannie Szpyt oraz Pani Renacie Dąbrowskiej. Za nagłośnienie dziękujemy Panu Krzysztofowi Wolskiemu i Antkowi Sobolowi, za piękne dekoracje Pani Magdalenie Ciach, Panu Adamowi Kunyszowi i Panu Konradowi Kowalowi i Panu Grzegorzowi Serwanowi za fotorelację, Pani Urszuli Żak za pyszny smalec, a Pani Marzenie Sarzyńskiej za zorganizowanie Mistrzostw w Rzucie Beretem. (AN, JSZ)

Idź do oryginalnego materiału