Uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Śp. Michałowi Górznemu - patronowi nowego amfiteatru w Czarnkowie

czarnkow.pl 3 miesięcy temu

W listopadzie 2020 roku Czarnków pożegnał Honorowego Obywatela, Michała Górznego, a niespełna 4 lata później uchwałą nr LXXII/507/2024 Rady Miasta Czarnków z dnia 29 lutego 2024 r. (https://prawomiejscowe.pl/UrzadMiastaCzarnkow/document/1035392/Uchwala-LXXII_507_2024 ) nowy amfiteatr w Czarnkowie został nazwany jego imieniem, w uznaniu wszelkich zasług Śp. Michała Górznego w dziedzinie muzycznej, artystycznej, pedagogicznej, edukacyjnej i społecznej oraz doceniając Jego wielki talent, czas, serce i pracę oddane mieszkańcom Czarnkowa.

Śp. Michał Górzny, odszedł 8 listopada 2020 roku i nie doczekał chwili otwarcia nowego obiektu kultury, nigdy już Jego ręka nie pochwyci batuty na tej scenie. Nazwanie amfiteatru Jego imieniem, jest nie tylko hołdem mieszkańców, ale sprawi, iż Jego duch patronować będzie wszystkim wydarzeniom kulturalnym w tym obiekcie.

W tegorocznym programie Dni Ziemi Czarnkowskiej ważnym momentem będzie uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej patronowi czarnkowskiego nowego amfiteatru – Śp. Michałowi Górznemu. Uroczyste odsłonięcie tablicy nastąpi 10 sierpnia podczas koncertu zespołu "Tomek i Przyjaciele" pt. "Pamiętamy, Michale", który rozpocznie się o godzinie 19:00 w amfiteatrze im. Michała Górznego, w parku Staszica.

-------------------

Poniżej przedstawiamy notę biograficzną oraz zdjęcia ukazujące patrona nowego czarnkowskiego amfiteatru, a także nagranie video z Michałem Górznym.

Śp. Michał Górzny, Honorowy Obywatel Miasta Czarnków, urodził się w Czarnkowie. Od wczesnej młodości brał udział w amatorskim ruchu muzycznym: najpierw w dziecięcym zespole akordeonistów, działającym przy Czarnkowskim Domu Kultury, później w zespołach młodzieżowych.

W 1961 roku ukończył Szkołę Podstawową nr 1 w Czarnkowie. Następnie uczęszczał do Liceum Pedagogicznego w Trzciance i w roku 1966 uzyskał świadectwo dojrzałości. W 1970 roku ukończył Studium Nauczycielskie w Poznaniu na Wydziale Zaocznym dla Pracujących, zdał egzamin dyplomowy na kierunku wychowanie muzyczne. W roku 1983 uzyskał tytuł magistra wychowania muzycznego po odbyciu Studiów Zaocznych w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Bydgoszczy. Swoje kwalifikacje zawodowe podnosił uczestnicząc w kursach i szkoleniach organizowanych przez Instytut Kształcenia Nauczycieli w Poznaniu, Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu czy Wojewódzki Ośrodek Metodyczny w Pile.

W roku 1966, tuż po maturze, rozpoczął pracę jako nauczyciel muzyki w Szkole Podstawowej nr 2 w Czarnkowie, następnie od roku 1974 do roku 2005 pracował w Szkole Podstawowej Nr 1 w Czarnkowie.

Również od 1974 roku rozpoczął pracę w Czarnkowskim Domu Kultury jako instruktor muzyczny. Był odpowiedzialny za działalność muzyczną, organizował konkursy muzyczne i śpiewacze, przygotowywał podkłady muzyczne do programów i imprez, dokonywał nagrań zespołów i solistów. Nagłaśniał imprezy profesjonalne i amatorskie. Prowadził młodzieżowe studio piosenki, gdzie uczestnicy poznawali tajniki sztuki wokalnej i doskonalili swój warsztat muzyczny. Wielu z nich odnosiło sukcesy na konkursach rangi powiatowej, regionalnej a choćby ogólnopolskiej, uświetniając swoim śpiewem wiele imprez i uroczystości miejskich, powiatowych i regionalnych. Poza codzienną pracą dydaktyczno-wychowawczą, w sposób szczególny otaczał opieką uczniów uzdolnionych muzycznie, wspierając ich talent i przygotowując ich do różnych konkursów. Sam był inicjatorem i organizatorem niektórych z nich, np. Powiatowego Konkursu Piosenki Dziecięcej czy Powiatowego Konkursu Muzykujących Dzieci. W roku 1974 założył zespół piosenki i tańca dziecięcego „Skowronki”, który w 1979 roku został laureatem Ogólnopolskich Konfrontacji Zespołów Tanecznych „Konin 79”.

Znaczną rolę w jego artystycznej działalności w latach osiemdziesiątych minionego wieku było współtworzenie zespołu instrumentalno-wokalnego „Kantyleny”.

Był osobą wybitnie uzdolnioną muzycznie. Poza talentem śpiewaczym potrafił grać na wielu instrumentach muzycznych: akordeonie, saksofonie, pianinie, gitarze oraz flecie. Był jednym z inicjatorów reaktywowania Chóru Męskiego Harmonia, a jego dyrygentem był przez 24 lata. Pod dyrekcją śp. Michała Górznego Chór Męski Harmonia koncertował około 630 razy, występując na wielu scenach w kraju i za granicą (m. in. w Holandii, Austrii, Czechach i Słowacji, na Litwie, Białorusi, w Estonii, Finlandii, na Węgrzech i Ukrainie, w Niemczech). Każdy z tych koncertów przygotowywany z należytą pieczołowitością, uświetniał różne wydarzenia miejskie oraz święta państwowe, i kościelne.

Śp. Michał Górzny jest autorem wielu piosenek dla dzieci wydanych w śpiewnikach i podręcznikach. Zrealizował niezliczoną ilość programów, apeli i audycji tematycznych i artystycznych często wykorzystując własną muzykę.

Wśród wielu ważnych nagród i wyróżnień można wymienić dwukrotną Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego: „…w uznaniu zasług wszystkich członków chóru dla polskiej kultury…” oraz wyróżnienie Odznaką Honorową „Za Zasługi dla Kultury Polskiej” z okazji XX jubileuszu pracy artystycznej. Wymienić również należy odznaczenia: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Złota Odznaka Związku Nauczycielstwa Polskiego, Złota Odznaka Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, Odznaka za Zasługi dla Czarnkowa, Zasłużony Działacz Kultury.

Stwierdzić należy, iż życie zawodowe Śp. Michała Górznego w sposób szczególny związane było z edukacją muzyczną i promocją muzyki wśród mieszkańców Czarnkowa i Ziemi Czarnkowskiej, a do ostatnich dni życia prowadzony przez niego Chór Męski Harmonia swoim wysokim poziomem artystycznym i bogatym repertuarem na zawsze już stanowić będzie kulturalną wizytówkę naszego miasta.

Śp. Michał Górzny - Honorowy Obywatel Miasta, muzyk, dyrygent, pedagog i przyjaciel wielu osób. Pozostała po nim pustka. Pozostała jednak też pamięć, niepoliczalna ilość dobra oraz ciepła i serdeczności, którą obdarzał na swojej drodze wszystkich napotkanych ludzi.

Idź do oryginalnego materiału