W środę, 7 maja 2025 roku o godz. 10.30 w Muzeum Historii Bydgoszczy – Spichrzach nad Brdą, oddziale Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego, odbyło się uroczyste podpisanie umowy dotyczącej przekazania Muzeum cennych darów należących do rodziny Chmielewskich – rodu związanego z Bydgoszczą i jej okolicami od XVI wieku.
Umowę darowizny podpisali dyrektorka Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy dr Anna Kornelia Jędrzejewska oraz Wolf von Chmielewski, potomek bydgoskiej rodziny Chmielewskich.
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele instytucji zaangażowanych w pielęgnowanie pamięci i dziedzictwa regionu oraz goście reprezentujący lokalne środowiska kulturalne i społeczne, w tym: Anna Niewiadomska – radna Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Ewelina Górska-Fryczyńska – przedstawicielka dyrektora Biura Kultury Bydgoskiej, Danuta Szczepaniak-Kucik – przewodnicząca Towarzystwa Polsko-Niemieckiego w Bydgoszczy, Kamila Łączna – zastępczyni przewodniczącej Towarzystwa Polsko-Niemieckiego w Bydgoszczy, Hanna Jankowiak – członkini zarządu Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy, a także przewodnicząca Sekcji Dziecięcej i Młodzieżowej TMMB.
Pochodzący z Monachium Wolf von Chmielewski skontaktował się z bydgoskim muzeum na początku 2024 roku, informując, iż dysponuje obiektami cechującymi się znaczącą wartością historyczną. Proces przekazywania rodzinnych pamiątek od samego początku koordynował Kamil Ściesiński pracownik Działu Historii MOB.
Do najcenniejszych z nich należą dwa portrety olejne z ok. 1798 roku, przedstawiające Marka Wincentego Chmielewskiego oraz jego żonę Luizę Marię Wilhelminę. Obrazy, wykonane na płótnie, stanowią znakomity przykład malarstwa portretowego z końca XVIII wieku. Prace powstały najprawdopodobniej z okazji ślubu tej pary.
Oprócz tego Muzeum otrzymało tłok oraz pieczęć z wizerunkiem herbu Leliwa z przełomu XVIII i XIX wieku, księgę rodową familii Chmielewskich z 1804 roku, zegarek kieszonkowy Mieczysława Chmielewskiego w srebrnym etui z początku XX wieku, sygnet Joachima Chmielewskiego z 1912 roku, ozdobiony grawerunkiem – osobisty przedmiot o wyjątkowej wartości sentymentalnej i symbolicznej.
Ród Chmielewskich zapisał się w historii Bydgoszczy i regionu, będąc z nim związanym od XVI wieku. Jedna z najwybitniejszych postaci tej rodziny – Marek Wincenty Chmielewski, bezpośredni przodek naszego Darczyńcy – był pierwszym właścicielem tzw. Willi Prezydenta Rejencji Bydgoskiej przy dzisiejszej ul. Focha 25 (dawniej położonej nad Kanałem Bydgoskim). Jego działalność i postawa czynią go jedną z kluczowych postaci epoki zaborów i wojen napoleońskich w dziejach miasta.
Jutro, 8 maja o godz. 17.00 w Muzeum Historii Bydgoszczy – Spichrzach nad Brdą odbędzie się spotkanie „Chmielewscy. Bydgoska rodzina z pałacu nad Kanałem”, na którym Kamil Ściesiński przybliży historię familii i omówi cenne przedmioty pozyskane do zbiorów MOB.












