Urszula Kozioł nie żyje. "Na koniec niedzieli doszła bardzo smutna wiadomość"

natemat.pl 6 godzin temu
Urszula Kozioł nie żyje. Wybitna poetka i laureatka Nagrody Literackiej "Nike" odeszła w niedzielę 20 lipca w wieku 94 lat. O śmierci artystki poinformował prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.


"Na koniec niedzieli doszła do mnie bardzo smutna wiadomość" – zaczął wpis w sieci Jacek Sutryk. Poinformował on, iż Urszula Kozioł nie żyje. "Wielka poetka, pisarka. Honorowa Obywatelka Wrocławia" – dodał.

"Często spotykaliśmy się zupełnym przypadkiem na Rynku. Pani Urszula często dzwoniła. Dostawałem też od Pani Urszuli listy i książki. Ostatnią paczuszkę z listem tydzień temu przeszło, przed wyjazdem na krótki urlop. Jeszcze nie zdążyłem choćby przeczytać" – przekazał prezydent Wrocławia.

I podkreślił: "Kochała poezję, kochała pisać. Kochała i zależało jej na dobrej i mądrej Polsce, o którą tak się martwiła. Kochała Wrocław. My ją też. Będzie nam Jej bardzo brakowało".

Urszula Kozioł nie żyje. Poetka odeszła w wielu 94 lat


Urszula Kozioł urodziła się w 1931 roku w Rakówce pod Biłgorajem, na Lubelszczyźnie. Przez wiele lat pracowała jako nauczycielka m.in. w Bystrzycy Kłodzkiej i we Wrocławiu. Kierowała działem literackim pisma "Poglądy", była redaktorem miesięcznika "Odra", z którym związana była przez lata, a także pełniła funkcję dyrektora Wrocławskiego Ośrodka Kultury.

Debiutowała jako poetka w 1953 roku na łamach dodatku do "Gazety Robotniczej" pt. "Sprawy i ludzie". Jej teksty ukazywały się w czasopismach takich jak "Współczesność", "Tygodnik Kulturalny" czy "Poezja".

Jej ostatni tom poezji "Raptularz" ukazał się w 2023 roku nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Urszula Kozioł była laureatką wielu prestiżowych nagród literackich, w tym Nagrody im. Kościelskich, Nagrody Miasta Wrocławia oraz Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Wyróżniono ją również tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego. W 2024 roku została uhonorowana Nagrodą Literacką "Nike", czyli najważniejszym wyróżnieniem literackim w Polsce.

Idź do oryginalnego materiału