Od lat krąży gdzieś po świecie teoria, iż strzelanie palcami może zniszczyć palce, prowadzić do zwyrodnień, uszkodzenia stawów czy choćby reumatoidalnego zapalenia stawów. Jak to wygląda w praktyce? Czy strzelami palcami jest niebezpieczne dla zdrowia i może nieść za sobą przykre konsekwencje?
Strzelanie palcami to czynność, która jednym sprawia przyjemność, innym przynosi ulgę, kolejni najzwyczajniej w świecie czują potrzebę, żeby to zrobić, a jeszcze inni mają dreszcze na samą myśl o tej czynności. Czy ci ostatni faktycznie mają ku temu powody?
Dlaczego palce strzelają? Odpowiedź na to pytanie dały badania
Zacznijmy od początku. Zastanówmy się, dlaczego palce (właściwie każdy staw) strzelają? Stawy są otoczone torebką stawową i nawilżane mazią stawową, która pokrywa chrząstki, aby zredukować tarcie. Co musi się natomiast stać, aby staw wydał odgłos strzelania? Odpowiedzi na to pytanie szukało już wielu naukowców, a w tym badacze amerykańskiego Uniwersytetu Alberta. Badacze po analizie skanu MRI wywnioskowali, iż wszystkiemu winne są pękające pęcherzyki gazu, który zbiera się w mazi stawowej i jest rozbijany, podczas gdy wywołujemy nacisk.
Bardziej szczegółowe i wiarygodne badanie w postaci eksperymentu postanowili przeprowadzić naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego. W badaniu brało udział 40 uczestników. 10 z nich nigdy wcześniej nie strzelało palcami, podczas gdy pozostałe 30 robiło to od dłuższego choćby 20 razy dziennie. Każdy z nich dla dobra eksperymentu musiał pod kontrolą USG po kolei strzelać wszystkimi palcami (stawami dłoni). Po chwili wszystko było już jasne.
Charakterystyczne strzelanie było efektem dynamicznej zmiany ciśnienia, która ma miejsce w mazi stawowej podczas uciskania (wyłamywania) stawów. Co ciekawe, wszystkiego towarzyszyły nietypowe błyski.
Czy strzelanie palcami jest groźne dla zdrowia?
Wciąż nie ma naukowych dowodów na to, iż strzelanie palcami może szkodzić. Są natomiast dowody na to, iż nie szkodzi. Amerykański lekarz Donald L. Unger przez około 60 lat strzelał palcami wyłącznie w lewej dłoni. Po tym czasie porównano stan obu dłoni mężczyzny. Nie zauważono żadnych znaczących różnic w strukturach stawów obydwu dłoni.
Naukowcy mimo wszystko ostrzegają, iż zbyt częste strzelanie palcami teoretycznie może doprowadzić do podrażnień, a choćby bólu. W skrajnych przypadkach poprzez strzelanie możemy uszkodzić torebkę stawową, nadwyrężyć stawy czy choćby złamać kość. Pamiętaj również, aby w sytuacji gdy na Twoich stawach pojawi się opuchlizna lub poczujesz, iż Twoja dłoń nie jest tak sprawna, jak dotychczas, udać się do specjalisty, który pomoże Ci dojść do siebie.