–Jest to sukces gospodarczy, sukces w działalności społecznej, sukces w działalności artystycznej, sukces w działalności sportowej, sukces w działalności innowacyjnej i sukces naukowy. To są te kategorie zasadnicze, w których nasz konkurs przebiega. W każdej z kategorii wskazujemy trzy osoby nominowane i jedna z nich otrzymuje nagrodę główną konkursu – mówi prof. Krystian Kiełb, przewodniczący kolegium rektorów uczelni Wrocławia i Opola.
Konkurs „Młode Talenty” ma na celu wesprzeć oraz wypromować młodych i zdolnych.
–Chcemy ich wspierać, żeby dzięki tym nagrodom mogli również zrealizować pewne projekty związane na przykład z udziałem w międzynarodowych konferencjach, czy w jakichś projektach badawczych i to jest pierwszy cel. Drugi cel, to jest też promowanie tych ludzi i pokazywanie w środowisku, iż ciężką pracą, opartą często na talencie możemy dojść do prawdziwych sukcesów i to choćby w wymiarze międzynarodowym – mówi prof. Bogusław Fiedor, przewodniczący kapituły konkursu „Młode Talenty”.
Kapituła konkursowa składa się z 25 członków. Wybór laureatów nie należy do najłatwiejszych zadań.
-Pracowałem w kapitule, która zajmowała się sukcesem artystycznym i w tej kategorii przyznawaliśmy nagrodę. Przyznam jest bardzo wielu młodych, ciekawych ludzi. Nie było łatwo wytypowanie tych trzech najwybitniejszych, ale mam wrażenie, iż uczyniliśmy to bardzo sprawiedliwie – mówi prof. Krystian Kiełb, przewodniczący kolegium rektorów uczelni Wrocławia i Opola.
W ramach tegorocznej edycji poznaliśmy 6 laureatów. W kategorii sukces naukowy statuetka trafiła w ręce Marty Szepietowskiej z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Podczas pandemii COVID-19 studentka wpadła na pomysł, aby badać to, jak wpływa noszenie maseczek na ludzi i jakie mogą być tego efekty uboczne.
–Jest to ogromny zaszczyt dla mnie, iż akurat udało się ją zdobyć. Tak iż jestem naprawdę bardzo szczęśliwa, ale też gratuluję wszystkim nominowanym, nie tylko z mojej kategorii, ale też z innych oczywiście – mówi Marta Szepietowska, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu.
Zwycięzcą w kategorii sukces w zakresie działalności przedsiębiorczej został Kuba Sieczka z Politechniki Wrocławskiej.
–8 miesięcy temu zrezygnowaliśmy ze wspólnikiem ze swoich etatów, podjęliśmy działań w zakresie naszego strart-up’u, nowej marki elektrycznych motocykli typu Enduro. Od 8 miesięcy jest to w sumie pierwsze takie wyróżnienie za to, co robimy. Mam nadzieję, iż nie ostatnie i iż to jest dopiero początek dobrej passy – mówi Kuba Sieczka, Politechnika Wrocławska.
Laureatem nagrody w kategorii sukces w zakresie innowacji został Sebastian Grzesiak z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Sebastian jest twórcą innowacyjnego systemu płatności za usługi ładowania pojazdów elektrycznych.
–Prowadzę również badania naukowe i działam także przedsiębiorczo, jeżeli chodzi o Wrocław wśród parkingów i stacji ładowania pojazdów. Tak iż ta nagroda zdecydowanie zwiększy popularność start-up’u polsko-szwajcarskiego, w którym aktualnie się udzielam oraz niewątpliwie pomoże mi piąć się po ścieżkach kariery naukowej – mówi Sebastian Grzesiak, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu.
Zwycięzcą w kategorii sukces artystyczny został Piotr Alexewicz z Akademii Muzycznej we Wrocławiu. W jego imieniu nagrodę odebrał prof. Krystian Kiełb.
–Piotr Alexewicz to artysta niezwykle ciekawy, pianista wykształcony w naszej uczelni, w klasie prof. Pawła Zawadzkiego, a także w konserwatorium w Zurichu, chopenista. Od wielu lat jego pasją jest interpretacja muzyki Chopena. Każda nagroda, każdego naszego studenta cieszy nas w sposób niezwykły – mówi prof. Krystian Kiełb, przewodniczący kolegium rektorów uczelni Wrocławia i Opola.
W kategorii sukces w działalności społecznej zwyciężył projekt koła naukowego „HabitatNOW!” Wydziału Architektury na Politechnice Wrocławskiej.
–Trochę się spodziewałyśmy. Naprawdę wydaję nam się, iż projekt jest absolutnie wyjątkowy i ma ogromne znaczenie społeczne, mówimy tutaj o projekcie wnętrza kawiarni „Cafe Równik” – mówi Julia Heś, Politechnika Wrocławska.
-Takim dodatkowym, może niespodziewanym przez nas rezultatem projektu okazało się, iż nie tylko osoby, o których wspomniała Julia, czyli bezpośrednia grupa społeczna, do której kierowaliśmy ten projekt, ale także osoby, takie jak my, którzy nie do końca czują się zintegrowani z tą grupą społeczną, osób neoróżnorodnych zechcieli poznać ich społeczność, zechcieli zintegrować się z nimi i udało się właśnie, żeby „Cafe Równik” było takim miejscem. To jest chyba to, za co najbardziej jesteśmy wdzięczni i to chyba uważamy za swój taki największy sukces w tym wszystkim – mówi Weronika Piotrowska, Politechnika Wrocławska.
W kategorii sukces sportowy statuetka trafiła do Konrada Powroźnika z Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Konrad jest osobą niesłyszącą, pływakiem, kapitanem reprezentacji Polski Niesłyszących w Pływaniu. w tej chwili przygotowuje się między innymi do Igrzysk Niesłyszących, które odbędą się w przyszłym roku w Tokio.
–To jest mój pierwszy sukces w kategorii sportowej. Jest mi niezmiernie miło, iż osoba niesłysząca może uczestniczyć w takim wydarzeniu, bo próbuję promować taki sport, żeby sport osób niesłyszących mógł podnosić rangę. Jestem bardzo zaskoczony, iż mogłem wygrać ten konkurs – mówi Konrad Powroźnik, Akademia Wychowania Fizycznego.
Gratulujemy laureatom VIII edycji konkursu i życzymy dużo sukcesów.