Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy zaprasza w dniu 29 maja 2025 roku (czwartek) o godz. 18:00 do Salonu Hofman, pl. Kościeleckich 6 w Bydgoszczy na LXXXVI Spotkanie z Historią u Hoffmana: Dominikanie w Toruniu w czasach nowożytnych. Katolicki zakon w protestanckim mieście
Prelekcję wygłosi dr Łukasz Myszka z Nowej Wsi Wielkiej.
Toruń w czasach nowożytnych był jednym z spośród 10 najważniejszych miast Rzeczypospolitej. Było to miasto słynące z handlu wiślanego i silnych fortyfikacji. Posiadało przywilej królewski, na mocy którego protestanci (luteranie) mogli swobodnie praktykować swój obrządek religijny. Miało to szczególne znaczenie dla elit miejskich, które przyjęły nową konfesję. Z kolei przy katolicyzmie pozostała część warstw niższych. Jednocześnie katoliccy hierarchowie wraz częścią dostojników świeckich, nigdy nie zrezygnowali z prób nawrócenia toruńskiej społeczności na poprzednie „tory” religijne. W tym mieście pełnym sprzecznych interesów politycznych, religijnych, stanowych i ekonomicznych, a co za tym idzie konfliktów, funkcjonowali dominikanie. Jak wyglądała ich egzystencja? Czym na co dzień się zajmowali? Czy mieli swobodę działania i z czego żyli? Tego dowiecie się Państwo podczas naszego wykładu.
Ilustracja: Plac dominikański w Toruniu z pozostałościami klasztoru i kościoła dominikanów pod wezwaniem św. Mikołaja (fot. Ł. Myszka). Klasztor ten był jednym z większych i bardziej znaczących w całej polskiej prowincji dominikańskiej. W zasięgu jego oddziaływania duszpasterskiego znalazła się nie tylko ludność miejska, ale również okoliczna szlachta (szczególnie w XVII i XVIII w.) oraz chłopstwo.
ŁUKASZ MYSZKA (ur. 1981), doktor historii (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, 2011). Autor m.in. monografii pt. „Gmina Nowa Wieś Wielka. Z dziejów samorządu terytorialnego – do 2002 roku” (Bydgoszcz, 2006) oraz „Dominikanie w Toruniu od XVI do XIX wieku. Katolicki zakon w protestanckim mieście” (2015). Nauczyciel historii w IX Liceum Ogólnokształcącym w Bydgoszczy.
Wstęp bezpłatny
Jędrzej Kubiak – KPCK w Bydgoszczy

