W Jaśle uczczono Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych

mojejaslo.pl 1 miesiąc temu

18 października w Jaśle, odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Duchownych Niezłomnych, objęte honorowym patronatem Instytutu Pamięci Narodowej. To święto państwowe, podczas którego wspominamy bohaterskich kapłanów, obrońców wiary i niepodległej Polski, obchodzone jest w rocznicę porwania i męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki – kapelana „Solidarności, ofiary reżimu komunistycznego, duchownego zamordowanego przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa.

Uroczystość zainaugurowała Msza Święta pod przewodnictwem JE Biskupa Rzeszowskiego ks. Jana Wątroby, odprawiona w intencji rychłej kanonizacji błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki.

W swoim kazaniu Ksiądz Biskup nawiązał do postaci Jerzego Popiełuszki, Jego powołania i kapłańskiej ścieżki, którą dzielnie podążał mimo ciągłych szykan i prześladowań:

Błogosławiony ksiądz Jerzy wiedział co znaczy powołanie. Piękne jest takie zdanie, które po jego śmierci wypowiedziała mama kapłana: „Przecież kiedy szedł na księdza musiał wiedzieć, iż to może skończyć się męczeństwem, bo oddanie życia za wiarę wpisane jest w posługę kapłańską” – to jest świadectwo matki. On doznawał szykan już, gdy był klerykiem”.

Odniósł się także do czasów współczesnych, dając do zrozumienia, iż mimo upływu 40 lat od męczeńskiej śmierci, postać błogosławionego kapłana wciąż jest żywa w naszej pamięci, a jego postawa i szacunek do drugiego człowiek winny być wzorem do naśladowania dla kolejnych pokoleń.

W koncelebrze uczestniczyli również ks. Dariusz Weryński – Proboszcz parafii pw. św. Stanisława BM, ks. Tadeusz Gąsiorowski, o. Łukasz Pazgan, o. Artur Zajchowski, ks. Stanisław Mularz oraz ks. Władysław Depa.

Po zakończeniu Eucharystii, uczestnicy obchodów w otoczeniu pocztów sztandarowych oraz reprezentacji Jednostki Strzeleckiej z Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach, zebrali się na placu przed kościołem, pod tablicą upamiętniającą Kapelana „Solidarności”, gdzie złożyli kwiaty i znicze, oddając cześć jego męczeńskiej śmierci. Dalsza część uroczystości odbyła się w I Liceum Ogólnokształcącym w Jaśle. Rozpoczęło ją uroczyste otwarcie wystawy pt.: „Dekalog Księdza Jerzego. Wystawa o błogosławionym księdzu Jerzym Popiełuszce” przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej, którego dokonał Biskup Rzeszowski Jan Wątroba wraz z Adamem Pawlusiem – Starostą Jasielskim.

Prezentowana ekspozycja złożona jest z 78 zdjęć i cytatów wypowiedzi ks. Jerzego, do których dołączone zostały teksty opisujące konkretne wydarzenia z życia męczennika. Wśród wartości przedstawionych na 22 planszach znalazły się: miłość do Boga i bliźniego, wiara, męstwo, radość, solidarność, godność, wolność, prawda i świętość. Ekspozycja powstała z inicjatywy Fundacji Rodziny Popiełuszków. Po raz pierwszy wystawiono ją we Włoszech w 2019 r. Autorzy wystawy nie chcieli, aby była to kolejna ilustrowana biografia Księdza, ale opowieść o wyjątkowym człowieku i wyznawanych przez niego wartościach, które ułożyły się w swego rodzaju dekalog uniwersalnych wskazań. Zabieg ten umożliwił ukazanie bł. ks. Jerzego Popiełuszki jako autorytetu, niezwykle potrzebnego w dzisiejszych czasach. Po odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” i przywitaniu gości, o zabranie głosu poproszony został Główny Specjalista Badań Historycznych Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie – Bogusław Wójcik. Wygłosił on okolicznościowy referat pt.: „Reminiscencje śmierci ks. Jerzego Popiełuszki na terenie obecnego województwa podkarpackiego w latach 1984-1989”. Okolicznościowy referat pt.: „Postać ks. Jerzego Popiełuszki w nauczaniu historii” wygłosił uczeń I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle – Bartosz Witkowski. Adam Pawluś – Starosta Jasielski w swojej wypowiedzi szczegółowo zobrazował zebranym okoliczności i konspiracyjne warunki w jakich powstawała tablica upamiętniająca bł. ks. Jerzego Popiełuszkę.

– Ksiądz Jerzy zginął męczeńską śmiercią, ale jego śmierć nie poszła na marne. Bo naród obudził się i wziął na poważnie jego słowa. – zaznaczył Starosta. Zwieńczeniem obchodów był montaż literacko – muzyczny przygotowany przez uczniów liceum.

Na zakończenie JE Biskup Rzeszowski ks. Jan Wątroba złożył podziękowania dla młodzieży i wszystkich zaangażowanych w organizację uroczystości.

Była to naprawdę piękna lekcja historii dla młodzieży powiatu jasielskiego. Bardzo za to dziękuję. – zaznaczył duchowny.

W wydarzeniu wzięli udział: Alicja Zając – Senator RP, Adam Pawluś – Starosta Jasielski, Tadeusz Gorgosz – Wicestarosta Jasielski, Kamila Cholewiak – Kiczek – asystent Posła do Parlamentu Europejskiego Bogdana Rzońcy, Rafał Jarosz – przedstawiciel Marii Kurowskiej – Poseł na Sejm RP, Mateusz Lechwar – Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Ryszard Lisowski – Członek Zarządu Powiatu w Jaśle, Sławomir Madejczyk – Członek Zarządu Powiatu w Jaśle, Barbara Burbelka – Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu w Jaśle, Paweł Rzońca – Sekretarz Miasta Jasła, Bogusław Wójcik – Główny Specjalista Badań Historycznych Oddziału IPN w Rzeszowie, Przedstawiciele Jasielskiej Solidarności, Przedstawiciele Służ Mundurowych Powiatu Jasielskiego, Dyrektorzy Jednostek Organizacyjnych Powiatu Jasielskiego, Dyrektorzy Szkół i Placówek Oświatowych Powiatu Jasielskiego.

Idź do oryginalnego materiału