Sezon wystawienniczy w 2025 roku brzeska biblioteka rozpoczęła wystawą malarstwa Krystyny Gurgul „W kalejdoskopie” oraz jej wernisażem w czwartkowy wieczór, 9 stycznia. Jest to pierwsza w Brzesku prezentacja prac malującej od kilku lat artystki stanowiąca wybór spośród różnorodnych cykli tematycznych.
Mieszkańcom regionu brzeskiego Krystyna Gurgul może być znana także jako kuratorka wystaw innych twórców, najpierw na Zamku w Dębnie, gdzie przez wiele lat kierowała działającym tam Muzeum, a w tej chwili także w Galerii Findrówka mieszczącej się przy Izbie Regionalnej w Wojniczu. Artystka jako absolwentka, a później przez lata także nauczycielka Technikum Ceramicznego w Łysej Górze, również tę dziedzinę sztuki darzy szczególnymi względami, co, jak przyznała podczas wernisażu, znajduje odzwierciedlenie w jej malarstwie – kompozycji bądź sposobie nakładania farb. Kolejnym z bliskich artystce nurtów jest projektowanie i wykonywanie biżuterii, którą także wielokrotnie prezentowała.
Spotkanie wokół wystawy w brzeskiej bibliotece dzięki artystce i otaczającej ją pozytywnej energii oraz licznej i otwartej na sztukę publiczności stało się wieczorem niezwykle udanym. Prace Krystyny Gurgul można podziwiać do końca lutego w godzinach otwarcia biblioteki, zaś osoby zainteresowane zakupem po zakończeniu ekspozycji informację o cenach oraz rezerwacjach poszczególnych prac mogą znaleźć na odwrocie ram. Dziękujemy za udział w wernisażu i zapraszamy do indywidualnego zwiedzania.
Krystyna Gurgul urodziła się w Oławie koło Wrocławia, z wykształcenia historyk sztuki po studiach na Uniwersytecie Wrocławskim.
Od roku 1987 do 2007 pracowała jako nauczyciel przedmiotów artystycznych w Technikum Ceramicznym w Łysej Górze, którego jest również absolwentką. Edukację w dziedzinie kultury i sztuki zwieńczyły w 2005 roku studia podyplomowe z wiedzy o kulturze w Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Jak mówi, praca w szkole pozwoliła odnaleźć w sobie powołanie do rozumienia i tworzenia piękna, a także chęć zaszczepienia tej potrzeby młodym, wrażliwym ludziom. W roku 2007 powróciła do pracy w zamku w Dębnie /w latach 1984 do 1987 pracowała tam w charakterze asystenta muzealnego/, aby w 2009 roku objąć funkcję kierownika tego oddziału Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Funkcję tę piastowała przez dziesięć lat.
Obok pracy zawodowej wraz z mężem prowadzili jako działalność gospodarczą Pracownię Artystyczną projektując i wykonując biżuterię, a także galanterię. Te precjoza niejednokrotnie prezentowali na wystawach w instytucjach kultury i w muzeach.
Bardzo istotną dziedziną, w której odnajdywała swoje potrzeby wypowiedzi twórczej, są pokazy artystyczne z pogranicza performance, których przygotowała do tej pory kilkadziesiąt. Między innymi są to: „Impresje Sakralne” na zlecenie Małopolskiego Instytutu Kultury w Krakowie, zrealizowane w ramach Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego, „Angelologia” w Muzeum Fiszera w Bochni oraz cyklicznie prezentowane w ramach spotkań przy napojach „Cztery Pory Roku” w zamku w Dębnie /„Damą być”, „Od świtu do zmierzchu” i wiele, wiele innych/.
Od roku 2016 uprawia amatorsko malarstwo głównie olejne. Swoje prace prezentowała na wystawach w Muzeum Zamek w Dębnie, Galerii Poddasze w Zakliczynie, Izbie Regionalnej w Wojniczu, piwnicach byłego browaru w Wojniczu. Swoje prace pokazuje przeważnie w cyklach tematycznych.
Od 2019 roku działa wraz z mężem w Galerii Findrówka Izby Regionalnej w Wojniczu prowadzonej przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Wojnickiej, organizując i prezentując wystawy artystów profesjonalnych i amatorów oraz kolekcjonerów.
Propagowanie szeroko rozumianej sztuki jest jej życiowym credo.
—
PiMBP w Brzesku