W lipcu 2024 r. nadchodzi kolejna ważna zmiana dla uczniów. Pamiętaj, by wymienić legitymację szkolną

gazeta.pl 2 dni temu
Zdjęcie: Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl


Rodzicu, czy będziesz wyrabiać dziecku legitymację szkolną? jeżeli tak, to koniecznie sprawdź, jakie są zasady wydawania tego dokumentu. A wszystko przez zmianę, która wejdzie w życie jeszcze w tym miesiącu. A co to za zmiana i czego konkretnie dotyczy? Wyjaśniamy zawiłości prawne.
W ostatnich dniach weszło w życie wiele zmian dla uczniów, w tym odchudzenie podstaw programowych czy zmiana listy lektur. A to nie wszystko. Znacząca zmiana dotknie też legitymacji uczniowskich, które niedługo będą mogły być wydawane tylko w jednym, ściśle określonym formacie. A jakim? I od kiedy wchodzi w życie ten nowy obowiązek? Zobaczcie sami.
REKLAMA


Zobacz wideo Dni wolne w roku szkolnym 2024/25. Czeka nas rekord. 17 dni laby w grudniu


Do szkół wchodzą obowiązkowe legitymacje plastikowe. Papierowe nie będą wydawane
Jak podaje serwis Infor.pl, od piątku, 12 lipca 2024 roku szkoły nie będą już mogły wydawać papierowych legitymacji, a jedynie ich plastikowe, elektroniczne odpowiedniki. Do tej pory dyrekcje placówek miały wybór rodzaju dokumentów, jakie wydawały uczniom. Jednak mimo to w większości dzieci i młodzież otrzymywały raczej tradycyjne, papierowe legitymacje, tylko część placówek zdecydowała się na plastikową wersję. Tym razem jednak będą już miały odgórny obowiązek wydawania legitymacji wyłącznie w postaci plastikowych kart. To oznacza dla szkół dodatkowe koszty, bo będą musiały zainwestować w specjalne drukarki bądź zlecać wykonywanie tych dokumentów firmom zewnętrznym. A nie zostało już przecież zbyt wiele czasu w sprawy organizacyjne w tej kwestii.


Plastikowe legitymacje będą obowiązkowe. Co z uczniami, którzy mają jeszcze papierowe?
Plastikowe legitymacje szkolne mają sporo zalet. Przede wszystkim uczniowie nie mogą nijak ingerować w zawarte na nich dane, stąd nie mogą ich sfałszować, a takie sytuacje zdarzały się w przypadku papierowych nie raz. Co więcej, nie będą one zawierały takich danych jak np. PESEL, więc będą też bezpieczniejsze z punktu widzenia samego ucznia. Co więcej, plastikowe i sztywne nie będą się też tak łatwo niszczyły, jak te papierowe. A co z uczniami, którzy w tej chwili posługują się właśnie papierowymi legitymacjami? Ci mogą spać spokojnie, do końca danego etapu edukacji mogą się nimi posługiwać. Jednak w przypadku konieczności wyrobienia duplikatu legitymacji, otrzymają już jej plastikową wersję. Podobnie jak uczniowie, którzy dopiero zaczną naukę w danej placówce.
Idź do oryginalnego materiału