W Opolu rusza projekt badań profilaktycznych „WygrajMY z miażdżycą”

doxa.fm 1 dzień temu
Fot. Radio Doxa

To ogromna szansa dla pacjentów zmagający się z chorobami tętnic. Rusza projekt badań profilaktycznych „WygrajMY z miażdżycą”, realizowany w ramach projektu badawczego finansowanego przez Agencję Badań Medycznych. Badania będzie prowadził Uniwersytecki Szpital Kliniczny wraz z partnerami – Uniwersytetem Opolskim, Polskim Towarzystwem Lipidologicznym i Fundacją „To się leczy”

– Będziemy zapraszać do tych badań naszych pacjentów. Jak już do nas przyjdziecie, to zajmiemy się wami pod dwoma aspektami. Zbadamy wszystkie czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, które są możliwe do zbadania i jednocześnie będziemy oceniać, czy nie występuje miażdżyca – mówi prof. Marek Gierlotka, kierownik Kliniki i Oddziału Kardiologii w USK w Opolu.

– To, co my jako fundacja wnosimy do projektu, to jest ta komunikacja i opieka nad pacjentem. Żeby on wiedział, na czym polega to badanie, jaki to jest rodzaj projektu, gdzie on ma się zgłosić, kto będzie się nim opiekował, jakie mogą być wyniki tych badań i co wtedy dalej – mówi Marek Kustosz, prezes Fundacji „To się leczy”.

– Pomoc zarówno studentów, jak i absolwentów Uniwersytetu Opolskiego będzie tu kluczowa. Począwszy od zbierania wywiadu lekarskiego, przygotowania do tego wywiadu dokumentacji medycznej, poszerzenia wiedzy o różne elementy tego badania i oczywiście kierowania ich do dalszych etapów badania – mówi prof. Jacek Jóźwiak, dziekan wydziału lekarskiego Uniwersytetu Opolskiego.

– Z jednej strony to będzie projekt typowo zdrowotny, z drugiej strony bardzo naukowy. I tutaj wyniki tego projektu będą nam mogły ewidentnie przysłużyć się nie tylko do tego, by pokazać ścieżki, którymi powinniśmy iść, ale także by weszło to do wytycznych – dodaje prof. Maciej Banach z Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego.

Projekt ma trwać 2 lata. W tym czasie z badań ma skorzystać 1500 osób, a wyniki projektu badawczego posłużą do sformułowania zaleceń i rekomendacji dla lekarzy różnych specjalizacji w zakresie wczesnej diagnostyki i profilaktyki Polaków, w celu zapobiegania zawałom serca, udarom mózgu, zakrzepom naczyń i innym powikłaniom.

prof. Marek Gierlotka, Marek Kustosz, prof. Jacek Jóźwiak, prof. Maciej Banach:

Autor: AnK/MGP

Idź do oryginalnego materiału