Chodzi o projekt Fundacji Geko realizowany wspólnie z Fundacją Rozwoju Edukacji Empatycznej na zlecenie miasta Opola. Konsultacje miały pokazać, jakie są potrzeby mieszkańców w zakresie dostępności. Uwagi można było zgłaszać osobiście, na piśmie, drogą mailową czy poprzez specjalną platformę. Ponadto były prowadzone spotkanie konsultacyjne i wywiady kierowane po to, by zachęcić mieszkańców do zabierania głosu.
– Nie chcemy jednak kończyć dyskusji o dostępności w tym miejscu. Chcielibyśmy więcej, chcielibyśmy, żeby te konsultacje miały jakąś swoją formę trwałą. Żeby był platformy, na których mieszkańcy mogą zgłaszać swoje uwagi – podkreśla Bartosz Berezowski, prezes Fundacji Geko.
– To, iż w ogóle rozpoczęły się te konsultacje to jest wynik tego, iż doszliśmy do wniosku, iż nie można pomijać w inicjatywach, które dzieją się w naszym mieście kwestii dostępności. I bardzo ważne jest to, żebyśmy oddali głos mieszkańcom miasta, żeby sprawdzić co działa, co nie działa, by dać też informację zwrotną, co należy poprawić w przestrzeni publicznej – dr Agnieszka Kossowska, prezeska Fundacji Rozwoju Edukacji Empatycznej FREE
– To jest pewnego rodzaju odpowiedzialność nas wszystkich żebyśmy tworzyli takie warunki, żeby nikt nie czuł się w danym obszarze dyskryminowany – dodaje Przemysław Zych, wiceprezydent Opola.
Konsultacje pokazały, iż jednym z większych problemów w obszarze dostępności są leżące na chodnikach hulajnogi, które utrudniają poruszanie się osobą z niepełnosprawnościami. Mieszkańcy zgłaszali też miejsca z barierami architektonicznymi w mieście.
Bartosz Berezowski, dr Agnieszka Kossowska, Przemysław Zych:
Autor: MGP