Warto uczyć się przez całe życie. Ponad 500 mln zł z UE na edukację do wzięcia

opolska360.pl 11 miesięcy temu

WUP w Opolu otworzył duży projekt

Podczas czwartkowej konferencji, którą koordynował WUP w Opolu, rozmawiano o 13 projektach dedykowanych mieszkańcom regionu w każdym wieku.

Dedykowane są one nauczycielom, doradcom zawodowym, pracodawcom i pracownikom, a także organizacjom pozarządowym. To między innymi marszałkowskie programy stypendialne, europejskie budżety obywatelskie, programy „Opolskie kształcenie ustawiczne”, „Opolskie pracuje elastycznie”, „Opolskie szkolnictwo zawodowe”.

Czwartkowa konferencja w hotelu Mercury zainaugurowała jeden z projektów – „Wsparcie rozwoju nowoczesnego kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie”. Jego realizatorem jest Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu, a współrealizatorami: Opolskie Centrum Edukacji i Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki.

Wyjątkowa kooperacja w woj. opolskim

– Podobne działania są w każdym województwie. Natomiast my jako jedyni zaprosiliśmy do współpracy tak szerokie grono instytucji partnerskich – mówił Maciej Kalski, dyrektor WUP w Opolu.

– Dlatego też do współpracy zaprosiliśmy Instytut Śląski, a także wszystkie powiatowe urzędy pracy, czyli 11 powiatów ziemskich i 1 powiat grodzki – miasto Opole. Mówiąc o kształceniu ustawicznym ważna jest diagnoza: badamy i sprawdzamy, czego potrzeba mieszkańcom, tak by przez całe życie mogli być aktywni zawodowo – dodała wicemarszałek województwa, Zuzanna Donath-Kasiura.

– W związku z tym, jeżeli mówimy o diagnozie, musimy mieć również sieć doradców zawodowych. Poza osobami, które już rozpoczęły swoje działania, potrzebna jest platforma wymiany informacji. Żyjemy bowiem w czasach cyfryzacji – podkreśliła.

Cel: promocja uczenia się przez całe życie

Dyrektor WUP w Opolu przypomina, iż Komisja Europejska założyła, iż rozwój kompetencji i kwalifikacji to coś, na co powinny stawiać nowoczesne społeczeństwa.

– My chcemy to robić. A więc mówić o problemach, a także o tym jak zachęcać mieszkańców do korzystania z bardzo szerokiej oferty edukacyjnej możliwej dzięki środkom unijnym dla Opolskiego – mówił Maciej Kalski.

– Dlatego też chcemy informować mieszkańców co jest aktualnie dostępne, na jakich warunkach. To zadanie przed nami na kilka dobrych lat.

Jak odnaleźć się w gąszczu propozycji i wymagań? Dyrektor WUP w Opolu przypomina, iż do dyspozycji Opolan jest strona internetowa Fundusze Europejskie dla Województwa Opolskiego lub na Facebooka.

– Na przełomie pierwszego i drugiego półrocza 2024 roku chcemy wystartować z jednym wspólnym portalem, gdzie będzie można znaleźć wszystkie informacje. Ma być prosty i intuicyjny w obsłudze. Ważna będzie także rola doradców, którzy dostępną ofertę będą dokładnie wyjaśniać zainteresowanym – zapowiedział Maciej Kalski.

Podczas konferencji była mowa o roli doradztwa zawodowego, m.in. w szkołach, na rynku pracy, a także o kluczowej współpracy na linii – biznes, edukacja i urzędy pracy.

Dodajmy, iż projekt realizowany będzie do połowy 2026 r. w ramach Krajowego Planu Odbudowy na wielu płaszczyznach.

Idź do oryginalnego materiału