Wielozawodowe klasy i więcej praktyk, czyli pomysły na lepsze przygotowanie młodych do pracy

rdn.pl 1 rok temu
Zdjęcie: prac


Jakie są dziś potrzeby na rynku pracy i co zrobić żeby uczniowie kończąc szkoły branżowe i zawodowe mogli łatwiej znaleźć pracę? O tym rozmawiano w Tarnowie podczas konferencji ‘Szkolnictwo zawodowe w Polsce. Szanse, innowacyjne strategie i kierunki rozwoju’.

W trakcie dyskusji w Zespole Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych, zauważono, iż na rynku potrzeba dziś specjalistów w wielu dziedzinach, a z kolei w niektórych zawodach jest ich za dużo, przez co młodym trudno znaleźć zatrudnienie.

Dyrektor ZSEO Robert Kozioł, podkreślał, iż odpowiedzią na to może być stworzenie klas wielozawodowych.

– Warto stworzyć możliwość kształcenia uczniów w wielu różnych kierunkach zawodowych. Teraz w klasach zawodowych jest po 30 osób. Zamiast wypuszczać 30 ogrodników rokrocznie, co jest za dużo, stwórzmy klasę wielozawodową. Może być w niej np. 10 ogrodników, 10 architektów krajobrazu i 10 hodowców koni, to zaspokoi zapotrzebowanie rynku i każda z tych osób znajdzie pracę.

Jednym z problemów, o których alarmowali prelegenci jest również to, iż absolwenci szkół branżowych często nie są w stanie od razu rozpocząć pracy i potrzebują dodatkowych szkoleń na samym jej starcie.

W odpowiedzi na to zaakcentowano potrzebę większej współpracy między szkołami a przedsiębiorcami, gdzie uczniowie mogliby odbywać więcej praktyki, a także większej liczby szkoleń i kursów jeszcze w trakcie nauki szkolnej.

Niedługo przy Izbie Rzemieślniczej w Tarnowie powstanie Branżowe Centrum Umiejętności, gdzie uczniowie będą mieli możliwość praktyki na stanowiskach pracy, które będą takie same jak u przyszłych pracodawców.

– Branżowe Centra Umiejętności mają za zadanie doskonalić, doszlifowywać, wyposażać w nowe kwalifikacje osoby w określonej branży. Centrum, które powstanie w Tarnowie będzie działać w branży gastronomicznej i kelnerskiej. Chcemy stworzyć wysokiej jakości szkolenia, kursy, system nauczania i dokształcania młodzieży i osób dorosłych. Uważam, iż Branżowe Centrum Umiejętności pokazuje i spaja w sobie wszystko to, co jest najnowsze na rynku pracy

– mówiła dyrektor Izby Rzemieślniczej w Tarnowie Barbara Blacha.

Sieć takich centrów powstanie w całej Polsce, w tym właśnie w Tarnowie. Izba Rzemieślnicza otrzyma na ten cel 13 mln złotych od Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.

Podczas konferencji, która była skierowana głównie do dyrektorów szkół, zachęcano także to udziału w programach oferowanych przez fundację.

Zdaniem zastępcy dyrektora generalnego FRSE Dawida Solaka dużą szansą dla szkół w regionie na rozwój szkolnictwa zawodowego są właśnie wyjazdy na zagraniczne staże i udział w programie Erasmus+.

– W ZSEO od jakiegoś czasu mieści się Regionalny Punkt Informacyjny programu Erasmus+ dla całego województwa małopolskiego. FRSE co roku przeznacza miliardy złotych na różnego rodzaju projekty, które mają wspierać rozwój szkolnictwa branżowego, poprzez wyjazdy zagraniczne, staże, i tzw. job shadowing. Fundusze są także dla nauczycieli na tworzenie nowych programów nauczania czy studiów. To wszystko po to, aby stwarzać młodym ludziom nowe, interesujące możliwości.

Jedną z szans na rozwój dla młodych zawodowców, o której mówiono, jest także WorldSkills Poland, czyli inicjatywa zachęcająca do zwiększania umiejętności poprzez udział w prestiżowych konkursach.

O swoich doświadczeniach opowiedziała zdobywczyni 1 miejsca w kategorii BIM podczas Poland Skill Dorota Cieślicka, w tej chwili studentka Politechniki Krakowskiej.

– W trakcie przygotować mamy swoich ekspertów, którzy cały czas nad nami trzymają pieczę, kierują nami, dają nam materiały. Skillsy dają możliwość darmowych kursów. Rozwijamy także swoje kompetencje ‘miękkie’, takie jak wystąpienie przed publicznością, to wielu osobom, jest naprawdę potrzebne. Skillsy dają także możliwość szybszego rozwoju. To czego ja się nauczę w trakcie tego roku przygotować do EuroSkills, to inne osoby bez tego zaplecza, musieliby poświęcić 3-4 lata na przyswojenie takiej samej ilości wiedzy, czy odbycia takiej samej liczby kursów.

Dorota Cieślicka dzięki zwycięstwie podczas Poland Skill weźmie udział w EuroSkills, które w tym roku odbędzie się w Gdańsku. Jest to największe w Europie wydarzenie promujące kształcenie zawodowe i doskonalenie umiejętności. Weźmie w nim udział 600 zawodników z 32 krajów.

Konferencja ‘Szkolnictwo zawodowe w Polsce. Szanse, innowacyjne strategie i kierunki rozwoju’ zorganizowana została jest przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji we współpracy z Zespołem Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych w Tarnowie.

Idź do oryginalnego materiału