Początek wakacji to w stolicy Dolnego Śląska nie tylko plenerowe spacery i wypady nad Odrę — to także świetny czas, by odwiedzić wrocławskie muzea. W pierwszym tygodniu lipca wszystkie oddziały Muzeum Narodowego przygotowały wydarzenia, które spodobają się dzieciom, rodzinom i dorosłym — niezależnie od pogody i wieku.
Tropem Kościuszki i Rubensa – wakacje w Muzeum Narodowym
2 lipca Muzeum Narodowe zaprasza najmłodszych na nietypowe podchody z Tadeuszem Kościuszką w roli głównej. Zajęcia „Tropem bohatera Panoramy Racławickiej” pozwolą dzieciom w wieku 6–12 lat poznać sekrety powstawania słynnej panoramy i życie jej głównego bohatera. Młodzi uczestnicy otrzymają specjalne karty pracy, a rozwiązując zadania, będą odkrywać tajemnice dzieł sztuki.
Dwa dni później, 4 lipca, kolejna gratka dla młodych detektywów historii – „Rubens na dobry początek wakacji”. To zajęcia o barwnym życiu jednego z największych mistrzów malarstwa, połączone z warsztatami tworzenia odbitek w stylu Rubensa.
Dla dorosłych Muzeum Narodowe przygotowało relaks i sztukę w jednym
5 lipca o godz. 11:00 odbędą się warsztaty „Tajemnice barw”, pokazujące, jak kolory wpływają na emocje i jak symbolika kolorów od wieków towarzyszyła sztuce. Kilka godzin później, o 13:00, dr hab. Piotr Oszczanowski poprowadzi kuratorskie oprowadzanie „Rubens na Śląsku” — pełne historii o dawnych kolekcjonerach, losach dzieł i popularności Rubensa w Europie i na Śląsku.
Panorama Racławicka – wielki obraz i małe historie
1 lipca o poranku warto zajrzeć do Muzeum „Panorama Racławicka”. Edukacyjny spacer dla dzieci „Wakacje w Panoramie” pozwoli młodym odkryć kulisy największego obrazu w Polsce, obejrzeć film edukacyjny i wyruszyć na seans w Dużej Rotundzie.
Muzeum Etnograficzne – blaudruk, koronki i hafty
Kto szuka wakacyjnych warsztatów z tradycją, powinien odwiedzić Muzeum Etnograficzne.
Już 1 lipca dzieci spróbują dawnych technik zdobienia tkanin podczas zajęć „Blaudrukowy plecak”.
3 lipca młodzi cierpliwi i precyzyjni poznają tajniki koronkarstwa i stworzą własną serwetkę podczas warsztatów „Koronka dla najmłodszych”.
Dla miłośników historii regionu tego samego dnia o godz. 17:00 odbędzie się wykład o słynnej fabryce mebli Roberta Ruscheweyha, która na przełomie XIX i XX wieku rozsławiła Śląsk meblami eksportowanymi do całej Europy.
Na koniec tygodnia – coś wyjątkowego: rodzinne warsztaty „Niebieski jest najpiękniejszy!” (5 lipca) oraz warsztaty haftu koralikowego „Kwiaty polskie I” (6 lipca), które pozwolą dorosłym na chwilę wytchnienia i kontakt ze sztuką w praktyce.
Pawilon Czterech Kopuł – współczesna sztuka w zasięgu ręki
Najmłodsi artyści mogą rozpocząć lipiec w Pawilonie Czterech Kopuł. 1 lipca o godz. 11:00 podczas zajęć „Słowa do namalowania” dzieci wejdą w świat Tadeusza Brzozowskiego i nauczą się ilustrować słowa kolorami i formami.
5 lipca o 11:00 Pawilon zaprasza na twórcze warsztaty kolażu „Abstrakcja geometryczna – emocje w kształtach”.
Fani Zdzisława Beksińskiego powinni zapisać w kalendarzu 5 lipca o godz. 16:00 – wtedy Adam Mazur oprowadzi po wystawie „Fenomenalny. Zdzisław Beksiński” i opowie o wyjątkowych fotografiach artysty.
6 lipca Pawilon proponuje coś wyjątkowego dla niemieckojęzycznych gości – oprowadzanie po kolekcji sztuki polskiej XX i XXI wieku w języku niemieckim. Tego samego dnia o 12:00 Adam Pacholak poprowadzi wykład o legendarnych twórcach amerykańskiej fotografii z grupy f/64.
Lato w muzeum – warto!
Warsztaty, wykłady, kuratorskie oprowadzania — tak wygląda Wrocław w pierwszym tygodniu wakacji. To idealny sposób, by odpocząć od upału, nauczyć się czegoś nowego, odkryć dzieła wielkich mistrzów i… dać dzieciom świetną zabawę z historią i sztuką.
Więcej informacji i zapisy: www.mnwr.pl oraz strony poszczególnych muzeów.