Analityczne myślenie upada z roku na rok?
Wnioski, które wysuwają eksperci z wydawnictwa Nowa Era, którzy przeprowadzili analizy diagnoz przedmiotowych uczniów z lat 2020-2022, mogą budzić niepokój.
Uczniowie wykazują ostatnio coraz słabsze umiejętności analityczne. Badania przeprowadzone w latach 2020-2022 nie pozostawiają wątpliwości. Uczniowie polskich szkół podstawowych mają problemy w obszarze rozumowania i argumentacji, szczególnie w matematyce.
Jakie to może mieć przełożenie na ich dorosłe życie? Znaczne. Zdolność analitycznego myślenia, wyciągania wniosków, układania argumentów to podstawowe procesy myślenia, które są niezbędne, by poruszać się po kwestiach poważniejszych w przyszłości.
Kredyty, rachunki, planowanie domowego budżetu, lokaty, sama kwestia zapłaty za wykonywaną pracę. Od matematyki w życiu nie da się uciec w żaden sposób.
Wyniki procentowe
Znaczny spadek wyników da się zobaczyć także w zakresie przeprowadzania doświadczeń chemicznych oraz w formułowaniu na ich bazie konkluzji. Jesienią 2020 uczniowie klas siódmych osiągnęli wyniki na poziomie 55 proc., natomiast rok później – w tym samym badaniu – już tylko 41 proc.
Jeszcze bardziej dotkliwy spadek osiągnięć w nauce można zauważyć wśród młodzieży, która w 2021 roku była w klasach siódmych i osiągnęła na egzaminach wynik w wysokości 62 proc. W kolejnym roku spadł on do 41 proc.
Zagrożone "zawody przyszłości"?
Badania rynku pracy od kilku lat nieustannie pokazują, iż to właśnie zawody związane z umiejętnościami analitycznego myślenia stanowią "zawody przyszłości". To w nich należy upatrywać największego potencjału.
Objęcie uwagą i zrozumieniem podstawowych zasad chemicznych umożliwia rozwój umiejętności analitycznych i logicznego myślenia, co jest niezbędne w pracy zawodowej związanej z naukami przyrodniczymi, inżynierią, medycyną, technologią czy badaniami laboratoryjnymi.
Czy współczesna młodzież wyrasta na pokolenie, w którym bardziej niż zdolności analityczne i poleganie na własnym umyśle, liczy się kreatywność i wykorzystanie wizerunku w social mediach?
Czas pokaże.