„Nie ma lepszego od Jana Pawła II” – zaśpiewali w środę, 2 kwietnia, uczniowie i nauczyciele Akademii Języka Polskiego w Manchester, NJ. Ich zajęcia zbiegły się z 20. rocznicą śmierci papieża Polaka. Nauczycielki przygotowały wyjątkowe spotkanie upamiętniające św. Jana Pawła II.

Spotkanie rozpoczęło się opowieścią o tym, jak wygląda jego droga do świętości – czyli kim był Karol Wojtyła zanim został Ojcem Świętym. Całość zakończyła degustacja przygotowanych przez nauczycielki rurek z kremem, stanowiących nawiązanie do kremówki – ulubionego deseru papieża.
Cała uroczystość miała formę ciekawej i przystępnej opowieści o życiu oraz zainteresowaniach Ojca Świętego. Nauczycielki przygotowały krótkie zagadki, które odkrywały kolejne pasje Karola Wojtyły. Spotkanie rozpoczęła dyrektor Anna Tracz, wnosząc na scenę narty. Dzieci były początkowo nieco zdziwione, ale gwałtownie zorientowały się, iż chodzi o narciarstwo – jedną z pasji młodego Wojtyły. Kolejne osoby również zaskakiwały – pojawiły się wiosła jako symbol miłości do kajakarstwa, kijki i plecak, których młody papież używał podczas górskich wędrówek, piłka nożna i nauczycielka w sportowej koszulce, która przybliżyła uczniom sportową pasję Karola. Dzieci dowiedziały się także, iż papież kochał literaturę i teatr. Już w gimnazjum występował jako aktor, a w czasie studiów działał w teatrze konspiracyjnym. Nie wszyscy wiedzieli, iż reżyserował również własne spektakle. Był niezwykle zdolny. Kochał teatr, bo – jak podkreśliła jedna z nauczycielek – kochał ludzi i literaturę, a scena te dwie rzeczy doskonale łączyła.
Kolejna nauczycielka pojawiła się w kostiumie Emilii – matki Karola, aby jeszcze barwniej przybliżyć dzieciom postać i rodzinę Lolka. W międzyczasie wybrzmiała „Barka” – ulubiona pieśń Ojca Świętego. Do prezentacji dołączyli uczniowie klasy szóstej, którzy czytali krótką biografię papieża, przeplataną wspólnie śpiewaną piosenką „Nie ma lepszego od Jana Pawła II”.
Nauczycielki z wielką starannością przygotowały wystrój sceny. Panorama Krakowa, obrazy i rysunki jeszcze bardziej podkreślały podniosły charakter lekcji – lekcji o wielkim Polaku. Świętym wyjątkowym, choć prostym i zwyczajnym zarazem.
Mimo iż uczniowie urodzili się już po 2 kwietnia 2005 roku i nie mieli możliwości poznać Jana Pawła II, pedagodzy co roku starają się przybliżać im jego postać.
Podsumowując, lekcja była interesująca i wzruszająca. Budziła zainteresowanie uczniów, a u nauczycieli wywoływała łzy wzruszenia. Jak sami mówili, należą do pokolenia, które miało szczęście znać Ojca Świętego – słuchać jego homilii, oglądać pielgrzymki, a nieraz być z nim na placu Świętego Piotra w Watykanie. Noszą w sercach wiele wspomnień, którymi pragną dzielić się z młodszym pokoleniem. Bo jak powiedział sam papież: „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, ale przez to, kim jest; nie przez to, co ma, ale przez to, czym dzieli się z innymi”.
Anna Szymańska