Państwowa Komisja Wyborcza przyjmuje zgłoszenia o utworzeniu komitetów wyborczych w wyborach parlamentarnych 2023. Proces ten potrwa do 28 sierpnia.
Od momentu zarejestrowania komitetu wyborczego może on rozpocząć zbieranie podpisów pod listami kandydatów. Termin na zgłaszanie list kandydatów na posłów oraz kandydatów na senatorów mija 6 września.
Lista kandydatów na posłów – zgodnie z kodeksem wyborczym – powinna być poparta podpisami co najmniej pięciu tysięcy wyborców stale zamieszkałych w danym okręgu wyborczym. Komitet wyborczy, który zgłosił listy kandydatów w co najmniej w połowie okręgów wyborczych, dalsze listy może zgłaszać bez podpisów.
Zgłoszenie kandydata na senatora powinno być poparte podpisami co najmniej dwóch tysięcy wyborców z danego okręgu wyborczego.
Aby uczestniczyć w podziale mandatów do Sejmu, komitety wyborcze partii i komitety wyborcze wyborców muszą przekroczyć 5 proc. próg wyborczy w skali kraju; próg wyborczy dla komitetów wyborczych koalicji wynosi 8 proc.
Wybory parlamentarne odbędą się 15 października. Polacy wybiorą na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów.
W województwie świętokrzyskim znani są już kandydaci na posłów i senatorów. Listy zaprezentował dotychczas Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska (Po .N; Ipl; Zieloni), Komitet Wyborczy Nowa Lewica oraz Koalicyjny Komitet Wyborczy Trzecia Droga (Polska 2050 Szymona Hołowni; Polskie Stronnictwo Ludowe).
LISTY KANDYDATÓW DO SEJMU RP
Biogramy przygotowane przez reprezentantów partii i komitetów wyborczych oraz na podstawie stron internetowych kandydatów.
KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA (PO; .N; IPL; ZIELONI)
1. Marzena Okła-Drewnowicz (51 lat) – polityczka, samorządowczyni, działaczka społeczna, posłanka na Sejm VI, VII, VIII i IX kadencji.
2. Artur Gierada (44 lata) – polityk, samorządowiec, przedsiębiorca, poseł na Sejm VI, VII i VIII kadencji.
3. Jolanta Madioury (48 lat) – działaczka społeczna, prezeska stowarzyszenia Ćmielowiacy.
4. Lucjan Pietrzczyk (63 lata) – działacz harcerski, w przeszłości zastępca kuratora, samorządowiec, polityk. Poseł na Sejm VII kadencji.
5. Barbara Iwan (54 lata) – pełni funkcję kierowniczą w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. Rekomendowana przez partię Nowoczesna.
6. Sławomir Gągorowski (41 lat) – przedsiębiorca, z zawodu nauczyciel matematyki i informatyki. Działacz społeczny w stowarzyszeniu sportowym.
7. Kinga Sawicka (48 lat) – pedagożka w specjalności resocjalizacja, przedsiębiorczyni. Działaczka społeczna i aktywistka miejska.
8. Wojciech Zwierzchowski (50 lat) – wieloletni radny powiatowy i miejski, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Jędrzejowie.
9. Józef Bryk (63 lata) – Radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, przedsiębiorca, w przeszłości Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego w Kielcach.
10. Rafał Kański (43 lata) – samorządowiec, radny miasta Opatowiec, przedsiębiorca z sektora rolnego.
11. Andrzej Bydłosz (49 lata) – Prezes Zarządu Związku Międzygminnego „Nidzica”.
12. Ewa Lasota (59 lat) – pracowniczka w administracji rządowej, sołtyska wsi Barycz.
13. Hanna Mitka-Marszalik (66 lat) – radna powiatu pińczowskiego, nauczycielka, była wicedyrektorka gimnazjum w Pińczowie.
14. Aleksandra Bartyzel (24 lata) – inżynierka górnictwa i geologii, geodetka, instruktorka harcerska, działaczka Lokalnej Grupy Działania Regionu Włoszczowskiego.
15. Kamil Żurek (26 lat) – absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej na UJK, asystent Posła Bartłomieja Sienkiewicza.
16. Wiktoria Mazurczak (21 lat) – studentka położnictwa i fizyki technicznej na UJK, parlamentarzystka w Europejskim Parlamencie Młodzieży, działaczka Stowarzyszenia Nowa Generacja.
17. Maria Puchalska (65 lat) – emerytowana nauczycielka, aktywistka Komitetu Obrony Demokracji, poetka.
18. Wioletta Lamberska (61 lat) – pielęgniarka, wykładowczyni akademicka.
19. Marcin Molenda (49 lat) – przedsiębiorca z branży motoryzacyjnej.
20. Dorota Satora (42 lata) – ekonomistka, działaczka społeczna.
21. Sławomir Celebański (47 lat) – ekonomista, naczelnik w administracji samorządowej, działacz Stowarzyszenia Inicjatywa dla Starachowic.
22. Monika Kowalczyk (48 lat) – kielecka radna, przedsiębiorczyni. Rekomendowana przez partię Nowoczesna.
23. Karina Ciosk-Komorowska (41 lat) – przedsiębiorczyni, działaczka społeczna, założycielka stowarzyszenia Jędrzejowianka.
24. Aleksander Andzela (21 lat) – student prawa na Uniwersytecie Łódzkim, działacz Stowarzyszenia Nowa Generacja, członek Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa ELSA Polska.
25. Michał Feldman (51 lat) – przedsiębiorca z branży meblarskiej.
26. Jakub Skowroński (26 lat) – prawnik, pracownik naukowy, wykładowca akademicki.
27. Halina Mańko (65 lat) – przedsiębiorczyni z branży gastronomicznej, działaczka Towarzystwa Ziemi Samsonowskiej.
28. Żaneta Kaniewska (31 lat) – pedagożka, pracowniczka socjalna.
29. Jacek Witka (46 lat) – doradca w firmach consultingowych, specjalista z zakresu pozyskiwania środków unijnych, społecznik. Rekomendowany przez partię Zieloni.
30. Krzysztof Janda (36 lat) – działacz społeczny, specjalista ds. IT, muzyk.
31. Barbara Kocia (60 lat) – pedagożka, dyrektorka przedszkola, radna powiatu skarżyskiego, działaczka Fundacji Daj Szansę.
32. Adam Cyrański (63 lata) – przedsiębiorca, poseł na Sejm VIII i IX kadencji.
KOMITET WYBORCZY NOWA LEWICA
1. Andrzej Szejna – poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, poseł do Parlamentu Europejskiego VI Kadencji, były wiceminister gospodarki, pracy i polityki społecznej, włada biegłe czterema językami (angielskim, francuskim, niemieckim i rosyjskim). Wykonuje zawód adwokata i radcy prawnego.
2. Bogusława Długosz – ukończyła Wyższą Szkołę Handlową im. Bolesława Markowskiego w Kielcach oraz Wyższą Szkołę Ubezpieczeń w Kielcach. Prowadzi własną działalność gospodarczą. W latach 2010-2015 była przewodniczącą rady sołeckiej sołectwa Bartków.
3. Dominik Żak – 21-letni student politologii na Uniwersytecie Wrocławskim, od urodzenia zamieszkały w Skarżysku-Kamiennej. Współprzewodniczący Młodych Razem, członek Zarządu Okręgu Świętokrzyskiego partii Razem – aktywista z ponad 3-letnim stażem. Instruktor Polskiej Federacji Aikido, właściciel czarnego pasa aikido aikikai (1 DAN).
4. Jerzy Jaskiernia – prof. dr hab. nauk prawnych. Były minister sprawiedliwości i poseł na Sejm RP. Dziekan Wydziału Prawa i Nauk Społecznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i kierownik Zakładu Prawa Konstytucyjnego, Europejskiego i Międzynarodowego Publicznego w Instytucie Nauk Prawnych UJK.
5. Marcin Chłodnicki – zastępca prezydenta Kielc, kilkanaście lat przepracował w administracji publicznej – początkowo zajmując się organizacją szkoleń, decyzjami administracyjnymi, obsługą funduszy Unii Europejskiej, a potem ich promocją. Z wykształcenia jest magistrem politologii i nauk społecznych. Do polityki samorządowej trafił przez działalność w lokalnych stowarzyszeniach. Od 2014 roku radny Rady Miasta Kielce.
6. Żaneta Bączek – od urodzenia zamieszkała w Kielcach. W 1997 roku rozpoczęła pracę zawodową w Pierwszym Urzędzie Skarbowym w Kielcach. W roku 2017 roku, znalazła się w grupie 148 „niepokornych” osób w województwie świętokrzyskim, które w wyniku reformy KAS nie otrzymały propozycji dalszego zatrudnienia w służbach skarbowych. Nie godząc się z bezpodstawnym zwolnieniem z pracy, dochodziła swoich praw przed Sądem Pracy w Kielcach. Kilkuletni proces zakończył się wygraną Pani Żanety.
7. Artur Pejas – mieszkaniec Skarżyska-Kamiennej, ekonomista. Prowadzi własną działalność gospodarczą. Ukończył studia na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Jest przewodniczącym Nowej Lewicy w powiecie skarżyskim oraz wiceprzewodniczącym Nowej Lewicy w województwie świętokrzyskim. Zasiada w Radzie Krajowej Nowej Lewicy. Jest członkiem zarządu Amatorskiego Towarzystwa Piłkarskiego w Skarżysku-Kamiennej oraz członkiem Zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej. Inicjator imprez sportowych dla dzieci i młodzieży.
8. Elżbieta Mazur – mieszkanka Ostrowca Świętokrzyskiego. W 2020 roku rozpoczęła swoją przygodę z aktywizmem. Decyzje dotyczące praw kobiet, aborcji, podjęte w rządzie zmusiły ją do podjęcia działań. Organizatorka protestów i marszy w obronie praw kobiet. W lutym 2022 roku prowadziłam punkt zbiórki żywności i darów dla uchodźców wojennych z Ukrainy.
9. Natalia Kowalska – urodzona w Kielcach, wychowana w Bilczy. Absolwentka studiów licencjackich na kierunku Linguistics and Psychology na Lancaster University w Anglii i studiów magisterskich na kierunku Cognitive Science and Artificial Intelligence na Tilburg University w Holandii. Zawodowo pracuje jako programistka w obszarze sztucznej inteligencji. Szczególnie zainteresowana tematyką praw zwierząt, praw kobiet i praw pracowniczych. Radna krajowa partii Razem i członkini Zarządu Okręgu Świętokrzyskiego partii Razem. W wolnych chwilach uczy się języka niderlandzkiego.
10. Artur Grela – prowadzi własne przedsiębiorstwo. Polityką interesuje się od prawie dwóch dekad. Jako student należał już do młodzieżówki Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Uważa, iż polityka ma bezpośredni wpływ na nasze życie – czy to nam się podoba, czy nie. Nie wystarczy jednak tylko chcieć. Trzeba inicjować, proponować, działać, zaś działalność polityczna to jedna z dróg, która pomaga te inicjatywy i propozycje wdrażać w życie.
11. Bogdan Chabik – działacz społeczny i samorządowiec. Wieloletni sekretarz gminy Zagnańsk. Były zastępca burmistrza miasta i gminy Chęciny. Zaangażowany w promowanie aktywności sportowej.
12. Anita Kopeć – wykształcenie wyższe, pracowała jako nauczycielka wychowania fizycznego w szkole. Następnie była asystentką prezesa MESKO. Była organizatorką trzech edycji bezpiecznych wakacji na wsi Jaworze – Siodła. Jest sołtyską Jaworze-Siodła w gminie Zagnańska. Głównym zainteresowaniem pani Anity jest sport – uczestniczyła wielu maratonach MTB i Mazowia 24H wygrywając 2 miejsce.
13. Alina Anioł – mieszkanka Sandomierza, pracownica ochrony zdrowia, pracuje w Szpitalu Ducha Świętego w Sandomierzu.
14. Marek Pluta – działacz społeczny, samorządowiec, zaangażowany w życie lokalnej społeczności m.in. w funkcjonowanie orkiestry działającej przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Kocinie. W 2020 uzyskał tytuł Sołtysa Roku Powiatu Kazimierskiego.
15. Robert Jurek – absolwent Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Politechniki Radomskiej i Wyższej Szkoły Handlowej w Kielcach. Pracuję jako doradca rolniczy. W latach 2015-2019 był Kierownikiem Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Włoszczowie. W latach 2010-2014 byłem radnym Rady Miejskiej we Włoszczowie. Jest Prezesem OSP Konieczno.
16. Filip Strząbała – adwokat wpisany na listę Świętokrzyskiej Rady Adwokackiej. Od urodzenia mieszkaniec Kielc.
17. Andrzej Skrętek – ukończył Akademię Medyczną w Lublinie oraz specjalizację Ginekologia i Położnictwo. Pełnił funkcję Dyrektora Medycznego Szpitala Powiatowego w Starachowicach, następnie kierownika oddziału Ginekologiczno –Położniczego Szpitala Powiatowego w Pińczowie. Od 2011 roku jest lekarzem „kontraktowym”, pracował zarówno w niepublicznych i publicznych placówkach ochrony zdrowia. Jest społecznikiem i aktywistą.
18. Stanisław Karpiński – mieszkaniec Nowej Słupi. Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z psychiatrii dorosłych w Świętokrzyskim Centrum Psychiatrii w Morawicy. Interesuje się historią, przyrodą i motoryzacją.
18. Magdalena Mazurek – wykształcenie wyższe ekonomiczne. Prowadzi własną działalność gospodarczą. Działa społecznie w na rzecz lokalnej społeczności. Interesują ją podróże oraz literatura.
19. Beata Książek – posiada wykształcenie wyższe ekonomiczne. Ukończyła Akademię Ekonomiczną w Krakowie. Pracuje zawodowo jako manager w instytucji szkoleniowe. Interesuje się kinem, sportem i podróżami. Działa społecznie, zaangażowana jest w pomoc bezdomnym zwierzętom.
20. Wojciech Bugaj – od 1996 roku związany z podmiotem prywatnym w handlu. Od 2000 roku pracował w Stoczni Gdynia w wydziale prefabrykacji. w tej chwili pracuje na stanowisku Kierownika Robót Wiertniczych.
21. Dariusz Zalega – ukończył Wyższą Szkołę Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie oraz Podyplomowe studia menedżerskie MBA na Akademii Nauk Stosowanych im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach. w tej chwili pełni funkcję sekretarza Nowej Lewicy w Skarżysku-Kamiennej oraz Członka Rady Wojewódzkiej Nowej Lewicy w Kielcach.
22. Sylwia Żochowska – jest absolwentką studiów na wydziale germanistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pedagogiki o kierunku dydaktyka języków obcych Akademii im. Aleksandra Giersztora w Pułtusku. Zajmuje się działalnością społeczną na terenie powiatu koneckiego. Prowadzi Koło Gospodyń Wiejskich w Maleńcu. Jest zaangażowana w działania na rzecz poprawy życia kobiet, matek, gospodyń wiejskich i ich dzieci na terenie gminy Ruda Maleniecka starając się dołożyć wszelkich starań, aby gospodynie wiejskie w powiecie koneckim żyły godnie.
23. Iga Komar – 27-letnia aktywistka, pochodzi z Nietulska Dużego pod Ostrowcem Świętokrzyskim, ukończyła Filologię Angielską na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach i Business English na Wyższej Szkole Języków Obcych w Poznaniu. Pracuje jako specjalistka ds. administracji personalnej, w wolnych chwilach interesuje się prawem pracy.
24. Katarzyna Długosz – 23 letnia położna z Zagnańska. Dalej kontynuuje edukację na studiach drugiego stopnia na kierunku położnictwo, a także jednolitych studiach magisterskich z fizjoterapii. Wiceprzewodnicząca Federacji Młodych Socjaldemokratów w Świętokrzyskiem, członkini Rady Krajowej Nowej Lewicy.
25. Monika Kornes – członkini partii Razem, ma 29 lat. Pochodzi z Ponidzia i uwielbia odkrywać potencjał turystyczny tego regionu. Absolwentka Politechniki Świętokrzyskiej na kierunku transport, pracuje jako logistyczka, jest członkinią związku zawodowego. Feministka zaangażowana w ruchy wspierające prawa kobiet, aktywna joginka.
26. Paulina Oshkina – ukończyła ekonomię w Staropolskiej Szkole Wyższej w Kielcach. Pracuje w Powiatowym Urzędzie Pracy w Skarżysku-Kamiennej. Członkini Zarządu Powiatowego Nowej Lewicy w Skarżysku-Kamiennej.
27. Barbara Rzymkiewicz – emerytka, aktywna działaczka Uniwersytetu Trzeciego Wieku, organizatorka imprez kulturowo-turystycznych. Pracowała w dziale księgowości ZBM Jędrzejów. Mieszkanka gminy Imielno w powiecie jędrzejowskim. Jest członkinią amatorskiej grupy śpiewaczej. Lubi spędzać wolny czas w ogrodzie, a na kończy dzień z dobrą książką.
28. Anna Mentel-Walkiewicz – zajmuje się masażami i rehabilitacją. Lubi zdobywać nowe doświadczenia oraz poszerzać swoją wiedzę. W wolnej chwili zwiedza województwo świętokrzyskie – uwielbia wycieczki krajoznawcze. Wciąż rozwija się zawodowo i ceni sobie niezależność.
29. Kinga Michta – jest absolwentką studiów magisterskich na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach na kierunku praca socjalna. Swoje doświadczenie zawodowe zdobyła na stanowisku wychowawcy w Centrum Obsługi Placówek w Kielcach oraz jako asystentka dziekana do spraw promocji i rekrutacji w Społecznej Akademii Nauk z siedzibą w Łodzi w wydziale zamiejscowy w Kielcach. W obszarze jej zainteresowań jest polityka oraz walka o prawa kobiet.
30. Sebastian Gaweł – prawnik, absolwent Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Od urodzenia zamieszkały w województwie świętokrzyskim. Zadeklarowany ateista. Były członek Rady Krajowej Federacji Młodych Socjaldemokratów, w tej chwili członek zarządu miejskiego Nowej Lewicy. Naukowo zajmuje się zagadnieniami bezpieczeństwa – zwłaszcza nadzoru nad służbami specjalnymi. Interesuje się historią Zakonu Templariuszy oraz wypraw krzyżowych. Czynnie zaangażowany w promocję honorowego krwiodawstwa – posiada tytuł Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi.
31. Andrzej Garncarz – absolwent Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie (obecnie SGH) – kierunek ekonomia produkcji przemysłowej. w tej chwili od 2014 roku Prezes Zarządu Powszechnej Spółdzielni Spożywców „Pomoc Bratnia W Sandomierzu. W działalności samorządowej pełnił funkcje radnego gminnego, wojewódzkiego oraz radnego Krajowego Sejmiku Samorządu Terytorialnego, który desygnował go na przedstawiciela Polski w Radzie Gmin i Regionów Europy w Brukseli.
KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY TRZECIA DROGA (POLSKA 2050 SZYMONA HOŁOWNI; POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE)
1. Czesław Siekierski – obecny poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego, były Poseł do Parlamentu Europejskiego i wiceminister rolnictwa. Czesław Siekierski 8 października skończy 71 lat, pochodzi ze wsi Pieczonogi na pograniczu powiatów staszowskiego i buskiego.
2. Rafał Kasprzyk – przewodniczący regionu świętokrzyskiego partii Polska 2050 Szymona Hołowni, 52 lata, Kielce. Rodowity kielczanin znający bolączki regionu Świętokrzyskiego. Od 30 lat związany z prywatnym sektorem budowlanym, z sukcesem zrealizował wiele kontraktów w Polsce i zagranicą. Człowiek niezwykle pracowity – ukończył dwa kierunki studiów, studia podyplomowe oraz Executive MBA, a swoje wiedzę i umiejętności wykorzystuje w międzynarodowych firmach, w tym m.in. pracując przez cztery lata w Hiszpanii. Zaufany współpracownik Szymona Hołowni, inicjuje działania społeczne i obywatelskie, w tej chwili pełni funkcję przewodniczącego partii Polska 2050 Szymona Hołowni w województwie świętokrzyskim. Wspiera otwartą edukację, wolności obywatelskie, szacunek dla każdej osoby oraz zjednoczoną wokół wartości demokratycznych Europę. Rozwija Wizję Zero – zasadę bezpiecznego, zielonego miasta, przyjaznego dla wszystkich mieszkańca. Wspólnie z żoną Aleksandrą przekazują te wartości swoim dzieciom – Julii, Antoniemu i Ninie.
3. Konrad Krönig – prezydent Skarżyska-Kamiennej od 2014 roku do dziś, reprezentuje Tak dla Polski zrzeszające samorządowców z całej Polski. Ma 40 lat.
4. Maciej Sokalski – Polska 2050. Przedsiębiorca, Cisów, powiat kielecki. 64 lata. Urodził się w Kielcach i z regionem świętokrzyskim połączył swoje życie. Zawsze wierzył, iż w Polsce można realizować swoje pomysły i marzenia. Tu prowadzi swoją firmę. – Jako polski przedsiębiorca nie mogę stać obojętnie i patrzeć, jak demokracja w naszym kraju jest niszczona. Zdecydowałem się wystartować w wyborach parlamentarnych, bo nie chcę stać obojętnie, gdy widzę, iż nasz kraj zmierza w złą stronę. Teraz jest czas abyśmy obronili nasz kraj przed staczaniem się w autorytaryzm i zaczęli budować demokratyczną, nowoczesną z poszanowaniem tradycji i naszej historii ojczyznę – napisał o sobie Maciej Sokalski. – Z wykształcenia jestem magistrem Wydziału Rolnego Akademii Rolniczej we Wrocławiu, ukończyłem też podyplomowe studia z zakresu Prawa Finansowego i Gospodarczego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także podyplomowe studia z zakresu Integrowanej Produkcji Rolnej – Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach. Jestem auditorem Wiodący Systemu Zarządzania Jakością wg ISO 9001. w tej chwili jestem Prezesem Zarządu „PNG” sp. z o.o. – jednostki certyfikującej: systemy: zarządzania jakością ISO 9001, zarządzania bezpieczeństwem informacji ISO 27001, zarządzania bezpieczeństwem żywności ISO 22000, zarządzania środowiskowego ISO 14001 oraz rolnictwa ekologicznego, GlobalGAP, Integrowanej Produkcję Roślin. Ponadto jestem pomysłodawcą, założycielem i działaczem społecznym Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego Oddział Świętokrzyski. Reprezentuję Izbę w pracach Forum Gospodarczego Województwa Świętokrzyskiego. Prywatnie jestem fanem kieleckiego klubu piłki manualnej „Iskra Kielce”, lubię grać w szachy i brydża. W przeszłości byłem członkiem Unii Demokratycznej i Unii Wolności, gdzie miałem okazję poznać wspaniałych ludzi, którzy budowali naszą nową ojczyznę. Posiadam kochaną wspierającą mnie rodzinę – czytamy w notatce biograficznej.
5. Marcin Piwnik – Polskie Stronnictwo Ludowe – starosta sandomierski, sadownik, wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego Polskiego Stronnictwa Ludowego. Ma 43 lata.
6. Anna Kosmala – Polska 2050. 50 lat, radna powiatu kieleckiego, Daleszyce. – Jestem mężatka, dumną matka córki Kamili. Z wykształcenia ekonomista o specjalizacji polityka gospodarcza i strategie przedsiębiorstw. Ukończyłam również kierunek zarządzanie zasobami ludzkimi, a także studia podyplomowe Administracja państwowa i samorządowa. Ukończyłam Szkołę Liderów – Rola Kobiet w życiu społecznym i gospodarczym (w tej grupie znalazłam się jako jedna z 50 wyłonionych z grupy 25 tys. z całej Polski). Prowadziłam działalność gospodarczą zajmowałam się ubezpieczeniami. Od 2010 roku związałam się z samorządem. Byłam radną gminy, teraz jestem radną powiatu. Zawodowo zajmuję się pozyskiwaniem środków z UE. Moje hobby to folklor i praca społeczna. Jestem prezesem Stowarzyszenia KGW, które liczy 156 członków. Jestem osobą otwartą, bezinteresowną i ciekawską – pisze o sobie Anna Kosmala.
7. Piotr Żołądek – Polskie Stronnictwo Ludowe – szef Ludowców w powiecie kieleckim, Radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, były wicewojewoda, były członek Zarządu Województwa. Ma 55 lat.
8. Grażyna Dekiel – Polska 2050. 56 lat, przewodnicząca koła Polski 2050 Szymona Hołowni w Kielcach. Ostrowczanka, która od ponad 25 lat mieszka w Kielcach. Tutaj też pracuje jako nauczycielka i doradca zawodowy w jednym z najstarszych liceów, członkini ZNP. Aktywistka społeczna działająca na rzecz dzieci i młodzieży oraz osób w kryzysie bezdomności, biorąca czynny udział w akcjach takich jak: „Gra w kolory” – skierowanej do kieleckiej psychiatrii dziecięcej, „Cyklofrajda, czyli zamieniamy komputery na rowery” czy „Zupa na Skwerze”. Tematy, które ją interesują dotyczą edukacji, kobiet i ekologii. Hasło wyborcze: „Wszystko zaczyna się od edukacji”.
9. Agata Binkowska – Polskie Stronnictwo Ludowe – radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, była członkini Zarządu Województwa, Przewodnicząca Europejskiej Fundacji Innowacji, członkini ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Kobiety w Centrum”. Ma 56 lat.
10. Ewa Bednarska, Polska 2050. Ekonomistka, liderka stowarzyszenia Polska2050, 58 lat, Ostrowiec Świętokrzyski. – Urodziłam się w Ostrowcu Świętokrzyskim, w którym się wychowałam i z którym związałam się na całe swoje dorosłe życie. Z wykształcenia jestem nauczycielem o kierunku Nauczanie Początkowe, niemniej swoje życie zawodowe przekierowałam na drugie wykształcenie tj. ekonomię. Przez kilka lat zajmowałam stanowisko głównej księgowej w jednej ze spółek z o.o. o profilu Transport Krajowy i Międzynarodowy ładunków o wysokim tonażu. Od roku 2000 jestem wspólnikiem Spółki Jawnej i prowadzę działalność gospodarczą zarządzając 12 osobowym zespołem ludzi. Od zawsze bliska mi była i przez cały czas jest działalność społeczna i chęć pomagania ludziom. W 2021 roku zostałam członkiem Stowarzyszenia Polska 2050, pełniłam funkcję Lidera Powiatu Ostrowieckiego, a od 2022 pełnię funkcję Przewodniczącej Zarządu Regionu Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Polska 2050 w Regionie Świętokrzyskim. Prywatnie jestem spełnioną kobietą, żoną, matką dwóch dorosłych synów oraz babcią dla wnuczki. Ponieważ tak prostu bardzo lubię ludzi, to dlatego podejmuję szereg działań, które w mojej ocenie wywołują pozytywne emocje u osób potrzebujących. Ponadto bardzo bliskie mojemu sercu są zagadnienia związane z prawami kobiet, przedsiębiorców i seniorów – czytamy w notatce biograficznej Ewy Bednarskiej.
11. Leszek Wawrzyła – Polskie Stronnictwo Ludowe – szef Ludowców w powiecie jędrzejowskim, radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. Nauczyciel, rolnik, organista, muzyk, strażak ochotnik. Mąż, ojciec trzech synów, a od roku dziadek. Mieszka w Sieńsku w powiecie jędrzejowskim. Ma 44 lata.
12. Ireneusz Gwóźdź – Polska 2050. 51 lat, Starachowice. Ojciec trójki dzieci, przewodniczący Rady Rozwoju Miasta, przewodniczący Komitetu Rewitalizacji, biegacz, maratończyk. – Od wielu lat udzielam się społecznie propagując aktywność fizyczną, organizując imprezy sportowe i charytatywne. Przewodniczę Radzie Rozwoju Miasta i Komitetowi Rewitalizacji Starachowic. Ważnym tematem jest dla mnie wspieranie samorządu lokalnego, rozwój miast, jakość debaty publicznej praworządność, szeroko pojęta ochrona środowiska naturalnego, o które musimy dbać dla kolejnych pokoleń – napisał o sobie Ireneusz Gwóźdź.
13. Jolanta Tyjas – Polskie Stronnictwo Ludowe – reprezentuje powiat włoszczowski, Radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, członkini ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Kobiety w Centrum”. Ma 54 lat.
14. Grażyna Adydan – Polska 2050. 59 lat, kielczanka. Z wykształcenia magister filologii polskiej, przez 18 lat uczyła w różnych szkołach języka polskiego. Po wejściu reformy edukacji w 2000 roku zwolniona w wyniku zwolnień grupowych. Rozpoczęła pracę w branży finansowej prowadząc własną działalność gospodarczą. O sobie mówi, iż nie boi się zmian, bo potrafią skutecznie zmobilizować do innego myślenia i działania. Z Ruchem Polska 2050 związana od początku jego istnienia, była Liderką Stowarzyszenia Polska 2050, a w tej chwili pełni funkcję Sekretarza Zarządu Regionu w partii Polska 2050 Szymona Hołowni. Inicjatorka takich akcji jak „Gra w kolory”, dedykowanej kieleckiej psychiatrii dziecięcej, „Cyklofrajda czyli zamieńmy komputery na rowery” oraz „Zupy na Skwerze” i innych akcji skierowanych na rzecz osób w kryzysie bezdomności. Działaczka społeczna, aktywistka, zakochana w Kielcach. Autorka projektu z BO pod nazwą „Lodówki pełne dobra”. Jej hasło wyborcze: „Z kobietami i dla kobiet”, czyli kooperacja przedsiębiorczyń, pomoc i integracja środowisk kobiecych w Kielcach.
15. Paweł Garbuzik – Polskie Stronnictwo Ludowe – reprezentuje Kielce, pracownik dydaktyczno-naukowy Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, pedagog specjalny, nauczyciel w placówce specjalnej, prezes Ludowców w Kielcach.
16. Grzegorz Kosmala – Polska 2050. 47 lat, Kielce. Przedsiębiorca od 27 lat, maratończyk, zapalony biegacz i karateka. Od lat propaguje morsowanie i biegi, jest trenerem i autorytetem sportowym dla wielu osób. Jego firma jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych na rynku i zawsze uważana była za synonim solidności i rzetelności usług. Hasło wyborcze: „Przez sport do ukształtowania charakteru człowieka, szczególnie dzieci i młodzieży”.
17. Tomasz Niedziałek – Polskie Stronnictwo Ludowe, wiceprezes Związku Młodzieży Wiejskiej w Świętokrzyskim. Społecznik od Samorządów Uczniowskich przez Młodzieżową Radę Miejską w Wąchocku po organizacje non profit. Student zarządzania, muzyk, fotograf. Ma 24 lata.
18. Tadeusz Sułek – Polska 2050. Wójt gminy Złota Pińczowska. – Moje hasło to „Gwarancja dobrej roboty. Rozsądek i przyzwoitość na każdym kroku”. Cele: działania w zakresie obrona samorządności, edukacja, służba zdrowia, ochrona środowiska i wsi polskiej – czytamy w notatce biograficznej Tadeusza Sułka.
19. Ewelina Bień – Polskie Stronnictwo Ludowe, przedsiębiorca, była radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, reprezentuje powiat opatowski. Ma 40 lat.
20. Grażyna Kuna – Polska 2050. 64 lata, Kielce. Emerytowana nauczycielka i wicedyrektorka szkoły podstawowej w Kielcach, matematyk – pasjonat, ma w swoim dorobku wielu laureatów olimpiad, społeczniczka, a prywatnie szczęśliwa babcia. W Stowarzyszeniu Polska 2050 jest liderką powiatu kieleckiego i członkinią Zarządu Regionu. Poprzez różne akcje społeczne promuje ideę rodzicielstwa zastępczego i jako lider Klubów Seniora PL2050 działa na rzecz aktywizacji seniorów. Zorganizowała zjazd seniorów z Polski i zagranicy. Od 3 lat cyklicznie jest organizatorką Pikników dla rodzin zastępczych. Zależy jej bardzo na zmianach w polskiej edukacji, która jest podstawą wszystkiego.
21. Krystian Jarubas – Polskie Stronnictwo Ludowe, były poseł na Sejm RP, rolnik, reprezentuje powiat buski. Ma 42 lata.
22. Michał Gaweł – Polska 2050. 37 lat, powiat kielecki, zamieszkały w Piekoszowie. Z wykształcenia politolog. Samorządowiec, społecznik, prezes stowarzyszenia „Pro Civitas” w Piekoszowie. Działalność społeczna w zakresie realizacji projektów ze środków UE na rzecz lokalnej społeczności, ochrony środowiska oraz wspierania kultury. Druh Ochotniczej Straży Pożarnej w Piekoszowie. Zawodowo przedsiębiorca, pracownik administracji publicznej.
23. Sebastian Cichy – Polskie Stronnictwo Ludowe, pracownik samorządowy, specjalista do spraw funduszy europejskich oraz inwestycji. Reprezentuje powiat kazimierski. Ma 41 lat.
24. Michał Maj – Polska 2050. 39 lat, Ostrowiec Świętokrzyski. Ojciec dwóch córek, mieszkaniec Ostrowca Świętokrzyskiego. Mgr inż. logistyk. Od wielu lat pracujący w dziale zakupów firm o zasięgu globalnym, głównie z branży automotive. Odpowiedzialny za budowanie strategii poszczególnych kategorii zakupowych oraz wielomilionowe negocjacje handlowe. Członek Stowarzyszenia Polska 2050 od początku jego istnienia. Aktywny uczestnik wielu akcji społecznych organizowanych na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego oraz całego województwa. Pasjonat aktywnego sportu, podróży a przede wszystkim poznawania ludzi oraz ich poglądów. Zależy mu na reformie edukacji, a przede wszystkim uporządkowaniu relacji Kościoła i państwa.
25. Miłosz Kościelniak-Marszał – Polskie Stronnictwo Ludowe. Doktor nauk prawnych, nauczyciel akademicki, adwokat, myśliwy i pszczelarz. Członek Okręgowej Rady Adwokackiej oraz Komisji Etyki Naczelnej Rady Adwokackiej. Jako założyciel i przewodniczący Rady Fundacji IAŚ, aktywnie walczy z ekoprzemocą i mową nienawiści. Ma 43 lata.
26. Katarzyna Bińczak – Polska 2050. 40 lat, Opatów. Przedsiębiorczyni, pielęgniarka, działaczka społeczna, dla której dobro drugiego człowieka jest najważniejsze. Instruktorka harcerska, animatorka czasu wolnego dzieci i młodzieży. Turystka, podróżniczka, aktywistka. Chce zająć się sprawami związanymi z opieką zdrowotną nad osobami starszymi, szczególnie na wsi. Hasło wyborcze: „Zdrowie każdej Polki i każdego Polska jest wartością najwyższą”.
27. Zdzisław Leks – Polskie Stronnictwo Ludowe, były burmistrz Działoszyc w powiecie pińczowskim.
28. Elżbieta Szymkiewicz – Polska 2050. 56 lat, Kielce. Aktywna rencistka, z wykształcenia nauczycielka, ponad 10 lat w zawodzie. Wieloletnia właścicielka firmy reklamowo-dystrybucyjnej, współpracująca zarówno z polskimi jak i zagranicznymi kontrahentami. w tej chwili z powodów zdrowotnych – rencistka, ale aktywnie działająca w stowarzyszeniach i fundacjach, inicjatorka programu profilaktycznego „Rak na wspak” dla województwa świętokrzyskiego. Jest zainteresowana problematyką zdrowotną i społeczną. Kocha ludzi i zwierzęta.
29. Aneta Marciszek-Tomporowska – Polskie Stronnictwo Ludowe, pracownik samorządowy, członkini Stowarzyszenia Kobiety w Centrum. Ma 47 lat.
30. Izabela Złonkiewicz – Polska 2050. 61 lat, absolwentka socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Systemowej Terapii Rodzin CM UJ. Uczestniczka strajków studenckich 1981 i działalności antykomunistycznej w stanie wojennym w Krakowie. W życiu zawodowym skoncentrowana na pomocy psychologiczno-pedagogicznej młodzieży i ich rodzinom. Działaczka Klubu Inteligencji Katolickiej w Kielcach od momentu jego powstania. Zaangażowana w udzielanie pomocy poszkodowanym zwierzętom dzikim i udomowionym, żyjącym w naszym mieście. Członkini Zespołu ds. Zapobiegania Bezdomności Zwierząt w Kielcach. Aktywna działkowiczka w ROD Chrobry w Kielcach.
31. Arkadiusz Bąk – Polskie Stronnictwo Ludowe, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Kielcach, związany z powiatem ostrowieckim. Ma 46 lat.
32. Kamil Stelmasik – Polska 2050. 45 lat, menedżer kultury, społecznik, Ostrowiec Świętokrzyski. Ostrowczanin, urodził się w 1978 roku w Kielcach, absolwent bohemistyki i zarządzania kulturą Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Collegium Civitas i Studium Obywatelskiego im. Pawła Adamowicza, studia MBA Zarządzanie Polityką Energetyczną i Klimatyczną. Uczestnik programów Szkoły Liderów, w tym Szkoły Liderów Społeczeństwa Obywatelskiego i 23 Szkoły Liderów Politycznych. Menedżer kultury, społecznik, aktywista, współzałożyciel i prezes Stowarzyszenia Ostrower, zajmującego się promowaniem kultury rowerowej. Radny Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, przewodniczący Komisji Strategii i Rozwoju Miasta. Współzałożyciel Klubu Tygodnika Powszechnego w Ostrowcu. Zależy mu na pobudzaniu aktywizmu obywatelskiego, reformie edukacji, rozwoju infrastruktury rowerowej w miastach, poprawie estetyki przestrzeni publicznej i podejmowaniu działań na rzecz edukacji klimatycznej. Wierzy, iż nowoczesna i odważna polityka jest możliwa, iż najważniejsze decyzje można podejmować wspólnie i ponad podziałami. Chce by Polska szanowała Kobiety i Mężczyzn, swoich obywateli. A także Prawo i Konstytucję, które stanowią o naszej godności jako Polaków i Europejczyków. W życiu kieruje się myślą z Bohumila Hrabala: „Ci, którzy się czołgają nie potykają się nigdy”. Pasjonat i entuzjasta dobrej literatury, kina, amatorskiego ogrodnictwa, wypraw rowerowych, dobrej kuchni, górskich marszrut i długich spacerów w przestrzeni natury.
LISTA KANDYDATÓW DO SENATU RP
OKRĘG WYBORCZY NR 81
(POWIATY BUSKI, JĘDRZEJOWSKI, KAZIMIERSKI, KONECKI, PIŃCZOWSKI, STASZOWSKI, WŁOSZCZOWSKI)
Edmund Kaczmarek – Pakt Senacki – PSL. 65 lat, były starosta czterech kadencji, przewodniczący konwentu starostów województwa świętokrzyskiego, rolnik, spółdzielca. Doświadczony, uczciwy, skuteczny. Kandydat Polskiego Stronnictwa Ludowego na Senatora.
Sławomir Szarek – Konfederacja. Informatyk, radny do sejmiku województwa świętokrzyskiego drugiej kadencji, sekretarz Ruchu Narodowego i redaktor wydawnictwa „Rodzina Świętokrzyska”.
Jacek Włosowicz – Prawo i Sprawiedliwość. Urodził się 25 stycznia 1966 roku w Skalbmierzu. W 1991 roku ukończył studia na Wydziale Inżynierii Sanitarnej i Wodnej Politechniki Krakowskiej, a w 1994 roku handel zagraniczny na Wydziale Ekonomii Akademii Ekonomicznej w Krakowie. W latach 1995-2005 prowadził własną firmę reklamową w Kielcach. Od 2002 do 2005 roku sprawował mandat w Radzie Miasta Kielce. W Senacie VI kadencji był zastępcą przewodniczącego Komisji Gospodarki Narodowej. Był posłem do Parlamentu Europejskiego VII kadencji, w którym był członkiem Komisji Budżetowej.
OKRĘG WYBORCZY NR 82
(POWIATY OPATOWSKI, OSTROWIECKI, SANDOMIERSKI, SKARŻYSKI, STARACHOWICKI)
Piotr Dasios – Pakt Senacki – Polska 2050. Samorządowiec, maratończyk, do końca 2022 roku wiceprezydent Ostrowca Świętokrzyskiego. Członek zarządu Regionu partii Polska 2050 Szymona Hołowni.
Michał Sokolnicki – Konfederacja. Mecenas i przedsiębiorca.
Jarosław Rusiecki – Prawo i Sprawiedliwość. Urodził się 20 lipca 1961 roku w Nieskurzowie Starym. W 1997 roku ukończył studia na Wydziale Nauk Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a w latach 1997-2001 odbył studia doktoranckie na tym wydziale. W okresie 1990-94 pracował jako asystent i rzecznik prasowy prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego. Od 1994 do 1997 roku był doradcą zawodowym w Rejonowym Urzędzie Pracy w Ostrowcu Świętokrzyskim. W latach 1997-2005 wykładał socjologię w Wyższej Szkole Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim. Pełnił też funkcję zastępcy dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w tym mieście (1999-2005). W okresie 1998-2002 był wiceprzewodniczącym Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, a od 2002 do 2005 roku członkiem Rady Powiatu Ostrowieckiego. W latach 2006-2010 zasiadał w Radzie Programowej TVP.
OKRĘG WYBORCZY NR 83
(KIELCE I POWIAT KIELECKI)
Andrzej Rak – Konfederacja. Absolwent politologii, przedsiębiorca i właściciel firmy zajmującej się termomodernizacją budynków.
Henryk Milcarz – Pakt Senacki – Nowa Lewica. Polityk, samorządowiec, ekonomista, poseł na Sejm V i VI kadencji. w tej chwili radny Sejmiku Województwa. Prezes Zarządu Wodociągów Kieleckich (73 lata).
Krzysztof Słoń – Prawo i Sprawiedliwość. Urodził się 12 października 1964 roku w Kielcach. Jest absolwentem Wydziału Budownictwa Lądowego Politechniki Świętokrzyskiej. W 2003 roku ukończył studia podyplomowe na Wydziale Administracyjno-Humanistycznym Wyższej Szkoły Handlowej w Kielcach (specjalizacja: Organizacja Pomocy Społecznej) oraz w 2019 roku studia podyplomowe Executive Master of Business Administration w Wyższej Szkole Menadżerskiej w Warszawie. W latach 1991-2007 pracował jako kierownik w Domu Pomocy Społecznej w Kielcach. Od 2007 do 2011 roku pełnił funkcję dyrektora Oddziału Świętokrzyskiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Kielcach. Od 1998 do 2010 roku sprawował mandat radnego Rady Miasta Kielce, był jej wiceprzewodniczącym (2002-06) i przewodniczącym (2006-10). W latach 2010-11 sprawował mandat radnego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. W Senacie VIII i IX kadencji był zastępcą przewodniczącego Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich. Jest prezesem Świętokrzyskiego Stowarzyszenia „Niepełnosprawni Plus” i członkiem Świętokrzyskiego Konwentu Osób Niepełnosprawnych i Pacjentów. Żonaty, ma czworo dzieci.