Wycieczka historyczno-literacka do Warszawy

urszulanki.edu.pl 1 miesiąc temu

W zeszłym tygodniu uczennice i uczniowie naszej szkoły wzięli udział w dwudniowej wycieczce do Warszawy, która była częścią programu „Uskrzydleni Młodością”. Podczas dwóch intensywnych dni, mieliśmy okazję zobaczyć różne, fascynujące miejsca.

W czwartek rozpoczęliśmy zwiedzanie stolicy od wizyty w niewidzialnej wystawie, które jest niezwykłym doświadczeniem sensorycznym. Nasi podopieczni byli podzieleni na małe, 8 osobowe grupki, które wraz z miejscowym, niewidomym przewodnikiem, wchodzili do pomieszczeń, w których panowała całkowita ciemność. Głównym zadaniem tej wystawy jest bowiem zasymulowanie tego, jak świat postrzegają i jak sobie na nim radzę osoby niewidome. W środku, nasze uczennice i nasi uczniowie musieli wymacać różne elementy, a warto dodać, iż każde pomieszczenie odzwierciedlało inną przestrzeń: mieszkanie, ulice, las, czy galerię sztuki. Każde stwarzało inne wyzwania. Na samym końcu wszyscy mogli usiąć na kanapie i porozmawiać ze swoim przewodnikiem/przewodniczką.

Po odwiedzeniu niewidzialnej wystawy udaliśmy się na stare miasto, gdzie już czekała na nas lokalna przewodniczka. Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od zmiany warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, a następnie przeszliśmy Krakowskim Przedmieściem, aż po Stare Miasto. Tam rozpoczęliśmy grę miejską, w której – znowu podzieleni na grupy – musielismy wykonać jak najwięcej zadań, związanych z architekturą, historią i kulturą Warszawy. Ten intensywny i długi dzień zakończyliśmy w naszym pięknym hotelu, gdzie oprócz obiadokolacji, była okazja wypocząć, czy np. pograć w planszówki.

Następny dzień rozpoczął się wcześnie, bo śniadanie czekało na nas już o 6.30, ale to wszystko ze względu na chęć jak najbardziej intensywnego spędzenia czasu w Warszawie. Pierwszym zwiedzonym miejscem tego dnia były wojskowe powązki, gdzie zobaczyliśmy m.in. groby powstańców warszawskich, w tym poetów z pokolenia Kolumbów (Baczyński, Gajcy), byliśmy na Łączce, a także zobaczyliśmy groby wielu innych, słynnych osób, związanych z polską historią, kulturą, sztuką, sportem. Na grobach poetów z pokolenia Kolumbów uczestniczki programu „Uskrzydleni Młodością” zapaliły znicze.

Kolejnym punktem naszego programu było Muzeum Powstania Warszawskiego, które zwiedzaliśmy razem z miejscowymi przewodnikami, co zawsze sprawia, iż można je lepiej poznać. Na samym końcu zobaczyliśmy film Miasto Ruin, prezentujący zniszczoną Warszawę w styczniu 1945 roku. Wreszcie po południu przejechaliśmy do Wilanowa, gdzie wzięliśmy udział w lekcji muzealnej „Na sarmackim dworze”, podczas której poznaliśmy sarmackie obyczaje i kulturę, a wybrane osoby przebrały się za szlachcica.

Po zwiedzeniu Wilanowa, udaliśmy się w drogę powrotną do Wrocławia, zatrzymując się po drodze na obiedzie. Dzięki temu wyjazdowi mogliśmy poznać różne oblicza Warszawy, związane z jej liczącą wiele wieków historią, od średniowiecza, aż po czasy najnowsze. Opiekunami w trakcie wycieczki były panie Joanna Gruszczyńska i Magdalena Kurkowska, a także pan Maciej Molczyk, który był również pilotem naszej wycieczki. (txt. Maciej Molczyk, foto. L. Bogdańska, M. Łoniewski)

1 of 75
Idź do oryginalnego materiału