Trzy dekady sukcesu, rozwoju i nowych perspektyw. W tym roku Wydział Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej obchodzi jubileusz 30. urodzin. Z tej okazji w środę (21.06) uczelnia zorganizowała sympozjum akademicko-biznesowe: Inżynieria zarządzania – nauka i praktyka w zrównoważonym rozwoju kraju i regionu
– Myślę, iż taki jubileusz jest dobrą okazją do zrobienia retrospektywy, ale i zastanowienia się nad kierunkami rozwoju. Zarządzanie i wszystko, co się pod tym terminem kryje, nabrało rozpędu, kiedy Polska odzyskała suwerenność i zaczęły poprawnie działać mechanizmy gospodarki rynkowej. Państwo towarzyszyliście tym procesom reform – podkreślał wojewoda podlaski. – Dziękuję za Wasz aktywny udział i inspiracje – dodał.
Wydział Inżynierii Zarządzania to najmłodszy Wydział Politechniki Białostockiej. Zatrudnia 97 pracowników naukowo-dydaktycznych i dydaktycznych, którzy swoją działalność prowadzą w ramach czterech katedr: Międzynarodowej Katedry Logistyki i Inżynierii Usług, Katedry Marketingu i Turystyki, Katedry Zarządzania, Ekonomii i Finansów oraz Katedry Zarządzania Produkcją.
– To, co Wydział wypracował przez 30 lat to potencjał, który stanowi o tym, iż sky is the limit. Szczególne podziękowania i gratulacje składam wszystkim dziekanom Wydziału, bo to efekt Waszej pracy i starań w jedynym słusznym i wartościowym kierunku – mówiła podczas inauguracji sympozjum z okazji jubieluszu rektor Politechniki Białostockiej prof. Marta Kosior-Kazberuk.
Obecnie Wydział Inżynierii Zarządzania jest drugim pod względem liczby studentów wydziałem PB. Łącznie na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych w roku akademickim 2022/2023 kształci ponad 1300 studentów na sześciu kierunkach studiów, w tym czterech inżynierskich: zarządzanie i inżynieria produkcji, logistyka, zarządzanie i inżynieria usług, inżynieria meblarstwa, zarządzanie, turystyka i rekreacja.
– To jeden z lepszych Wydziałów w całym naszym białostockim ośrodku akademickim. To koło zamachowe dla gospodarki w naszym regionie, bo stąd wywodzą się kadry naszych przedsiębiorstw – mówił dziennikarzom wicewojewoda podlaski Tomasz Madras.
Dużym zainteresowaniem kadry kierowniczej w regionie cieszą się dwusemestralne studia Master of Business Administration (MBA Executive). Na potrzeby lokalnego biznesu odpowiadają też studia podyplomowe Lean Management, studia z zakresu zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy, zarządzania bezpieczeństwem informacji, zarządzania zasobami ludzkimi, produkcja meblarstwa wspomagana komputerowo. Studia z rachunkowości i zarządzania finansami ACCA bazują na aktualnych i stale weryfikowanych potrzebach pracodawców oraz wymogach, jakie stawia finansistom zmieniający się świat.
– Przez te 30 lat pracowaliśmy na swój dobry wizerunek i mam wrażenie, iż nam się to udało – mówi dziekan Wydziału Inżynierii Zarządzania PB prof. Katarzyna Halicka.
Wydział ma podpisanych 14 umów międzynarodowych. Od przyszłego roku zostanie uruchomiony nowy kierunek: zarządzanie finansami i rachunkowość. Studia na Wydziale ukończyło dotychczas ponad 17 tysięcy absolwentów.
Obchody jubileuszu potrwają dwa dni. Jutro zaplanowano dzień studencki pod hasłem „WIZja Kariery” oraz konferencję końcową projektu FUTURES.