Nowa Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Karolina Zioło-Pużuk
Minister Dariusz Wieczorek i wiceminister Maciej Gdula stracą stanowiska w resorcie nauki i szkolnictwa wyższego. Miejsce odwołanego ministra ma zająć Karolina Zioło-Pużuk. To pokłosie ostatnich skandali wokół szefa resortu m.in. doniesień o ujawnieniu przez polityka danych sygnalistki z Uniwersytetu Szczecińskiego.
– Niedawno odbyłam około 40-minutową rozmowę z Włodzimierzem Czarzastym, usłyszałam wówczas, iż zamierza bronić do samego końca swego ministra, a prywatnie przyjaciela. Sam minister mówił, iż nie zamierza podać się do dymisji. Dziś już wiemy, iż Dariusz Wieczorek pożegna się ze stanowiskiem. O 12:30 ma to ogłosić Włodzimierz Czarzasty na konferencji prasowej – przekazała reporterka Polsat News Adamina Sajkowska.
Reporterka ujawniła, iż nową minister zostanie Karolina Zioło-Pużuk. Jak dodała, pod uwagę brano również kandydaturę Doroty Olko, która niedawno przeszła z partii Razem do Nowej Lewicy.
Co zdecydowało?
Dymisja to efekt doniesień o ujawnieniu nazwiska sygnalistki Uniwersytetu Szczecińskiego. Wirtualna Polska pisała, iż szefowa tamtejszego związku zawodowego Gabriela Fostiak zwróciła się do ministra nauki i szkolnictwa wyższego Dariusza Wieczorka z informacją o nieprawidłowościach, do których – jej zdaniem – miało dojść na tej uczelni. Szef resortu miał przekazać jej pismo i dane rektorowi US. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zawiadomiło szefową związków, iż nie przysługuje jej status anonimowej sygnalistki, ponieważ poruszona przez nią sprawa wykracza poza zakres unijnej dyrektywy o sygnalistach.
Po publikacji minister Wieczorek przekonywał na konferencji prasowej m.in., iż Fostiak nie można uznać za sygnalistkę, „tym bardziej, iż ustawa o sygnalistach nie weszła jeszcze w życie”, a zakres jej skarg to kwestia bieżącego funkcjonowania uczelni.
– To są rzeczy, w których strona związkowa ma absolutnie prawo zadawać choćby te najtrudniejsze pytania właśnie panu rektorowi – mówił. Przepraszając kobietę, „jeśli w jakikolwiek sposób poczuła się urażona”, zapowiedział, iż nie poda się do dymisji.
W sprawie kontrowersji wokół ministra Wieczorka premier Donald Tusk spotkał się w poniedziałek z wicemarszałkiem Sejmu i liderem Lewicy Włodzimierzem Czarzastym. Z kolei posłowie PiS złożyli w Sejmie wniosek o wotum nieufności wobec ministra Wieczorka.
Afera w sprawie sygnalistki to nie jedyne kontrowersje wokół ministra Wieczorka. Kolejne dotyczą żony polityka. W publikacji WP sugerowano, iż otrzymała ona stanowisko dyrektor Centrum Edukacji Medialnej i Interaktywności dzięki zmianom w regulaminie Uniwersytetu Szczecińskiego, o których zadecydował rektor prof. Waldemar Tarczyński.
Nowe regulacje weszły w życie 1 lutego 2024 r. Wcześniej objąć funkcję dyrektora mogła tylko osoba posiadająca stopień doktora lub wyższy. Jak informuje portal, rektor uznał też, iż zastępca dyrektora, którym była Beata Mikołajewska-Wieczorek, nie będzie podlegać dyrektorowi, a prorektorowi.
Mikołajewska-Wieczorek miała – według doniesień serwisu – objąć nową funkcję również dzięki zmianie dotyczącej kadencji dyrektora. Nowe wytyczne ustalać mają bowiem, iż po jej zakończeniu, stanowisko obejmuje zastępca.
– o ile w lutym się zmienia regulamin, a we wrześniu kończy się kadencja dyrektora, no to konia z rzędem temu, kto między lutym a wrześniem przewidzi, kto wystartuje w konkursie, kto się zgłosi – odpowiadał na zarzuty mediów Wieczorek.
Awans żony ministra to niejedyna kwestia budząca wątpliwości portalu. Jak wskazano – z początkiem roku małżonka rektora Uniwersytetu Szczecińskiego została mianowana przez Dariusza Wieczorka członkiem Komisji Ewaluacji Nauki.
Kolejny zarzut ws. ministra dotyczy jego oświadczenia majątkowego. Szef resortu nauki nie wpisał w nim dwuhektarowej działki oraz wartego kilkadziesiąt tysięcy złotych miejsca garażowego – informowała Wirtualna Polska.
Wieczorek opublikował na portalu X oświadczenie, w którym przeprosił za nieumyślne błędy”.
Nowa minister nauki
Karolina Zioło-Pużuk zastąpi Wieczorka. Działaczka Lewicy jest warszawską radną, a od 2020 roku pełni funkcję zastępczyni szefa Kancelarii Senatu.
Karolina Zioło-Pużuk pochodzi z Warszawy. Ukończyła studia magisterskie z wiedzy o kulturze na Uniwersytecie Warszawskim. Doktorat obroniła na University of Sheffield w Wielkiej Brytanii, gdzie pracowała przez kilka lat.
Obecnie Zioło-Pużuk jest prodziekanem ds. studenckich i kształcenia ustawicznego, kierownikiem Centrum Badań nad Dydaktyką Języka i Literatury, kierownikiem Szkoły Języka Polskiego i Kultury Polskiej na Wydziale Nauk Humanistycznych UKSW w Warszawie.
Zioło-Pużuk od 2001 roku zajmowała stanowiska w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwie Kultury oraz w Narodowym Banku Polskim, gdzie była doradcą kierującą zespołem ds. społecznej odpowiedzialności organizacji. Od 2020 roku jest zastępczynią szefa Kancelarii Senatu.
Została wybrana również na radną Warszawy na kadencję 2024-2029.