"Wyniki egzaminu ósmoklasisty to kpina. Przecież syn chodził na korepetycje!"

mamadu.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Egzamin ósmoklasisty to duże emocje zarówno dla uczniów, jak i ich rodziców (zdjęcie ilustracyjne) fot. Piotr Hukalo/East News


"Dzisiaj ogłoszono wyniki egzaminów ósmoklasisty. Całe wakacje mamy w tym roku temu podporządkowane, bo potem jeszcze informacje o przyjęciu do wybranego liceum i noszenie tych wszystkich dokumentów. Piszę na świeżo, ale w dużych emocjach. Wydaje mi się, iż ktoś źle ocenił mojego syna i nie zamierzam tak tego zostawić!" – czytamy w wiadomości od Marty.


W poniedziałek 3 lipca Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła wyniki egzaminów ósmoklasisty 2023. Tegoroczni ósmoklasiści napisali język polski na średnio 66 proc., a matematykę na 53 proc. Średni wynik z najczęściej wybieranego języka obcego, czyli z angielskiego, to 66 proc. W ubiegłym roku uczniowie gorzej napisali polski (60 proc.), za to lepiej matematykę (57) i angielski (67).

Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy dla ukończenia szkoły podstawowej. I chociaż nie można go nie zdać – liczy się przystąpienie do egzaminu, a nie jego wynik – to właśnie liczba punktów uzyskanych na tym egzaminie wpływa na przyjęcie do wybranej szkoły średniej. Punkty z egzaminu ósmoklasisty stanowią bowiem połowę wszystkich punktów możliwych do zdobycia w rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej. Pozostała połowa to punkty za świadectwo i inne osiągnięcia (np. konkursy i wolontariat). Nic więc dziwnego, iż wyniki egzaminu wywołują tak silne emocje u rodziców tegorocznych absolwentów szkół podstawowych.

"Mój syn się uczył cały rok"


Marta wysłała do nas wiadomość już godzinę po opublikowanych przez CKE wynikach tegorocznego egzaminu ósmoklasisty. Kobieta jest wzburzona, bo jej syn dostał 0 punktów za zadanie z języka angielskiego, z którym – jej zdaniem – powinien sobie dobrze poradzić.

"Antek cały rok chodził na korepetycje z języka angielskiego, właśnie z myślą o egzaminie ósmoklasisty. Jego korepetytorka mówiła, iż spokojnie napisze na 85-90 proc. i iż świetnie pisze. No to jak to jest możliwe, ze tu dostał 0 punktów za e-mail? Jego nauczycielka też tego nie rozumie. Jestem pewna, iż oceniający się pomylił i tak tego nie zostawię. Odwołam się i dobrze radzę innym rodzicom, żeby też sprawdzali te wyniki dokładnie i w razie czego się odwoływali! Tu liczy się każdy punkt, a ludzie są omylni, więc o błąd w ocenie nie jest trudno. Nie zostawiajcie swoich dzieci, walczcie o nie".

Wyniki z egzaminu ósmoklasisty 2023


Jak czytamy na stronie gov.pl, na języku polskim uczniowie najlepiej poradzili sobie z zadaniami, które sprawdzały umiejętność czytania utworów literackich, odbioru tekstów kultury i znajomość lektury obowiązkowej pt. "Balladyna". CKE podaje, iż trudność sprawiło uczniom między innymi zadanie z zakresu kształcenia językowego, sprawdzające umiejętności poprawnego stopniowania przysłówków i zapisu partykuły "nie" z przysłówkami w stopniu najwyższym.

Na egzaminie z matematyki najłatwiejsze okazało się zadanie sprawdzające umiejętność obliczania wartości pierwiastków kwadratowych z liczb, które są kwadratami liczb wymiernych oraz wykonywania prostych rachunków pamięciowych. Najtrudniejsze było zadanie otwarte, sprawdzające umiejętność operowania obiektami matematycznymi, przekształcenia równania z jedną niewiadomą, aby obliczyć wysokość trójkąta.

Z języka angielskiego najłatwiejsze okazało się zadanie z tekstem słuchanym, a najtrudniejsze zadanie otwarte sprawdzające znajomość środków językowych.

Odwołanie od egzaminu ósmoklasisty


Przypomnijmy, iż od wyniku egzaminu ósmoklasisty można się odwołać. Jest to o tyle ważne, kiedy liczy się każdy punkt, by dostać się do wymarzonej szkoły. Dlatego jeżeli kwestionujesz liczbę punktów uzyskanych na egzaminie, możesz skierować wniosek do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej o wgląd do sprawdzonej i ocenionej pracy egzaminacyjnej. Można to łatwo zrobić przez internet, wysyłając mail przez stronę OKE.

Dyrektor OKE ma maksymalnie 5 dni od otrzymania wniosku do wyznaczenia daty wglądu do pracy. Po dokonaniu wglądu opiekun prawny ósmoklasisty ma 2 dni robocze na złożenie wniosku o weryfikację liczby punktów za konkretne zadania egzaminacyjne. Następnie dyrektor OKE w ciągu 7 dni od otrzymania wniosku weryfikuje liczbę punktów i jeżeli okaże się, iż wcześniejszy wynik był zaniżony, zostanie wydane nowe zaświadczenie o wyniku egzaminu.

Idź do oryginalnego materiału