Powiatowy Festiwal Rysunku, który już po raz drugi odbył się w Centrum Kultury i Rekreacji w Koziegłowach to impreza dla wszystkich kto ma talent i lubi spędzać czas przed sztalugą. – Konkurs został podzielony na kilka kategorii wiekowych. Od najmłodszych uczniów szkoły podstawowej aż po osoby dorosłe – mówi Małgorzata Fabian-Stamm, pomysłodawczyni wydarzenia.
Festiwal skierowany był dla tych, którzy chcieli w określonym czasie zmierzyć się z przygotowaną wcześniej przez jurorów martwą naturą. – Jaki to był czas? Cztery godziny. To sporo. Zwłaszcza dla najmłodszych uczestników konkursu, czyli uczniów z klas 1-3. Dla nich to na pewno była wielka przygoda, ale też i duże wyzwanie. Podziwiam ich odwagę, bo stanąć przed tak dużą sztalugą i na żywo zaprezentować swoje umiejętności nie jest łatwo – dodała organizatorka imprezy z Gminnego Ośrodka Kultury Sokół w Czerwonaku. – Tym bardziej, cieszy nas, iż frekwencja, i to w każdej grupie wiekowej, była bardzo wysoka. Przyjechali do nas nie tylko mieszkańcy naszej gminy – dodała.
W konkursie, oprócz najmłodszych dzieci, mogli wziąć udział uczniowie klas 4-6, 7-8, młodzież ze szkół ponadpodstawowych oraz szkół specjalnych i profilowanych. Swoje zmagania mieli także dorośli. – W tych ostatniej grupie mogli wziąć udział tylko amatorzy. Wśród nich było wiele osób z lokalnego Klubu Seniora – zdradziła Małgorzata Fabian-Stamm, która wraz z Dorotą Jonkajtis i Adamem Nowaczykiem z Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, oceniała prace. Jak zgodnie cała trójka podkreśliła, ich poziom był bardzo wysoki. Najwięcej kłopotów jury miało z oceną rysunków wykonanych przez najmłodszych uczestników konkursu.
– W tej grupie od razu zauważyliśmy, które dzieci na co dzień uczęszczają na różnego rodzaju zajęcia i warsztaty, oraz te które pracują w domu i kierują się przede wszystkim intuicją. Wśród tych pierwszych zwracaliśmy uwagę na to, kto pracuje wyuczonymi już schematami, a kto próbuje je nieco łamać. Ocenialiśmy również ich myślenie plastyczne, to jak komponują swoje prace oraz jakich środków do tego używają. Ci najmłodsi odważniej i chętniej sięgali po kolor, korzystając z kredek czy pisaków, „warsztatowcy” natomiast praktycznie posługiwali się tylko ołówkiem. Najważniejsze było jednak to, iż jedni i drudzy poprzez rysunek chcieli wyrazić siebie – mówił Adam Nowaczyk.
W każdej kategorii przyznano Grand Prix i wyróżnienia. Najlepsze prace będzie można obejrzeć w holu Centrum Kultury i Rekreacji w Koziegłowach. Dwudniowej, drugiej edycji Powiatowego Festiwalu Rysunku Czerwonak 2024 towarzyszyły warsztaty. Na tych prowadzonych przez Michalinę „MiShiGo” Targosz była okazja, aby dokładnie poznać tajniki rysunku komiksowego oraz dowiedzieć się, jak przenieść swoje pomysły na papier w formie opowieści obrazkowych. Zajęcia skupione wokół martwej natury poprowadził z kolei Szymon Zwoliński i była to doskonała okazja do doskonalenia techniki i skupienia się na szczegółach, takich jak proporcje, światło i cień.
Fot. M. Kubska (Sokół), Tomasz Sikorski