Wyzwania i perspektywy dla gospodarki narodowej w dobie globalizacji

skafander.info 1 miesiąc temu

14 marca br. w Akademii Zamojskiej odbyło się znaczące wydarzenie – sympozjum naukowe „Wyzwania i perspektywy dla gospodarki narodowej w dobie globalizacji”, które zgromadziło licznych prelegentów oraz gości. Organizatorami sympozjum były Instytut Finansów i Rachunkowości AZ oraz Instytut Myśli Schumana.

Spotkanie rozpoczęło się od powitania, które wygłosił rektor Akademii, dr hab. Paweł Skrzydlewski, prof. AZ., a następnie wprowadził przybyłych uczestników w tematykę sympozjum.

Naród w naszej cywilizacji jest wspólnotą ludzi, którzy stawiają sobie pewne cele poza swój grób, tworząc kulturę narodową, dzięki której człowiek może dobrze rozwijać się. Istotnym elementem tej kultury narodowej zawsze pozostanie gospodarka, praca ludzka, dziedzina handlu, wytwórczości to generalnie cała sfera, która wiąże się z dostarczaniem człowiekowi środków do życia i czynienia życia lepszym, dzięki tym środkom – mówił rektor Akademii Zamojskiej rozpoczynając uroczyście wydarzenie.

Po powitaniu, głos zabrała dr Maria Kierepka, prof. AZ, dyrektor Instytutu Finansów i Rachunkowości. Jej wystąpienie wprowadziło do głównych tematów poruszanych podczas spotkania i miało na celu ukazanie znaczenia omawianych zagadnień w kontekście współczesnej gospodarki.

Pierwszym prelegentem, który zabrał głos, był Artur Soboń, członek zarządu Narodowego Banku Polskiego. W swoim wykładzie zatytułowanym „Rola polityki pieniężnej w absorpcji szoków w gospodarkach zglobalizowanego świata” omówił, jak polityka pieniężna może wpływać na stabilność gospodarek w obliczu globalnych kryzysów.

Następnie, prof. dr hab. Zbigniew Krysiak z SGH przedstawił wykład pt. „O potrzebie solidarnej transformacji energetycznej z ludzką twarzą”. Jego wystąpienie zwróciło uwagę na znaczenie zrównoważonego rozwoju i społecznego wymiaru transformacji energetycznej.

Kolejny wykład wygłosił prof. dr hab. Jacek Janowski z Politechniki Warszawskiej. Temat „Wielki i głęboki reset a gospodarka narodowa” poruszył aktualne wyzwania, przed którymi stoi polska gospodarka w kontekście globalnych zmian.

Ostatnim prelegentem w tej części spotkania był Leszek Skiba z Instytutu Sobieskiego, który zadał pytanie: „Czy mamy do czynienia z końcem globalizacji? Jakie to może mieć konsekwencje dla polskiej gospodarki?”. Jego refleksje skłoniły uczestników do głębszej analizy przyszłości gospodarczej kraju.

Po wykładach przyszedł czas na część panelową. Dyskusję na temat „Gospodarka – polityka – kultura” prowadził dr Łukasz Potocki, dziekan Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych Akademii Zamojskiej. W dyskusji wzięli udział prof. Zbigniew Krysiak, prof. dr hab. Jacek Janowski, dr hab. Paweł Skrzydlewski, prof. dr hab. Marcin Szewczak oraz Leszek Skiba. Uczestnicy wymieniali się poglądami na temat wzajemnych relacji między gospodarką, polityką a kulturą, co wzbogaciło debatę i dostarczyło wielu cennych spostrzeżeń.

Na zakończenie sympozjum, dr hab. Paweł Skrzydlewski podsumował zarówno wykłady, jak i dyskusję panelową, dziękując wszystkim prelegentom i uczestnikom za ich wkład w rozwój idei poruszanych podczas spotkania.

Ważnym wydarzeniem towarzyszącym sympozjum było nadanie auli Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych AZ, znajdującej się w kompleksie akademickim przy ul. Sienkiewicza 22 A, imienia Roberta Schumana. W kompleksie tym realizowane są zajęcia studentów kierunków takich jak: prawo, bezpieczeństwo narodowe, pedagogika filologia angielska oraz rynek sztuki i zarządzanie w kulturze.

Ceremonia rozpoczęła się od powitania zgromadzonych przez rektora prof. Pawłą Skrzydlewskiego, który podkreślił znaczenie tego wydarzenia dla społeczności akademickiej oraz dla całego regionu. Podkreślił on przy tym ogromne znaczenie Roberta Schumana jako jednego z architektów zjednoczonej Europy. Rektor wskazał na wartości, które przyświecały Schumanowi.

Po wystąpieniu rektora wykład okolicznościowy „Narody i Europa w ujęciu Roberta Schumana” wygłosił prof. dr hab. Zbigniew Krysiak. Profesor Krysiak przedstawił historię idei europejskiej oraz rolę, jaką odegrał Schuman w procesie integracji europejskiej. Jego wystąpienie spotkało się z dużym zainteresowaniem, a obecni zadawali pytania i dzielili się swoimi refleksjami na temat poruszanych tematów.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z sympozjum oraz nadania auli WNSiH AZ imienia Roberta Schumana.

Idź do oryginalnego materiału