Ma 18 m wysokości. Okazjonalnie udostępniana do zwiedzania podczas Weekendów Otwartych organizowanych przez Fundację Tłocznia. Pasjonaci regionaliści zabiegają, by przynajmniej częściowo wykorzystać jej historyczne i turystyczne walory. Zajmuje przecież honorowe miejsce w pamięci mieszkańców miasta: tych kiedyś i obecnych. Ostatnio ponownie co raz bardziej popularna- Wieża Braniborska w Zielonej Górze.
Zbudowana w 1860 roku przez Związek Rzemiosł i Ogrodnictwa. Na lokalizację inwestycji wybrano niezamieszkane wówczas przeszło 200-metrowe wzgórze za miastem, porośnięte winnicami Wzgórze Braniborskie, zwane też Pasterskim. Zapewniała wspaniały widok na miasto i winnice.
Inicjatorem budowy był Wilhelm Förster, późniejszy profesor i dyrektor obserwatorium astronomicznego w Berlinie, a także członek znanej zielonogórskiej rodziny. Przez lata funkcjonowała też jako restauracja i kawiarnia, również po wojnie.
W ostatnich latach znajdowało się tu obserwatorium astronomiczne Uniwersytetu Zielonogórskiego. Teren wokół, porośnięty wiekowym drzewostanem został zdewastowany, a mieszkańcy stając licznie w obronie obiektu, udaremnili planowane wybudowanie tu przez prywatnego inwestora apartamentowców, które zniszczyły by historyczne zaplecze obiektu. Obecnie budynek jest w zarządzie zielonogórskiego samorządu, czeka na określenie funkcji i zagospodarowanie.
Obiekt zwiedzimy z przedstawicielami Fundacji Tłocznia Bartkiem Gruszką i Szymonem Płóciennikiem.
Fotografie archiwalne i współczesne udostępniła Fundacja Tłocznia.