

To nie tylko okazja do rozwijania plastycznych umiejętności i artystycznej pasji, ale też możliwość poznania ciekawych zakątków Opolszczyzny. Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych zorganizował plener malarski dla uczniów Publicznego Liceum Sztuk Plastycznych w Opolu. Przez trzy dni piętnaścioro uczniów tworzy obrazy w otoczeniu przyrody i zabytków parku w Pokoju.
– To jest nasza pierwsza tego typu inicjatywa. Postanowiliśmy pokazać uczniom liceum plastycznego w Opolu walory Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, konkretnie w parku w Pokoju, ponieważ jest misją, naszej instytucji jest nie tylko ochrona przyrody, ale również ochrona wartości kulturowych i historycznych. Park w Pokoju bardzo dobrze rezonuje z tym, czego młodzi artyści uczą się w szkole, ponieważ mogą tutaj zaobserwować zarówno przyrodę ożywioną, jak i nieożywioną, dowiedzieć się ciekawych informacji na temat tego miejsca i przenieść na płótno to wszystko, czego się dowiedzą i co zaobserwują. Uczniowie mają możliwość zwiedzić cały park. Poznali wszystkie rzeźby, wszystkie budowle, które tutaj są oraz elementy przyrody, jak sosna wejmutka. Poznając tę wartość artystyczną, poznają walory regionu – mówi Radomir Bachar, specjalista ds. promocji i turystyki w Zespole Opolskich Parków Krajobrazowych.
– Jestem tu pierwszy raz. To miejsce jest bardzo ładne, takie spokojne. Można tu usiąść, pospacerować, odpocząć, albo właśnie pomalować tak jak my. Każdy znajdzie coś tutaj dla siebie. Postanowiłam, iż ujmę piękno tych drzew, ukazując właśnie „oczy”, które są skrywane przez te różne odcięte gałęzie – opowiada Martyna.
– Podobają mi się te ruiny i rzeźby poukrywane w różnych miejscach parku, są one takie tajemnicze – dodaje Natalia.
– Mnie najbardziej zainteresował pomnik lwa, ładna lokalizacja, drzewa. Będę próbować to namalować farbami akrylowymi na tekturze – mówi Nikodem.
– Obserwujemy tutaj naturę i próbujemy w sumie tę rzeczywistość oddać. Po prostu szukamy tu rzeczy, które w jakiś sposób nas dotykają, albo też jakoś ciekawie pokazują światło. Ja chyba namaluję altanę. To dość interesujący obiekt, dodatkowo w tym momencie dobrze oświetlony – opowiada Iga.
– Jest tu bardzo dużo do zaobserwowania i do namalowania. Sporo ciekawych drzew, struktur, rzeźb. Z pewnością ruiny herbaciarni są interesujące. Maluję farbami akrylowymi i zainteresowało mnie tutaj pewne drzewo. Postaram się je przedstawić jakoś ciekawie – mówi Amelia.
– To dziedzictwo kulturowe jest w parku w Pokoju bardzo bogate. Poza tym wspaniała przyroda. Myślę, iż oba te motywy są bardzo inspirujące dla takich realizacji artystycznych. Uczniowie stosują przeróżne techniki. Najbardziej w takim trudnym terenie plenerowym sprawdza się technika akrylowa. Również akwarela, jak i rysunek – pastel, rysunki w ołówku. Głównie chodzi o zebranie motywów. Później będzie już taki szlif, „dopieszczanie” tych prac i to zrobimy już w naszych pracowniach w Opolu – informuje Zbigniew Natkaniec, nauczyciel, jeden z opiekunów grupy.
Plener zakończy się jutro. W czasie wakacji prace uczniów zostaną wystawione w Gminnej Bibliotece w Pokoju oraz w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu.
Radomir Bachar, Zbigniew Natkaniec, uczniowie:
Dłuższa relacja:
Radomir Bachar, Zbigniew Natkaniec, uczniowie:










autor: Anna Kurc