Jak wygląda codzienna praca pilota? Jaką drogę trzeba przebyć, by usiąść za sterami samolotu pasażerskiego? I najważniejsze, czy każdy może spełnić marzenie o lataniu? Odpowiedzi na te pytania uczniowie szkół średnich poznali podczas wyjątkowego spotkania w dn. 9 kwietnia br. z Christianem Golcem – Pierwszym Oficerem Polskich Linii Lotniczych LOT.
Pilot PLL LOT, który na co dzień zasiada za sterami samolotów typu Embraer, obsługujących rejsy w kraju i Europie, podzielił się z młodzieżą swoją drogą do zawodu. Choć z wykształcenia jest politologiem i ekonomistą, to właśnie lotnictwo stało się jego pasją i codziennością. Licencję pilota zdobył w ośrodku szkoleniowym w Poznaniu, udowadniając, iż droga do kariery w przestworzach nie musi prowadzić wyłącznie przez uczelnię techniczną. Prelegent przedstawił również inne możliwe ścieżki rozwoju – od studiów z pilotażem na politechnikach, po programy typu „airline cadet school”, oferowane przez linie lotnicze, które szkolą przyszłych pilotów od podstaw. Jego opowieść była nie tylko źródłem fachowej wiedzy, ale też inspirującą lekcją wytrwałości i odwagi w realizowaniu marzeń.
Spotkanie miało istotną wartość w kontekście orientacji zawodowej młodzieży. Uczniowie mieli okazję poznać realia zawodu pilota bezpośrednio od praktyka – osoby, która każdego dnia wykonuje ten odpowiedzialny i fascynujący zawód. Dowiedzieli się, jakie są etapy rekrutacji, z jakimi wyzwaniami mierzy się pilot oraz jakie kompetencje są szczególnie cenione w lotnictwie cywilnym. Tego typu inicjatywy są bezcenne. Pozwalają młodym ludziom lepiej zrozumieć realia rynku pracy i świadomie kształtować własne ścieżki edukacyjne i zawodowe. Składam serdecznie podziękowania Wiesławie Dyjach – Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego oraz Teresie Biernat – Dyrektor Zespołu Szkół za życzliwość i otwartość na inicjatywy, wspierające rozwój uczniów.
Tekst; foto: Grzegorz Dudzic






