Zabawa to rozwój! Jak wspierać malucha w odkrywaniu świata?

mamadu.pl 1 miesiąc temu
Pierwsze miesiące życia dziecka to istna siłownia dla rodziców - i to w każdym możliwym znaczeniu tego słowa. Będziecie bowiem nie tylko prężyć bicepsy, bujając oraz podnosząc malucha, nie tylko trenować wytrzymałość, biegając po domu za raczkującym bobasem, ale też wytężać umysły, zastanawiając się, jak kreatywnie wypełnić mu dzień. Jak mądrze wspierać malucha w tym kluczowym dla jego rozwoju czasie? Podpowiadamy.


Bella Baby Happy Soft&Delicate: partner małego odkrywcy (i jego rodziców)


Zanim jednak przejdziemy do konkretnych rad, zatrzymajmy się na chwilę przy “wyposażeniu” małego odkrywcy, a mianowicie przy pieluszkach. Warto uświadomić sobie, iż w pierwszych miesiącach życia maluch spędzi w pieluszce więcej czasu niż w objęciach rodziców. Zatroszczmy się więc, aby wybrać taką “bieliznę”, która będzie najlepiej odpowiadać jego potrzebom.

Co to oznacza? Odpowiedź skrótowa może brzmieć: Bella Baby Happy Soft&Delicate. Pieluszki polskiego producenta zostały stworzone po to, aby dostosowywać się do zmieniających się potrzeb rozwijającego się w błyskawicznym tempie malucha.

Niezależnie jednak od wersji, którą wybierzecie, wszystkie pieluszki Bella Baby Happy Soft&Delicate są świetnie dopasowane (anatomiczny kształt i elastyczne elementy zapewniają doskonałe dopasowanie oraz swobodę ruchu), chłonne (specjalnie zaprojektowany wkład zapewnia długotrwałe uczucie suchości, chroniąc przed podrażnieniami) oraz delikatne w dotyku i oddychające.

Wybór komfortowej pieluszki pozwala maluchowi bez przeszkód poznawać świat. A oto co jeszcze możemy zrobić my, rodzice, aby każdy dzień przynosił jeszcze więcej pozytywnych wrażeń.

Zabawy 0-3 miesiące


W tym okresie niemowlę dopiero zaczyna poznawać świat, dlatego warto skupić się na stymulacji sensorycznej i budowaniu więzi. Noworodkowi możemy zaproponować więc mnóstwo przytulania, głaskania i dotykania, ale również zabawy rozwijające wzrok i słuch.

Kontakt skóra do skóry – buduje poczucie bezpieczeństwa


Mówienie i śpiewanie – rozwija słuch i przywiązanie do głosu opiekuna


Czarno-białe książeczki i obrazki – wspierają rozwój wzroku


Grzechotki i dzwoneczki – pomagają ćwiczyć śledzenie dźwięków


Masażyki i delikatne głaskanie – wspierają świadomość ciała i relaksację



Zabawy 3-6 miesięcy


Dziecko zaczyna coraz więcej ruszać rączkami, chwytać i interesować się otoczeniem. To czas, w którym zaczynacie dostrzegać pierwsze duże zmiany w zachowaniu: maluch już uśmiecha się na nasz widok, wydaje nowe, często zaskakujące dla niego samego, dźwięki. Zaczyna też łapać przedmioty rączkami. Coraz dłużej leży na brzuszku i coraz wyżej podnosi główkę. Wykorzystajmy ten czas na “ćwiczenia” - oczywiście poprzez zabawę.

Gryzienie i eksploracja przedmiotów – warto zaopatrzyć się w bezpieczne gryzaki


Zabawy lusterkiem – dziecko uczy się rozpoznawać twarz i sprawia mu to mnóstwo przyjemności


Leżenie na brzuszku i turlanie – wzmacnia mięśnie szyi i pleców; warto spędzać jak najwięcej czasu w macie lub kocyku


Zabawki wydające dźwięki (np. piszczące) – uczą związku przyczynowo-skutkowego (i niesamowicie bawią)


Proste zabawy typu „a kuku” – wspierają rozwój emocjonalny



Zabawy 6-9 miesięcy


Dziecko coraz lepiej kontroluje ruchy, uczy się siedzieć, pełzać i rozumieć pierwsze słowa - to już nie jest nieświadomy maluszek, który tylko chłonie bodźce z otoczenia, ale prawdziwy mały odkrywca. To właśnie teraz zaczyna się prawdziwy sprawdzian uważności dla rodziców: w praktyce sprawdzacie, co oznacza powiedzenie “mieć oczy dookoła głowy”. Spokojnie, poradzicie sobie świetnie.

Zabawy w przekładanie przedmiotów z ręki do ręki – rozwijają motorykę małą.

Garnuszki i kubeczki do wkładania jednego w drugi – wspierają koordynację.

Pierwsze książeczki z tkanin i dotykowe – rozwijają zmysł dotyku i słownictwo.

Zabawy w „zgadywanie” dźwięków – np. dzwonienie dzwoneczkiem i czekanie na reakcję dziecka.

Wspólne klaskanie i śpiewanie – dziecko zaczyna naśladować ruchy i dźwięki.


Zabawy 9-12 miesięcy


Niemowlę coraz więcej się porusza, zaczyna stawiać pierwsze kroki. I nieustannie zadziwia was swoimi pomysłami na coraz to bardziej zuchwałe akrobacje. To moment, kiedy wszelkie podnoszenia, huśtania czy choćby podrzucania wywołują głośny śmiech.

Zabawki do pchania i ciągnięcia – pomagają w nauce chodzenia. Uważajcie jednak, aby wybierać te “pomoce”, które zyskały aprobatę fizjoterapeutów


Zabawa w chowanie i znajdowanie przedmiotów – rozwija myślenie przyczynowo-skutkowe


Klocki do układania i burzenia – uczą manipulacji i koordynacji


Zabawy z wodą (np. przelewanie kubeczkami) – wspierają rozwój sensoryczny


Pierwsze rysunki kredkami świecowymi – pomaga w rozwoju motoryki małej



Powyższe propozycje to dopiero początek. Na każdym etapie rozwoju z pewnością odkryjecie mnóstwo innych aktywności, które sprawią, iż na buzi waszego dziecka pojawi się najpiękniejszy uśmiech. Udanej zabawy!

Idź do oryginalnego materiału