Od tygodnia dwunastoosobowa grupa uczniów i opiekunów z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku przebywa w Lizbonie, stolicy Portugalii. Wyjazd realizowany jest w ramach programu Erasmus+ i projektu „Zagraniczne staże zawodową inwestycją w przyszłość”. Celem wyjazdu jest odbycie dwutygodniowych praktyk zawodowych w lokalnych firmach dostosowanych do kierunków kształcenia uczestników.
W projekcie biorą udział uczniowie kształcący się w zawodach:
- technik agrobiznesu,
- technik żywienia i usług gastronomicznych,
- kucharz,
- mechanik samochodowy,
- mechanik–operator pojazdów i maszyn rolniczych.
Wyjazd do Lizbony to nie tylko szansa na rozwój umiejętności zawodowych, językowych i przedsiębiorczych, ale także na zdobycie cennych życiowych doświadczeń. Uczniowie uczą się samodzielności, przełamują bariery językowe i kulturowe, budują pewność siebie i otwierają się na nowe wyzwania. To wyjątkowa okazja do samorozwoju i poszerzenia horyzontów.
Przygotowania do wyjazdu trwały kilka miesięcy i obejmowały m.in. warsztaty językowe z języka angielskiego, zajęcia kulturoznawcze dotyczące Portugalii, doradztwo zawodowe oraz spotkania ze szkolnym pedagogiem. Wszystko po to, by uczniowie czuli się pewnie i bezpiecznie w nowym otoczeniu.
Młodzież odbywa praktyki w firmach zgodnych z ich profilem zawodowym. Z ich relacji wynika, iż Portugalia to kraj niezwykle przyjazny, a atmosfera w pracy sprzyja nauce i integracji. Mentorzy są pomocni i chętni do dzielenia się wiedzą. Po tygodniu uczniowie dobrze odnaleźli się w swoich miejscach praktyk i aktywnie uczestniczą w powierzonych im zadaniach.
Choć pogoda w pierwszym tygodniu nie dopisywała, grupa znalazła czas na odpoczynek i zwiedzanie Lizbony. Młodzież odwiedziła m.in. najstarszą dzielnicę Alfama, słynną Windę Santa Justa, z której podziwiała panoramę miasta, a także dzielnicę Belém z jej perełkami architektury – klasztorem Hieronimitów (Mosteiro dos Jerónimos) i wieżą Belém.
Weekend upłynął pod znakiem wycieczek – uczniowie odwiedzili bajkową Sintrę, znaną z kolorowych pałaców i ogrodów oraz przylądek Cabo da Roca – najdalej na zachód wysunięty punkt kontynentalnej Europy.
Relacje z pobytu można śledzić na profilach szkoły w mediach społecznościowych – Facebooku, Instagramie i TikToku. Zachęcamy do obserwowania i trzymania kciuków za naszych uczniów!
Projekt został sfinansowany ze środków Unii Europejskiej w kwocie 61 721 euro.
{gallery}2025-04-09-zseit{/gallery}
Info ZSEiT: Aneta Wołosz